دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا از اتفاقات ۱ آبان در ایران با خبر هستید؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
آیا میدانید در 1 آبان ماه چه اتفاقاتی رخ داده است ، اتفاقات 1 آبان در ایران

اتفاقات روز 1 آبان ماه

در گذشت قائم مقام فراهانی

درچنین روزی در سال1237هجری قمری میرزا عیسی قائم مقام اول مشهوربه میرزای بزرگ فراهانی درگذشت . وی که یکی از رجال سیاسی دوره قاجار بود به مقام وزارت خاصه عباس میرزا منصوب شد. میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی پسر وی نیز بعدها درباغ نگارستان و به دستور محمد علیشاه به قتل رسید.

انتخابات سومین دوره مجلس خبرگان

در چنین روزی در سال 1377 ه ش سومین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار شد. نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند و بر اساس قانون اساسی ، رسیدگی به وظایف مقام معظم رهبری از جمله وظایف این نهاد است .

روز آمار و برنامه ریزی

امروزه از آمار به عنوان علمی که در شاخص های توسعه نقش به سزایی ایفا می کند، یاد می کنند. داشتن اطلاعات دقیق و جستجو در ارقام و اطلاعات در این زمینه، کار دولت ها را در بر نامه ریزی برای آتیه آسانتر می کند.

اداره ثبت احوال کشور درسال 1297 هجری شمسی به منظور ثبت احوال شخصیه (تولد، وفات، ازدواج، طلاق) افراد تاسیس شد. در همین زمینه در سال 1303 هجری شمسی آیین نامه ای به تصویب رسید و در این آیین نامه اداره ای به عنوان مسوول آمار، مشخص و مسولیت جمع آوری و متمرکز کردن اطلاعات بر عهده وزارت کشور قرار گرفت.

همچنین در خرداد ماه سال 1318 هجری شمسی اولین قانون سرشماری از تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی گذشت. بر اساس این قانون سرشماری نفوس از دهم اسفندماه همان سال در شهر تهران و در سال 1319 و 1320 هجری شمسی در 33 شهر کشور به تدریج به مرحله اجرا درآمد. پس از آن دراسفند ماه سال 1331 هجری شمسی سازمان همکاری آمار عمومی تشکیل شد و در فروردین ماه سال 1332 هجری شمسی، قانون آمار و سرشماری به تصویب رسید.

در این سال اداره آمار و سرشماری از اداره کل آمار و ثبت احوال جدا و به سازمان همکاری آمار عمومی ملحق شد. با این حال در سال 1334 هجری شمسی این اداره به اداره آمار عمومی تغییر نام یافت و پس از آن درسال 1335 هجری شمسی اولین سرشماری عمومی نفوس را در کل کشور به اجرا درآورد.

با تاسیس این اداره، فعالیتهای آماری شکل جدی تری به خود گرفت و پس از آن به تدریج آمارگیری کشاورزی در سال 1339، آمارگیری نمونه ای نفوس در سال 1342، سرشماری صنعتی در سال 1342و آمارگیری بودجه خانوار در سال 1342 به مرحله اجرا در آمدند.

نیاز روزافزون دستگاههای برنامه ریزی کشور به آمار و اطلاعات و ضرورت همکاری بسیار نزدیک سازمان اصلی تولیدکننده آمار با دستگاه برنامه ریزی، موجب شد تا براساس قانون 1344 هجری شمسی، اداره آمار عمومی از وزارت کشور جدا و با نام مرکز آمار ایران به سازمان برنامه و بودجه وابسته شود. همه ساله چنین روزی به عنوان روز آمار و بر نامه ریزی در کشور گرامی داشته می شود.

شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی

آیت الله سید مصطفی خمینی در آذرماه 1309 ه ش در قم متولد شد. وی در سن هفت سالگی به مدرسه رفت و دوران ابتدایی را در مدرسه های باقریه و سنایی به پایان رسانید. وی در سال 1325به تحصیل علوم اسلامی پرداخت و در سال 1330 ه ش سطح را به پایان رسانید و در درس خارج حضرات آیات عظام بروجردی و امام خمینی ره حضور یافت و دیری نپایید که به درجه اجتهاد نایل آمد.

حضرات آیات علامه طباطبایی، مرتضی حائری، سید محمد باقر سلطانی، شهید صدوقی، حاج شیخ محمد جواد قزوینی و سید ابوالحسن قزوینی از دیگر اساتید آن عالم فرزانه بودند. آن شهید والامقام در سال 1341 ه ش همراه با امام خمینی ره به مبارزه با رژیم سفاک پهلوی پرداخت و در پیشبرد نهضت اسلامی نقش بسزایی ایفا کرد.

وی در سال 1342 ه ش تحت پیگرد ساواک قرار گرفت به هنگام اعتراض امام خمینی ره علیه لایحه کاپیتولاسیون، عمال رژیم پهلوی حاج آقا مصطفی را در بیت آیت الله العظمی مرعشی نجفی دستگیر کردند و ایشان را به 57 روزحبس در زندان قزل قلعه محکوم کردند .آن عالم ربانی پس از آزادی از زندان و به همراه پدر بزرگوارشان ، به نجف رفتند.

در این زمان هم، آیت الله مصطفی خمینی در کنار برنامه های دینی و علمی خود به راهها و شیوه های گوناگون به مبارزه با رژیم پهلوی می پرداخت. آن عالم ربانی سرانجام پس از عمری تحصیل دانش و مجاهدت و مبارزه سیاسی در نیمه شب یکشنبه اول آبان 1356 ه ش به شکل مرموزانه ای به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

القواعد الحکمیه، کتاب البیع، مکاسب محرمه در دو مجلد، مبحث اجاره، مستند تحریر الوسیله، تعلیقه ای بر عروه الوثقی، تفسیر قرآن کریم، تقریرات فی الاصول، شرح زندگانی ائمه معصومین، کتاب الاصول، القواعد الرجالیه و کتابی در مبحث نکاح از جمله تالیفات آن عالم ربانی است. هم اکنون دست نوشته های ایشان در کتابخانه بزرگ حضرت آیت الله العظمی نجفی مرعشی نگهداری می شود.

تشکیل جبهه ملی به رهبری دکتر مصدق

رضاخان با کودتای 1299 دستاوردهای انقلاب مشروطیت را نابود کرد و با پهن کردن بساط دیکتاتوری عنان گسیخته ای، مجلس مشروطه را نیز به یک نهاد فرمایشی و مطیع مبدل ساخت. به همین دلیل در طول دو دهه حکمرانی رضا خان، جامعه ایران هیچگاه طعم آزادی را نچشید.

پس از فروپاشی حکومت اختناق رضا خانی و پس از شهریور1320 ه ش و بوجود آمدن فضای نیمه باز سیاسی، احزاب سیاسی رشد فزاینده ای یافتند و در همین دوران کوتاه چندین روزنامه جواز انتشار گرفتند. در چنین روزی در سال 1328 ه ش نیز دکتر محمد مصدق یکی از بزرگترین احزاب سیاسی تاریخ ایران را که نقش مهمی را در مناسبات ویژه تاریخ ایران ایفا می کرد، تاسیس نمود.

البته بخش اعظم جبهه ملی و از جمله خود مصدق در طول فعالیت سیاسی این حزب بدلیل سیاست های مماشات طلبانه خویش، علیرغم در دست داشتن دولت و مجلس، نتوانستند تدابیر پیشگیرانه لازم را جهت بر هم زدن توطئه های پنهانی دربار سازمان دهند.

با این حال می توان گفت دموکراسی ناقص دوران مصدق با تلاش های جبهه ملی به رغم کارشکنی ها و دشمنی یکی از بزرگترین اعضای این خانواده، یعنی حزب توده ایران و دربرابر توطئه چینی یکی از غیردموکراتیک ترین مجالس تاریخ ایران، یعنی مجلس هفدهم، به دست آمد.

جامعه ایران این آزمون بزرگ تاریخی را مرهون استواری دکتر مصدق در حمایت از حکومت قانون و پشتیبانی شجاعانه توده مردم از دولت اواست. جبهه ملی در همین دوره توانست در حوزه سیاسی وارد مناسبات سطح بالای کشور شود . اما پس ازکودتای 28 مرداد 1332 نیز این حزب دچار انشعاب و انشقاق شد .

آغاز به کار نخستین فرستنده تلویزیونی دولتی در ایران به نام تلویزیون ملی ایران

در چنین روزی در سال 1345 ه ش نخستین فرستنده تلویزیون دولتی به نام شبکه تلویزیون ملی ایران آغاز بکار کرد. پس از تاسیس این شبکه تلویزیونی، قانون ملی و یکی شدن رادیو و تلویزیون ایران تصویب و پنج سال بعد به مرحله اجرا در آمد .این شبکه تلویزیونی توانست با پخش اخبار مخاطبین بسیاری را به دست آورد.

آیا از اتفاقات ۱ آبان در ایران با خبر هستید؟

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits