دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
علت بودار کردن گاز شهری : چگونه گاز شهری را بودار می کنند ؟
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گاز طبيعي ماده‌ای بی‌ رنگ و بی‌بو است كه در صورت نشت بسيار خطرآفرين است. نکته ی جالب این است که این نوع گاز را بودار می کنند. چرا گاز شهری را بودار می کنند ؟ و چگونه این کار را انجام می دهند ؟

بودار کردن گاز شهری چرا و چگونه ؟

گاز طبیعی ماده‌ ای بی‌رنگ و بی‌بو است که در صورت نشت بسیار خطرآفرین است. لذا با افزودن مواد شیمیایی خاصی به نام ادورانت گاز شهری را بودار می‌کنند تا در صورت نشت به راحتی تشخیص داده شود.

در این رابطه حداقل سطح بو، توسط مؤسسات مختلف تعیین شده است، ولی به هرصورت گاز طبیعی باید آن قدر بودار شود که یک شخص با حس بویایی متوسط، بتواند موقعی که مقدار گاز در هوا به پایین ترین نقطه حد اشتعال رسید، به راحتی آن را تشخیص دهد.

علت و نحوه بودار کردن گاز شهری

بوی گاز شهری

در اوایل قرن بیستم لازم نبود که گازبودار شود. زیرا گازهای تولیدی آن زمان، حاوی مواد بودار کننده طبیعی بسیار قوی بود و به راحتی تشخیص داده می شد.

بودار کردن گاز از سال 1920 یعنی زمان تولید گازهای بدون گوگرد شروع شد و با پیشرفت چشمگیر علوم شیمی بعد از جنگ جهانی دوم، انواع مواد بودارکننده‌ای شناخته شد که امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مواد بودارکننده گاز، معمولا پایه سولفوری دارد و متعلق به یک کلاس شیمیایی خاص به نام ترکیبات اورگانو سولفور، به شرح زیر است:

  1. الکیل مرکاپتان‌ها: شامل تترا بوتیل مرکاپتان و ایزو پروپیل مرکاپتان.
  2. الکیل سولفیدها: شامل دی متیل سولفید یا اتیل سولفید.
  3. سیکلیک سولفیدها: شامل تترا هیدروتیوفن.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits