دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۷ اوت ۲۰۲۲ میلادی
درگذشت عالم نيكوكار آيت ‏اللَّه سيدرضا فيروزآبادي در ري (1344 ش)
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
درگذشت عالم نيكوكار آيت ‏اللَّه سيدرضا فيروزآبادي

آيت ‏اللَّه سيدرضابن ‏سيدهاشم فيروزآبادي در حدود سال 1251 ش در فيروزآباد از نواحي اطراف شهر ري در خانواده ‏اي آيت ‏اللَّه سيدرضا فيروزآباديكشاورز به دنيا آمد. وي پس از گذراندن مقدمات علوم در تهران، راهي نجف اشرف شد و از محضر استاداني همچون آخوند خراساني و ميرزا حسين خليلي تهراني و در كربلا از درس آيت ‏اللَّه سيد اسماعيل صدر بهره‏ ها بُرد.

آيت‏ اللَّه فيروزآبادي سپس به ايران بازگشت و در زادگاهش به انجام وظايف ديني مشغول شد. وي از دوران كودكي در انديشه خدمت به خلق خدا بود و حتي‏ المقدور از آنان دستگيري مي‏كرد.

ايشان در اوايل مشروطيت، چهار دوره، نماينده مجلس شوراي ملي بود. حضور وي در مجلس تنها براي دفاع از حقوق ملت را برعهده داشت، چنان كه يك ريال از حقوق ماهيانه آنجا را تصرف نكرد و حقوق جمع شده چندين ساله را با اجازه مراجع تقليد به بناي بيمارستاني در شهر ري اختصاص داد.

آيت‏ اللَّه فيروزآبادي تا اواخر عمر از رسيدگي به وضع بيماران كوتاهي نمي‏كرد و حتي تا نيمه ‏هاي شب به قسمت‏هاي مختلف بيمارستان سركشي و از بيماران دردمند عيادت مي‏نمود.

از آثار خيريه اين عالم نيكوكار مي‏توان به بيمارستان هزار تخت‏خوابي در ري، زايشگاه، پرورشگاه و دارالايتام، مسجد جامع و مدرسه اشاره كرد.

آيت‏ اللَّه فيروزآبادي سرانجام در شانزدهم مرداد 1344 ش در 93 سالگي به جوار رحمت حق شتافت و در ميان حزن و اندوه دوستداران، در مقبره ‏اي كه در كنار بيمارستان در ري براي خود بنا نموده بود، به خاك سپرده شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است