کشف و پرورش استعدادهای ذاتی کودکان

۲,۰۸۵
۵
۰
یکشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۰۹
کشف و پرورش استعدادهای کودک به بهترین شکل آرزوی هر پدر و مادری برای موفقیت و آینده درخشان فرزندش است؛ اما همیشه آنچه درباره روش های معمول برای کشف استعداد کودک شنیده ایم برای هر کودکی حتما جوابگو نیست. در این مقاله نکاتی را درباره پرورش استعداد کودکان جمع آوری کرده ایم.
کشف و پرورش استعدادهای ذاتی کودکان

باید و نبایدهای کشف استعداد کودکان

دیدن اشتیاق بچه ها برای کشف علایق برای هر پدر و مادری دلپذیر است. به خصوص وقتی کودکی به فعالیتی مشتاقانه علاقه نشان دهد و نیازی به تلاش زیاد برای متمرکز کردن او و صرف انرژی برای آن کار نباشد.

خوشبختانه، نیازی به تست های استعدادیابی گران نیست تا ببینید چه فعالیتی توجه فرزند شما را جلب می کند؛ قوه تخیل کودک را تحریک کنید و او را تا می توانید برای انجام کاری که تصور می کند میتواند انجام دهد هیجان زده کنید تا بدون گوشزد کردن شما کاری را که دوست دارد انجام دهد. شما فقط باید او را نظارت کنید.

جنیفر فاکس نویسنده " کتاب قدرت کودک شما: آن را کشف کنید، گسترش دهید و به کار بگیرید " می گوید: پدر و مادرها از ته دلشان می خواهند کودکانشان به روش های مختلف موفق شوند و بچه ها بیشتر از هر چیزی می خواهند بزرگترها را راضی کنند به همین دلیل است که کاری را تامدت ها بدون اینکه آن را دوست داشته باشند انجام می دهند. به گفته فاکس در واقع این چرخه، از رشد استعدادها و علایق ذاتی کودکان جلوگیری می کند. پدر و مادرها برای پرورش استعداد کودک باید به کارهایی توجه کنند که بچه هایشان بدون توجه به جلب رضایت کسی تصمیم می گیرند انجام دهند.

پذیرش مشتاقانه تصمیم کودک

همه ما رویاهای بزرگی برای فرزندانمان داریم اما باید توجه داشت هر کودکی بلندپروازی ها، خواسته و اهداف منحصر به فردی دارد. با میل پذیرفتن تصمیم کودک یعنی صدای افکارمان و بیشتر آنچه را جامعه مدام در گوش ما درباره تعریف موفقیت کودک و انسان خوانده است خاموش کنیم. یعنی از مقایسه کودکتان با بچه همسایه بغلی، دختر بهترین دوستتان یا حتی بچه ای که تصور می کنید پسرتان باید آن طور باشد دست بردارید.

این گفته از جولی لیسکات هیمز خلاصه خوبی از حرف های بالا است:

ما نباید به کودکانمان به چشم بونساهایی نگاه کنیم که می توانیم آنها را با دقت هرس کنیم یا فکر کنیم آنها گل هایی خودرو از انواع گونه های ناشناس هستند که می توانند زیبایی بی نظیر و با شکوه خود را به نمایش بگذارند.

تماشای بازی فرزندان برای کشف علایق آنها

کودکتان ذاتا به بازی های گروهی جذب می شود یا کارهای فردی؟ ترجیح می دهد این ور و آن ور بدود یا ساکت جایی بنشیند؟ اول سراغ کدام می رود: پد نقاشی دیجیتال یا آی پاد یا یک اسکوتر؟ دیدن انتخاب بازی مورد علاقه فرزند به شما ایده خوبی می دهد که استعداد کودک ممکن است در چه زمینه ای باشد.

عقب نشستن و مشاهده کارهای بچه ها

ثبت نام پسرتان در یک کلاس ورزشی چون خودتان در دبیرستان در آن گروه ورزشی بازی می کردید یا بردن دخترتان به کلاس ژیمناستیک چون زمانی خودتان آرزوی شرکت در بازیهای المپیک را داشتید می تواند وسوسه کننده باشد. اما مهم گوش به زنگ بودن برای کشف علاقه و اشتیاق ذاتی کودکان است.

مثلا ممکن است

  • دخترتان را مشغول نقاشی با پاستل یا در حیاط پشتی هنگام بازی با توپ ببینید.
  • شاید پسرتان با آجرهای خانه سازی قلعه ها و جاده هایی بسازد یا سرش توی کتاب باشد.
  • یا شاید بارها کودکتان را در حال شمردن اشیا، پیدا کردن الگوها و آزمایش مهارت های ریاضی اش ببینید.

بعد از این مشاهدات، به دنبال وسایل لازم که می تواند به کشف علایق بیشتر آنها کمک کند باشید. شاید حالا وقتش باشد که او را در کلاسی ثبت نام کنید. با کودکتان درباره کلاس هایی که نزدیک خانه تان برگزار می شود صحبت کنید.
ثبت نام کودک در کلاسهای مختلف تنها راهی است که به شما نشان می دهد آیا فرزندتان به پیگیری بیشتر این فعالیت علاقه نشان می دهد یا نه.

در اختیار گذاشتن انتخاب های واقعی برای کودک

قابل درک است که دلتان می خواهد علاقه و تاثیر موسیقی بر کودکتان و تحسین او را ببینید به همین دلیل او را در کلاس پیانو ثبت نام می کنید. اما آیا واقعا این همان چیزی است که به آن علاقه دارد و در آن توانایی دارد؟ اگر با نواختن سازهای زهی یا کوبه ای یا خواندن خوشحال تر و به آنها بیشتر علاقه داشته باشد چه؟ یا حتی دلش بخواهد فقط یک شنونده موسیقی باشد؟ فاکس می گوید: "بر خلاف اینکه بخواهید فرزندانتان را چطور بسازید آنها چیزی می شوند که هستند".

نکته اصلی این است که بگذارید کودکتان جنبه های مختلف یک فعالیت را کشف کند تا ببیند واقعا چه چیزی توجهش را جلب می کند. اگر فکر می کنید کودکتان از موسیقی خوشش می آید با کلاس پیانو شروع کنید اما به او بگویید اگر بعد از شش ماه از آن خوشش نیامد می تواند سراغ سازی دیگر یا در کل فعالیتی دیگر برود.

آزاد گذاشتن بچه ها برای کشف استعداد

والدین با اجبار بچه ها برای کلاس های زمان بندی شده، آموزش های فشرده و تمرینات ورزشی برای کشف علاقه بچه ها، آنها را تحت فشار قرار می دهند. اما یکی از بهترین راه ها برای کشف آنچه دوست دارند دادن زمان و آزادی برای ساده کشف کردن استعدادهایشان است. طی همین کشف کردن ها است که کودکتان اتفاقی به علایقش پی می برد. با اینکه فعالیت هایی با زمان بندی مشخص جای خود را دارند اما زمانی آزاد از هر فعالیت تعیین شده یا کلاس به آنها اجازه می دهد در آرامش حس کنجکاوی خود را درباره آنچه به آن بیشترین علاقه را دارند به کار بگیرند و درباره انتخاب و پیگیری آن تصمیم بگیرند.

مزایای بازی های آزادانه بچه ها چیزی بیشتر از کشف استعداد و لذت بردن از آن است.

اعتبار دادن به علایق کودکان

شاید فکر کنید بازی های ویدئویی برای کودکان وقت تلف کردن باشد اما اگر کودکتان به گرافیک، انیمیشن، قصه گویی یا حل مسئله علاقه نشان می دهد می تواند به استعدادهای ذاتی او کمک کند. فاکس می گوید: "والدین فعالیت ها را در دسته بندی های بزرگ سرجمع بندی می کنند اما با این کار جزئیات علایق و استعداد بچه ها در نظر گرفته نمی شود". به جای انتقاد از مهارت های کودک مثلا با لحنی مشتاقانه به او بگویید: من متوجه شدم تو چقدر بازی کردن را دوست داری و می بینم چقدر خوب بازی می کنی!"

اگر به او بگویید بازی کردن وقت هدر دادن است ممکن است علاقه او برای پیگیری آنچه دوست دارد سرکوب شود.

بیشتر بخوانید: چگونه بازیهای کامپیوتری کودک خود را کنترل کنیم

انتظار بازدهی سریع از کودک

البته که اساتید و ویولنیست هایی بودند که مطالعات و فعالیتشان را از چهار سالگی شروع کردند اما لزومی ندارد هر کسی ذوق و علاقه اش را در دوران کودکی کشف کند.
در واقع، تحقیقات نشان می دهد کودکان تا سال های متوسطه برای واکنش نشان دادن و فکر کردن درباره آینده آماده نیستند. پس تا وقتی بچه ها به نقطه مهمی در زندگیشان نرسیده اند فقط آنها را با فعالیت های مختلف سرگرم کنید و بعد متوجه خواهید شد به چه چیزی علاقه دارند.

بیان تشویق برای پرورش استعداد کودکان

اگر کودکتان از خانه به مدرسه می آید، دفترش راسریع باز می کند و فقط برای سرگرمی شروع به نوشتن یک داستان کوتاه می کند ممکن است هیجان زده شوید. اما اگر کاریکاتور بکشد چه؟ اگر فقط ساعت ها صرف درست کردن یک جدول کلمات متقاطع باشد چه؟ او را در هر صورت حسابی تشویق کنید! علاقه به نوشتن و نوشتن آنچه دوست دارد هر دو برای پرورش استعداد او دست به دست هم می دهند. لازم است بدانید اگر لحظه ای کودکتان احساس کند سانسور یا محدود شده است ممکن است از ابراز خلاقیت خود دست بکشد.

تقویت ذهنیت رشد یافته کودک

کودکانی با ذهنیتی رشد یافته علاقه بیشتری به ریسک پذیری و امتحان کارهای جدید دارند؛ بنابراین دست آنها را برای کشف یک کار مشخص یا کارهایی که برای آنها ذوق دارند باز بگذارید.

کشف و پرورش استعداد کودکان

تشخیص زمان مناسب پیشروی یا عقب نشینی کودک از استعدادش

یکی از مشکلاتی که پدر مادرها برای حمایت از علایق کودک دارند این است که بدانند دلیل دست کشیدن کودک از کاری مشکل بودن آن کار برای کودک است یا اینکه واقعا از انجام آن لذت نمی برد. صحبت با معلم ها یا مربی ها درباره آنچه آنها در کودک شما می بینند می تواند کمک کننده باشد. احتمال دارد کودکتان تازه کار روی یک قطعه موسیقی چالش برانگیز را شروع کرده باشد اما ناگهان متوجه شود ورزشی که انتخاب کرده چالش برانگیز تر است.

اگر این طور است مربی ها و معلم ها باید توصیه ای برای بهترین روش تشویق علایق کودک و حمایت از استعداد او با وجود این دست اندازها در مسیر کشف استعداد او داشته باشند. اما اگر به نظر می رسد واقعا به این فعالیت علاقه ندارد حتی اگر در انجام آن فوق العاده با استعداد باشند اجبار او به ادامه هر فعالیتی در نهایت خود شما را ناراحت می کند که چرا جلوی پیشرفت او را گرفتید.

اگرچه اینکه ببینید کودکتان از فعالیتی که در آن استعداد داشته است دست کشیده ناراحت کننده است احتمال دارد با متوقف کردن یک فعالیت، کودکتان متوجه شود واقعا از آن لذت می برده است یا ممکن است به جای آن فعالیت دیگری را که بیشتر دوست دارد کشف کند.

فراموش کردن خودتان برای کشف استعداد کودک

اگر فرزندتان فعالیتی را که شما می خواهید انجام دهد دوست دارد یا از آن خوشش نمی آید اصلا به خود شما مربوط نیست. برای کشف و پرورش استعداد کودک باید علایق، تعصبات و پیش فرض های خودتان را کنار بگذارید.
فاکس توصیه می کند اگر از نبود علاقه فرزندتان به یک فعالیت نا امید شدید از خودتان بپرسید: "چه اتفاقی برای زندگی بچه تان پیش می آید اگر کلاس موسیقی نرود؟ یا اگر موسیقی را برای انجام فعالیتی دیگر ترک کند؟". فرصت ها هستند، عواقب این سختگیری ها ارزش نگرانی شما را ندارد.

فاکس اضافه می کند: " بهترین روش کشف استعداد کودک و پرورش آن، توانایی تصمیم گیری و انتخاب آنها است. آنها را آزاد بگذارید و تشویق کنید. بچه ها تصمیمات خوبی می گیرند".

به این ترتیب هم خودتان هم دیگران از استعداد کودک و بروز آن متعجب می شوید. با این حال، ممکن است کودکتان مثلا بعد از چند سال موسیقی را که در آن خیلی استعداد دارد کنار بگذارد و دلش بخواهد مثلا بکستبال را امتحان کند.
آسان نیست تمام تصورات و امیدهایتان درباره آینده درخشان فرزندتان از بین برود و درست زمانی که فکر می کردید کودکتان فهمیده است چه می خواهد باشد بر خلاف تصورات شما عمل کند.

اما در نهایت تنها راه کشف استعداد و علاقه کودک به شکلی واقع بینانه این است که به فعالیت هایی که علاقه دارد بپردازد و اعتماد به نفس و حس هدفمند بودن خودش را تشویق کند. حتی اگر آنچه در نهایت انتخاب می کند شبیه آرزوها و تصورات شما نباشد.

بیشتر بخوانید:

راه و روش مناسب برای کشف استعداد کودکان

چرا کودکان خیال پردازی میکنند؟

چگونه کودکان را خلاق و با انگیزه تربیت کنیم؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم