دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
۲۴ مهرماه سالروز آتش کشیدن مسجد جامع شهر کرمان به دست رژیم پهلوی
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌ دنبال پیام امام خمینی (ره)، 24 مهر ماه سال 57 به عنوان روز بزرگداشت شهدای 17 شهریور اعلام شد و مجالس و تظاهرات گسترده‌ای در سراسر ایران برپا شد. مهم‌ترین واقعه در کرمان رخ داد که طی آن در تاریخ 24 مهر 1357 مجلس چهلم شهدای 17 شهریور در مسجد جامع...

در 24 مهرماه 57 در مسجد جامع کرمان چه اتفاقی افتاد؟

در روز اربعین شهدای ۱۷ شهریور تهران و اولین سالگرد شهادت آیت‌الله سید مصطفی خمینی، در روز ۲۴ مهر ۱۳۵۷، حدود ۲۰ هزار نفر از مردم کرمان جهت بزرگداشت آن‌ها، به دعوت علما و روحانیون کرمان در مسجد جامع این شهر اجتماع کرده بودند. در این روز بازار و کلیه مغازه‌ها تعطیل شده بود.

در این میان، حدود ۳۰۰ نفر ظاهراً از ساکنین زاغه نشین، با در دست داشتن چوب و میله آهنی و دادن شعار به نفع شاه، در ساعت ۱۱:۳۰ هنگامی که یکی از روحانیون مشغول سخنرانی بود، به مسجد حمله کردند.

این جماعت، نخست دوچرخه‌ها و موتورهای مردم را به آتش زدند که با واکنش مردم مواجه شد. پس از آن پلیس جهت حمایت از آن‌ها، به طرف مردم تیراندازی کرد تا آنکه مردم به مسجد پناه بردند.

عده‌ای از مهاجمان همگام با دادن شعار «جاوید شاه» به پشت‌بام مسجد رفتند و با پرتاب آجر به جمعیت پرداختند. مردم جهت ممانعت از ورود آن‌ها درهای شبستان را بستند. اندکی بعد گازهای خفه‌کننده‌ای در فضا پراکنده شد و در این هنگام، مهاجمان با شکستن درهای شبستان با چماق و چوب و میله‌آهنی، به مردم هجوم بردند.

که تعدادی از مردم و روحانیون مجروح و عده‌ای بیهوش شدند. آیت‌الله صالحی کرمانی و آیت‌الله رخشاد نجفی نیز بیهوش شدند که مردم آنان را با حمل روی دستان، از مسجد خارج کردند.

در اثر این واقعه، قسمتی از وسایل و ساختمان مسجد آتش گرفت و تعدادی از قرآن‌های داخل مسجد هم سوختند. پس از آن مهاجمان در میدان فابریک (امیرالمومنین) اجتماع کردند و در عین حال که شعارهایی به نفع رژیم می‌دادند پس از گذر از چند خیابان، در جلوی مسجد صفا پس از تظاهرات کوتاهی، مجدداً به طرف میدان مشتاق (شهدا) آمده و از دو جانب به مسجد جامع هجوم بردند.

آن‌گاه به طرف میدان ارگ حرکت کردند و سه فروشگاه بزرگ اتومبیل و دوچرخه و موتورسیکلت که شامل میلیون‌ها تومان جنس بود و متعلق به معتمدین بازار بود را به آتش کشیدند.

24 مهرماه سالروز آتش کشیدن مسجد جامع شهر کرمان به دست رژیم پهلوی

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits