رحلت عالم ‏بزرگوار و رجالي كبير شيعه، آيت ‏اللَّه سيد محسن امين عاملي (۱۳۷۱ ق)

۱,۶۱۰
۳
۰
دوشنبه, ۳۰ -۳۴۴۳ ۰۳:۲۵

سيدمحسن جَبَل عاملي، ملقب به "امين"، از علماي شيعه، در 1284 ق در جبل عامل زاده شد و پس از تحصيل مقدمات در  آيت ‏اللَّه سيد محسن امين عامليزادگاه خود، راهي نجف گرديد.

وي در آن‏جا در حوزه‏ ي درس آيات عظام آخوند خراساني، شريعت اصفهاني، شيخ محمدطه نجف و ديگر بزرگان جاي گرفت و دانش فراوان اندوخت.

سيدمحسن در 1319 ق به دمشق رفت و حامل لواي شريعت و عهده‏دار حل و عقد امور مذهبي و تدريس و تاليف گرديد. كتاب نفيس اعيانُ الشيعه اثر نفيس ايشان و از مهم‏ترين مصادر اسلامي در رجال شيعه مي‏باشد.

او بيش از پنجاه سال در تاليف اين كتاب رنج برد و با اين كار مي‏خواست جامع‏ترين دايرةُالمعارف را در شرح احوال رجال شيعه به رشته‏ ي تحرير درآوَرد.

البَحرُ الزّاخر و ضياءُالعُقول نيز از آثار اين عالم رباني است.

سيد محسن امين عاملي، خاتم مجتهدان شام و رهبر و مرجع شيعيان و مورَّخ و شاعر بزرگي بود كه مقام مرجعيّت اعلا را با حُسن تقرير و شيوايى بيان و فصاحت نظم و نثر و كثرت تاليف و شهامت و شجاعت ادبي و سياسي در خود جمع داشت.

امين عاملي سعي فراواني در زدودن ريشه ‏هاي خرافي كرد و علاوه بر مقام علمي و ديني، پيشاهنگ استقلال طلبان سوريه بود.

سرانجام اين عالم رباني و رجالي بزرگوار شيعه، در 87 سالگي دار فاني را وداع گفت و پيكر پاك ايشان پس از تشييع با شكوه در جبل عامل و دمشق، در جوار حرم حضرت زينب(س) به خاك سپرده شد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 3.3 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم