دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
فتح قلعه‏ ي خيبر به دست تواناي حضرت علي(ع)(7 ق)
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فتح قلعه‏ ي خيبر به دست تواناي حضرت علي(ع)

خيبَر، سرزمين حاصلخيزي در 32 فرسخي شمال مدينه، داراي هفت قلعه و بالغ بر بيست هزار سَكنه‏ ي يهودي بود. يهوديان فتح قلعه‏ ي خيبرخيبر، همچون پايگاه دشمن در نقطه ‏اي حساس در حكومت اسلامي، برضد اسلام عمل مي‏كردند.

يهوديان فرصت‏ طلب، علي‏رغم پيماني كه با مسلمانان داشتند، خيبر را كانون مبارزه با اسلام قرار داده و تا مي‏توانستند، مشركان را بر ضد اسلام مي‏شوراندند و كمك مي‏كردند.

پيامبر اسلام(ص) تصميم گرفت اين آخرين كانون ضداسلامي دشمن در مدينه را نيز نابود كند و ريشه‏ ي فتنه را درآوَرَد. پيامبر اكرم(ص) با هزار و ششصد نفر، با روش غافلگيرانه، خود را به قلعه‏ هاي خيبَر رساندند. يهوديان به قلعه‏ هاي خود پناه برده و قلعه‏ ها را به روي خود بستند.

مسلمانان قلعه‏ ها را يكي پس از ديگري گشودند ولي فتح دو قلعه‏ ي آخر ده روز به طول انجاميد. حضرت رسول اكرم(ص) پس از اين كه عده ‏اي از اطرافيانش موفق به فتح آن دو قلعه نشدند، فرمود: فردا پرچم جنگ را به مردي مي‏دهم كه جنگجويى است كه فرار نمي‏كند، خدا و رسول خدا(ص) را دوست دارد، خدا و رسولش نيز او را دوست دارند و خداي تعالي خيبر را به دست او فتح مي‏كند.

فردا حضرت علي(ع) حاضر گشت و حضرت رسول(ص) پرچم را به دست او سپرد. حضرت علي(ع) به سوي خيبر شتافت و پس از آن كه پهلوانان يهود را به هلاكت رساند قلعه ‏ي خيبر را به دست مبارك خويش فتح كرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits