۱۲ ترفند حیرت انگیز برای عکس گرفتن از نوزادان

۱,۹۸۳
۰
۰
یکشنبه, ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۵
یکی از کارهایی که می توان در راستای توجه به کودکان انجام داد و لحظه لحظه رشد و بالیدن آن ها را به وسیله آن ثبت کرد، عکس گرفتن است.
۱۲ ترفند حیرت انگیز برای عکس گرفتن از نوزادان

عکاسی در دوران نوزادی

از زیباترین و بی آلایش‎ترین دوران زندگی همه ما همین دوران طفولیت می باشد. این دوران به حدی حساس و تکرار نشدنی هستند که حتی کوچک ترین خاطره مصور از این دوره باعث می شود سیل انرژی مثبت به سمت ما روانه شود.

هرچند حافظه کودک قدرت ثبت همه این لحظات را ندارد اما در بزرگسالی به شدت مایل است که ریز و درشت این دوران را به یاد آورد و یا حتی دوباره در آن حس و حال قرار بگیرد؛ راه حل شما برای این دغدغه شیرین چیست؟

اینجا است که عکس ها و فیلم ها به کمک او می آیند. عکاسی از نوزادان در عین حال که تجربه نابی برای عکاس به حساب می‎آید، گنجینه ارزشمندی برای کودک در بزرگسالی است.

عکاسی از کودکان و نوزادان در محیط آتلیه، کار چندان دشواری نیست و اتفاقا بسیار شیرین است؛ اما تعهدات و مسئولیت های خاص خود را دارد و دقت زیادی هم می خواهد.

در این حرفه حفظ سلامت کودک چیزی است که حرف اول را می زند و چیزی که به تصاویر معنا می بخشد، احساسات و خلاقیت عکاس است.

در ادامه ما نکاتی را که پیش از شروع کار عکاسی از نوزادان باید بدانید برای شما توضیح می دهیم.


1- شناخت تقریبی از روحیات کودک یا نوزاد

پیش از شروع پروژه عکاسی، باید سعی کنید با اخلاق و رفتار کودک آشنا شوید و برای این کار می توانید با والدین کودک مشورت کنید و از آنها در مورد علایق فرزندشان یا چیز هایی که او را اذیت می کند سوال بپرسید؛ همین طور می توانید لحظاتی را با کودک همبازی شوید تا او با شما ارتباط بر قرار کند و در طی فرایند عکس برداری کم تر بهانه بگیرد.

عکاسی در دوران نوزادی

2- ژست های مختلف را امتحان کنید

عکاس باید با توجه به توانایی و سن کودک ژست های مختلفی را پیشنهاد بدهد.

ولی باید همیشه در نظر داشته باشد که ژست ها نباید آن قدر سخت باشد که کودک را خسته کند و یا نباید انجام این کار نباید جنبه امر و نهی به خود بگیرد تا باعث بداخلاقی کودک شود.

این کار کاملا بر خلاف هدف عکاسی که ثبت خاطرات شیرین است می باشد.

این امر برای نوزادان مراقبت بیشتری را می طلبد و باید ژست هایی باشد که به نوزاد آسیبی نرسد و امنیت و سلامت آن را بخطر نیاندازد.

عکاسی در دوران نوزادی

3- دوربین را هم‎سطح سوژه تنظیم کنید

برای عکاسی از نوزادان بهتر است دوربین به گونه ای تنظیم شود که لنز دوربین با سوژه هم سطح باشد. می توانید از ارتفاع بالا تر یا پایین تر هم استفاده کنید. ولی اصولا ارتفاعی هم سطح سوژه نتیجه بهتری دارد.

عکاسی در دوران نوزادی

4- عکاسی از چهره کودکان هم ایده خوبی است

صورت معصوم و مهربان کودکان همیشه سوژه جذابی برای عکاسی هستند. یکی از بهترین حالت های عکاسی از نوزادان ، ثبت پرتره آنها است.

زیرا این نوع تصاویر از سایر تصاویر موجود در این سبک خلاقانه تر هستند و هم معصومیت چهره آنها را به زیبایی نمایان می کند.

عکاسی در دوران نوزادی

5- پیوسته عکاسی کنید

برای عکاسی از نوزادان، زمان طلاتر از طلاست چرا که شما نمی توانید رفتار کودکان را در کل این فرایند نسبتا طولانی پیش بینی کنید.

آنها بدون هیچ تعهدی می توانند در هر زمان با شما همکاری نکنند پس شما باید از هر لحظه که در اختیار شما است کامل‎ترین استفاده را ببرید.

پس سعی کنید به طور پیوسته عکاسی کنید و در هر ژستی از کودک به تعداد زیادی تصویر ثبت کنید.

اگر تصویر شما از سایر نظرات بی نقص باشد، بالاخره یک عکس خوب از میان این عکس ها محشر به پا میکند.

۱۲ ترفند حیرت انگیز برای عکس گرفتن از نوزادان

6- نور را با توجه به سوژه خود تنظیم کنید

توصیه میکنم تحرک زیاد کودکان و نوزادان را به فال نیک بگیرید و آن را سرکوب نکنید؛ شما باید تا حد امکان خودتان را با این ویژگی آنها هماهنگ کنید. می توانید برای از بین بردن آثار حرکات های او دیافراگم را باز تر کنید.

بهترین نورپردازی برای عکاسی از نوزادان، نوری عادی و غیر مستقیم است. این نور همه جزئیات من جمله لطافت پوست آنها را به خوبی نمایش می دهد.

عکاسی در دوران نوزادی

7- بک گراند مناسب

این که زمینه تصویر شما شلوغ و بسیار پر نور باشد، گزینه ای نیست که شما همیشه از آن نتیجه مطلوبی بگیرید. هرچه پس زمینه تصویر شما ساده تر باشد، این کودک است که بیشتر در آن می درخشد.

رنگ هایی که طراحی صحنه استفاده می کنید باید رنگ هایی شاد و ترجیحا روشن باشد. رنگ های سفید، شیری، خاکستری مایل به سفید، کرم، صورتی و آبی ملایم رنگ های پرکاربردی برای این کار هستند.

عکاسی در دوران نوزادی

8- گوهری به نام لبخند

دیدن لبخند کودکان همیشه حال شما را خوب می کند. می توانید از پدر و مادر کودک کمک بگیرید چون قطعا آنها می دانند با چه حرف یا اشاره ای او را به قهقهه بندازند.

آنها می توانند در پشت سر شما با فرزندشان حرف بزنند و توجه او را به خود جلب کنند و لبخند کودک را در اختیار شما قرار دهند

عکاسی در دوران نوزادی

9- ثبت لحظات آرام خواب

عکاسی از نوزادان در حین خواب می تواند به یکی از شیرین ترین تجربه های شما در زمینه عکاسی منجر شود. بازار این تصاویر در این روز ها بسیار داغ است.

۱۲ ترفند حیرت انگیز برای عکس گرفتن از نوزادان

10- ثبت روزمرگی ها و بامزگی ها

با توجه به سلیقه مشتری، شما می توانید کودک را در حالت های بامزه ای که شلخته و بی نظم است قرار دهید و از او عکاسی کنید.

وقتی در حال غذا خوردن هستند و صورت و لباس های آنها کثیف شده است، در حال نقاشی کشیدن یا بازی کردن با رنگ های مایع بی خطر یا هنگام آب بازی و گل بازی همه فرصت های منحصر به فردی برای عکاسی هستند.

عکاسی در دوران نوزادی

11- کودکان در نقش آدم بزرگ ها

این کار برای هر کسی بسیار خاطره انگیز است و گاهی بیننده را هم به خنده وا می دارد.

می توانید با کمی خلاقیت، از کودکان در حالی که لباس ،عینک و کفش والدین خود را پوشیده اند و یا سایر وسایل پدر و مادر خود را در اختیار دارند عکس بگیرید.

می توانید خلاقیت بیشتری به خرج بدهید و در این کار از پوشش مخصوص شغل پدر یا مادر کودک هم الهام بگیرید.

عکاسی در دوران نوزادی

12- اسباب بازی محبوب کودک

همه کودکان یک اسباب بازی یا هر وسیله دیگری دارند که آن را از میان بقیه دارایی هایشان بیشتر دوست دارند.

شما می توانید این اسباب بازی را هم در کنار کودک در کادر عکس جای دهید.

با این کار کودک در طی فرایند عکاسی خوش اخلاق تر خواهد بود و البته روزی در آینده که به این تصاویر نگاه کند، خاطرات آن اسباب بازی و دنیای کودکانه هم به یاد خواهد آورد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم