رحلت حكيم و فيلسوف شهير آيت ‏اللَّه سيدحسين بادكوبه‏ اي لاهيجي (۱۳۵۸ ق)

۱,۹۰۵
۰
۰
دوشنبه, ۳۰ -۳۴۴۳ ۰۳:۲۵

آيت ‏اللَّه سيد حسين بادكوبه ‏اي لاهيجي، فرزند سيد رضا در سال 1293 ق در يكي از روستاهاي توابع بادكوبه در آذربايجان به سيدحسين بادكوبه‏ ايدنيا آمد. مقدمات علوم اسلامي را از محضر پدرش كه از علماي عالي مقام عراق بود اخذ كرد و پس از فوت او به تهران آمد و در مدرسه‏ ي صدر ساكن شد.

او در تهران به مدت هفت سال از محضر عالمان نامداري همچون سيدابوالحسن جلوه و ميرزا هاشم اشكوَري، بهره برد و در فلسفه و رياضيات به استادي رسيد. آيت اللَّه بادكوبه ‏اي سپس راهي نجف اشرف گرديد و در حلقه‏ ي درس اصولِ آخوند خراساني و فقهِ شيخ محمد حسن مامقاني حاضر شد.

از آن پس به تدريس فقه و اصول و فلسفه پرداخت ولي تدريس فلسفه‏ ي او شهرت بيشتري يافت. در نجف، كمتر كسي در علوم عقلي هم طراز او بود به طوري كه اين عالم بزرگوار به همراه آيت‏ اللَّه غروي اصفهاني را برجسته ‏ترين استاد و صاحب مكتب علوم عقلي در نجف به شمار آورده ‏اند كه در علوم نقلي نيز داراي مقام شامخي بوده ‏اند.

علامه سيدمحمد حسين طباطبايى و سيدجلال الدين آشتياني از شاگردان معروف اين فيلسوف شهير مي‏باشند. حاشيه بر اسفار، حاشيه بر كتاب الشَّواريق و حاشيه بر كتابِ طهارتِ شيخِ انصاري از جمله آثار آيت اللَّه بادكوبه ‏اي به شمار مي‏روند.

سرانجام اين حكيم الهي و فيلسوف زاهد در 65 سالگي در نجف اشرف به لقاءاللَّه پيوست و در جوار مرقد منور امام علي(ع) به خاك سپرده شد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم