دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
۲۷ مهرماه آغاز هفته بیماری صرع
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
27 مهرماه آغاز هفته صرع :این بیماری از طریق آسیب مغزی عموما در کودکی و یا دوران پیری بروز می‌کند و علت ارثی ندارد.

آغاز هفته بیماری صرع

بیماری صرع حملات بزرگ و کوچک مغزی است که از چند ثانیه تا چند دقیقه احتمال بروز دارد، در زمان بروز حملات بیماری، فرد هوشیاری و تعادل خود را از دست می‌دهد و لازم است که اطرافیان به سرعت بیمار را به کنترل خود درآورند و از افتادن و ضربه خوردن مجدد به سر جلوگیری کنند.

حرکات دست و پا و تشنج را از دیگر علائم بروز حملات صرع ،این بیماری تنها از طریق دارو در بلندمدت قابل کنترل و درمان است و در این راستا به ویژه در دوران کودکی، مراقبت خانواده امر حیاتی و مهمی است.

معمولا برخی کودکان مبتلا به صرع دارای بهره هوشی کمتر و اختلالات یادگیری هستند و در برخی دروس مانند ریاضی، خواندن و نوشتن نسبت به کودکان دیگر کند هستند، به همین دلیل معلمین مدارس باید در نظر داشته باشند که کودکان صرعی برای دریافت یک مفهوم باید تکرار و تمرین بیشتری داشته باشند، همچنین در پرسش‌ها سریعا و به محض طرح سوال منتظر پاسخ نباشند.

گاهی کودکان مبتلا به صرع دچار عقب‌ماندگی و اختلالات رفتاری و عاطفی نیز هستند، گاه این بیماران به دلیل نوع برخورد جامعه و اطرافیان و ترحم آنها رفتار پرخاشگرانه از خود بروز می‌دهند و این امر خود مشکلات دیگری را به همراه دارد.

۲۷ مهرماه آغاز هفته بیماری صرع

بیماری صرع در استان مرکزی

مرکز بهداشت استان مرکزی در حال حاضر 100 درصد جمعیت روستایی استان را در خصوص این بیماری تحت پوشش قرار داده است، به طوری که در ابتدای هرسال بهورزان خانه‌های بهداشت روستایی در کنار سرشماری فرم اختلال روان را به خانواده ارائه می‌دهند و از طریق پاسخ سوالات این فرم افراد مشکوک به بیماری به مراکز بهداشت ارجاع و در صورت نیاز به روانپزشک به منظور تشخیص نهایی و تشکیل پرونده مورد بررسی قرار می‌گیرند.

بیماران روستایی به صورت ماهیانه توسط پزشک ویزیت می‌شوند و وضعیت مصرف دارو نیز با جدیت پیگیری می‌شود.

تعداد بیماران صرعی در روستاهای استان را 1219 نفر عنوان کرد که همگی تحت درمان هستند، گفت: در شهرها آمار دقیقی از تعداد بیماران صرعی در دسترس نیست، اما با استقرار پایگاه سلامت جامع شهری که از آبانماه کار خود را آغاز می‌کنند و روانشناسان در مراکز مستقر می‌شوند، بیماران شهرها نیز مشخص و در مراحل درمان قرار خواهند گرفت.

۲۷ مهرماه آغاز هفته بیماری صرع

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits