دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
۲ آبان ۱۳۵۹ شهادت شهید بیژن ساکیانی
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شهید بیژن ساکیانی ، زندگی نامه کوتاه از شهید بیژن ساکیانی ، زمان شهادت و مکان شهادت شهید بیژن ساکیانی

زندگی نامه کوتاه از شهید بیژن ساکیانی

شهید بیژن ساکیانی در مهرماه سال ۱۳۳۸ش در جمع خانواده‌ای مهربان پا به عرصه هستی نهاد. کودکی را در شهر دزفول سپری کرد و در دامان پرمهر مادر، با عشق به اهل بیت (ع) آشنا شد.

چند سال بعد به بستان مهاجرت نمود اما سه سال بعد از آن، به‌علت این‌که پدرش در مراسم نیایش و شکرگزاری به‌منظور رفع خطر از محمدرضا پهلوی شرکت نکرده بود، مورد بازخواست قرار گرفت و آن‌ها به‌ناچار به دزفول بازگشتند.

بیژن بعد از مدتی به‌خاطر فقر مالی، به‌همراه خانواده در روستای حسینیه ساکن شد و دو - سه سال بعد به دزفول عزیمت کرد. اخلاق حسنه و اطلاعات اسلامی او زبان‌زد خاص و عام بود.

زمانی‌که از قیام امام خمینی (ره) اطلاع پیدا کرد، در جرگه یاران و یاوران ایشان، فریاد "الله‌اکبر" و "مرگ بر شاه" سر داد. ساکیانی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، به خدمت مقدس سربازی رفت و دوره آموزشی را در آبادان به پایان رساند، سپس در پاسگاه مرزی به خدمت پرداخت.

هنگامی‌که جنگ تحمیلی آغاز شد، بیژن مشتاقانه در رکاب سرداران لشگر خمینی (ره) به میدان نبرد شتافت. بعد از اتمام خدمت سربازی، به استخدام ارتش درآمد و باز هم در مناطق جنگی با دشمن بعثی جنگید.

سرانجام این اسوه پایداری در سحرگاه دوم آبان‌ماه سال ۱۳۵۹ هجری شمسی در جبهه کرخه و در سن بیست و یک سالگی به شهادت رسید.

2 آبان 1359 شهادت شهید بیژن ساکیانی

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  


۱ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

محمدعلی ساکیانی | ۹ سال پیش
من برادر شهید بیژن ساکیانی هستم از زحمات شما درخصوص آشنایی جامعه با زندگی شهدا تشکر می کنم.لطفا بگویید منبع شما کجاست ؟درصورت تمایا می توانم تصاویری از شهید برایتان ارسال نمایم.
0
0
hits