دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
رحلت اندیشمند مبارز مسلمان، علامه شیخ محمدجواد شرّی(1373 ش)
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رحلت علامه شيخ محمدجواد شرّي

استادعلامه حاج شیخ محمدجواد شرّی در حدود سال 1291 ش ( 1330 ق) در شهر صور در لبنان به دنیا آمد. پس از پشت سر گذاشتن دوران کودکی و نوجوانی، به حوزه علمیه نجف شتافت و درمحضر بزرگانی همچون حضرات آیات: سیدابوالحسن اصفهانی، محمدحسین غروی اصفهانی، میرزای نایینی، آقاضیاءالدین عراقی وابوالحسن مشکینی، به مدارج بالای علمی دست یافت.

سپس به لبنان بازگشت و مورد علاقه علامه کبیر، سیدشرف ‏الدین عاملی قرار گرفت. محمدجواد شرّی پس از چندی برای نشر و گسترش معارف اسلام و ترویج مذهب اهل بیت (ع) راهی آمریکا شد و در شهر دیترویت در ایالت شیکاگو به سرپرستی و هدایت شیعیان و تالیف و تصنیف و خدمات مذهبی و سخنرانی پرداخت واین کار بیش از چهل سال به طول انجامید.

او نخستین کسی بود که ندای تشیع را در آمریکا به گوش همگان رسانید و عزاداری امام حسین را در آن کشور رایج ساخت. علامه شرّی در حمایت از انقلاب اسلامی ایران در آمریکا نقش بسزایی داشت و سخنان وی در جریان تسخیر لانه جاسوسی خطاب به کارتر در حمایت از ایران بسیار مشهور است.

این دانشمند فرزانه همچنین سالها به برنامه هفتگی اسلامی رادیو آمریکا؛ ایجاد وحدت و روح همیاری مشترک در میان اعراب، آفریقایی‏ها و لبنانی‏های ساکن غرب؛ تلاش در جهت لغو تعصبات مذهبی و تاسیس بیمارستان کودکان همت گماشت و خدمات درخوری را به انجام رساند.

وی همچنین در سخنرانی‏ها و تالیفات خود به زبان انگلیسی، سبب ترویج دین و گرایش بسیاری از مسیحیان به اسلام در آن ناحیه گردید.

از تالیفات او که به زبان‏های عربی، فارسی و انگلیسی منتشر شده ‏اند می‏توان این موارد را نام برد:

امیرالمؤمنین(ع) اسوه وحدت، شیعه و تهمت‏های ناروا، الخلافة فی الدستور الاسلامی (انگلیسی) و...

سرانجام آن دانشمند خدمتگزار و مروّج صدیق مذهب جعفری پس از عمری نزدیک به 82 سال، در اواخر آبان 1373 سر به تیره تراب سپرد و به دیار باقی شتافت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits