دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
طلاق از طرف مرد بدن حضور زن چه شرایطی دارد ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
طلاق بدون حضور زوج و زوجه امکان‌پذیر است؟ اگر در این مورد بی اطلاع هستید در ادامه این بخش با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

آیا مرد میتواند بدون حضور زن او را طلاق دهد؟

بله. طبق قانون مدنی در ایران مرد این اختیار را دارد که همسر خود را در هر زمانی طلاق بدهد. در نتیجه … رضایت زن برای انجام طلاق لازم نیست.
دادگاه خانواده نیز، صرفا با درخواست مرد، طلاق را نهایی میکند.

آیا موضوع به همین سادگی است؟ خیر. پیش از نهایی شدن حکم طلاق، وضعیت موارد زیر باید به صورت کامل مشخص شده باشد.

 • نفقه.
 • نحله.
 • حضانت فرزندان.
 • اجرت المثل.
 • شرط تنصیف اموال زوجین.
 • و در نهایت وضعیت مهریه.

اگر موارد بالا حل نشده باشد، آیا باز هم مرد میتواند بدون حضور زن او را طلاق دهد؟

خیر. طلاق یکطرفه بدون حل مواردی مثل نفقه، مهریه، حضانت فرزند و .. امکان پذیر نمیباشد.

طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد؟

تا اینجا دانستید که آیا مرد می‌تواند بدون حضور زن او را طلاق دهد یا خیر. حال این سوال پیش می‌آید که طلاق از طرف مرد چقدر طول می‌کشد؟ طلاق یک طرفه از طرف مرد یا همان درخواست طلاق از طرف مرد ممکن است چند ماه به طول بیانجامد و نمی‌توان زمان مشخصی برای آن در نظر گرفت. این دادخواست دارای شرایط و مراحلی است که طی کردن آن‌ها مدتی زمان می‌برد و این زمان ممکن است از طرف زن هم طولانی‌تر شود. در ادامه با برخی از این شرایط و مراحل آشنا می‌شوید.

مراحل طلاق از طرف مرد

 • ثبت درخواست طلاق.
 • نوبت دهی دادگاه.
 • ارسال احضاریه برای زن.
 • ارجاع به داوری.
 • اعتراض به رای توسط زن.
 • حضور دو نفر در دفترخانه برای ثبت طلاق.

به عنوان مثال اگر زن به رای اعتراض کند این مدت می‌تواند افزایش یابد، و یا اگر زن در چند مرحله در دفترخانه حضور نیابد مدت به سرانجام رسیدن طلاق بیشتر می‌شود.

طلاق از طرف مرد

طلاق غیابی از طرف مرد

در صورتی که طلاق از طرف مرد و بدون حضور زن و یا وکیل او در دادگاه، انجام شود از نوع طلاق غیابی از طرف مرد خواهد بود. این طلاق می‌تواند از طرف زن نیز به صورت غیابی انجام شود. با وجود اینکه طلاق برای زن دارای شرایط خاصی است، مرد نیازی به ارائه دلایل محکمه پسند برای طلاق ندارد و بدون حضور زن نیز می‌تواند او را طلاق دهد.

البته باید توجه داشته باشید که مرد نمی‌تواند از این قانون سوء استفاده کند و در هر لحظه که تمایل داشت همسر خود را طلاق دهد. مرد در این شرایط باید حتما قوانین مربوطه را رعایت کرده باشد.

معایب طلاق از طرف مرد چیست ؟

حال که با پاسخ پرسش آیا مرد میتواند بدون حضور زن او را طلاق دهد آشنا شدیم؛ به معایب طلاق از طرف مرد میپردازیم.

مطابق با ماده 1133 قانون مدنی که این‌گونه است : مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون، با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید، آقایان بر پایه این ماده از قانون مدنی متصور می‌شوند که هیچ‌گونه موانعی در مسیر درخواست طلاق همسر وجود ندارد و با استناد به این ماده به سادگی می‌توانند همسر خود را طلاق دهند.

حتماً بخوانید:
طلاق توافقی: مراحل طلاق توافقی چگونه است ؟

طلاق توافقی: مراحل طلاق توافقی چگونه است ؟

طلاق توافقی ثبت توافق های زن و شوهر در مورد مهریه، حضانت، نفقه، جهیزیه و اجرت المثل است.

این در حالی است که حین انجام مراحل طلاق از طرف مرد با موانعی مواجه خواهند شد در ادامه به موانع و معایب طلاق از طرف مرد بیشتر اشاره خواهیم کرد.

 1. ارائه دلایل محکمه پسند مرد برای طلاق همسر.
 2. پرداخت کامل حق و حقوق زن پیش از اجرای طلاق.
 3. مطالبه کامل مهریه توسط زن و صادر نشدن حکم طلاق در صورت عدم پرداخت کامل مهریه توسط مرد.
 4. پرداخت تأدیه نفقه و اجرت المثل زن پیش از اجرای حکم طلاق.
 5. رد شدن حکم طلاق در صورت باردار بودن زن.

درصورت درخواست طلاق از طرف مرد آیا مهریه تقسیط میشود؟

اگر دادخواست طلاق به طرفیت همسر توسط یک مرد تقدیم دادگاه شود، دادگاه رسیدگی کننده مطابق با ماده 29 قانون حمایت خانواده، این تکلیف را دارد که در ضمن حکم طلاق نسبت به حقوق مالی زن از جمله مهریه نیز تعیین تکلیف کند.
در این موقعیت، دو فرض قابل تصور است. اگر پیش از دادخواست طلاق از طرف مرد و یا حین رسیدگی دادگاه، زن دادخواست مهریه داده باشد، دادگاه رسیدگی کننده به طلاق به آن پرونده مهریه که امکان دارد در همان شعبه و یا شعبه دیگر باشد، استناد می‌کند.

طلاق بدون حضور زن

پر واضح است که اگر مرد بخواهد در این حالت تقسیط مهریه و اعسار از پرداخت دفعی مهریه را تقاضا کند، باید در همان شعبه‌ای که رای مهریه صادر شده است دادخواست اعسار از پرداخت تقدیم دادگاه نماید.

حال، فرض دوم این است که زن دادخواست مهریه نداده است اما مرد دادخواست طلاق داده است.
در این جا بعد از صدور حکم طلاق، مرد قادر است در همان دادگاهی که به طلاق رسیدگی کرده است، دادخواست اعسار از پرداخت مهریه مندرج در عقدنامه و دادنامه طلاق را به طرفیت همسر و از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت نماید.
دادگاه پس از مشخص نمودن وقت و گوش سپردن به شهادت شهود مرد و هم‌چنین اظهارات زن درباره تقسیط مهریه، تصمیم‌گیری کرده و رای را صادر خواهد کرد.

حقوق زن در طلاق از طرف مرد

مهریه.
نفقه.
اجرت‌المثل.
تصنیف دارایی یا شرط نصف دارایی.
نحله.

اگر زن رضایت نداشته باشد و به حکم اعتراض کند، میتواند از اجرای طلاق جلوگیری کند؟

خیر. اما میتواند مدت زمان اجرای پرونده را طولانی کند. (حتی بیش از یکسال) و شانس بیشتری وجود خواهد داشت که موضوع به بهترین شکل فیصله پیدا کند.

آیا در صورتی که درخواست طلاق از طرف داده شده و همسر اون راضی نباشد، مرد موظف است تا کلیه مهریه را به صورت یکجا پرداخت کند؟

خیر. این موضوع نیاز به بررسی دقیقتر وضعیت شما دارد. اما به طور کلی اگر اعسار مرد در دادگاه ثابت شود،‌ معمولا در دادگاه رای به تقسیط مهریه داده میشود.

منبع : وکیل سیاوش اسکندرزادهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits