دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
درگذشت روآلْدْ آمونْدسِن دريانورد نروژي و كاشف قطب جنوب (1928م) (ر.ك: 9 اكتبر)
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
درگذشت روآلْدْ آمونْدسِن ,روآلْدْ آمونْدسِن, دريانورد نروژي, كاشف قطب جنوب, روزشمار, تقویم تاریخ

کاشف ماجراجوی قطب جنوب یک فرد نروژی بود که موفق شد خود را به مرکز قطب جنوب برساند. رونالد آموندسن، نخستین روآلْدْ آمونْدسِنانسانی بود که پا به سردترین نقطه روی زمین گذاشت و آنجا را کشف کرد.

در ادامه اشاره ای به زندگی و اکتشافات ماجراجویانه این انسان شجاع خواهیم داشت. «رونالد انگل برگت گراونینگ آموندسن» در ۱۶ جولای سال ۱۸۷۲ میلادی در بورگ، منطقه ای میان شهرهای «فرد ریکستاد» و «سارپسبرگ» در مرز نروژ و سوئد چشم به جهان گشود.

پدرش جنر آموندسن ناخدای کشتی بود و مادرش امیلی آموندسن در یک مدرسه به تدریس کودکان می پرداخت و آرزو داشت هر چهار پسرش وارد حرفه پزشکی شوند. رونالد چهارمین فرزند خانواده بود و تحت تعلیمات مادر قرار گرفت تا برای آینده ای درخشان آماده باشد.

اما رونالد علاقه زیادی به ماجراجویی و سفر بر روی آب های یخی داشت. او می خواست مانند پدرش سوار بر کشتی شود و به جنگ با یخچال های شناور بر روی آب های سرد نروژ بپردازد. رونالد با نمرات عالی دیپلمش را گرفت و آماده ورود به دانشگاه در رشته پزشکی شد تا به آرزوی مادرش جامه عمل بپوشاند.

اما در سن ۲۱ سالگی مادر جوانش را از دست داد و همین موضوع او را بسیار افسرده کرد، ابتدا دانشگاه را ترک کرد و برای فراموشی غم از دست دادن مادر زندگی بر روی دریا را برگزید.

او به کتاب های ماجراجویان قطب شمال و زندگی پرهیجان دریانوردان علاقه داشت و خود را در جای قهرمان این گونه داستان ها تصور می کرد.

در سال ۱۸۹۷ تا ۱۸۹۹ عضو یک گروه ماجراجویی بلژیکی شد و با آنها بر روی آب های یخ زده دریای گروئنلند به شکار حیوانات قطبی و دریایی پرداخت. او در این سفرها توانست تجربیات زیادی کسب کند.

● در سال ۱۹۰۳ قدم به آب های شمالی اقیانوس اطلس گذاشت و هدایت کشتی باری اجناس عتیقه را به عهده گرفت و از این راه پول خوبی به دست آورد. البته خرید و فروش پوست و گوشت حیوانات شکار شده قطبی از جمله خرس قطبی و سیل قطبی حرفه اصلی او محسوب می شد اما کم کم از این کار دلزده شد و تصمیم گرفت دست به کار مهیج تری بزند.

● کشف قطب جنوب ,رونالد موفق شده بود با کشتی از گذرگاه شمال غرب میان اقیانوس اطلس و آلاسکا عبور کند. او می خواست قطب شمال را فتح کند اما در این راه ناخدای دیگری بر او پیشی گرفت و این ماجراجوی نروژی ناامید نشد.

او در سال ۱۹۱۱ با یک گروه اکتشافی انگلیسی با هدف کشف قطب جنوب مسابقه جالبی را آغاز کرد. سرپرست گروه انگلیسی یک افسر انگلیسی به نام رابرت فالکون اسکات بود. در این مسابقه رونالد در روز ۱۴ دسامبر سال ۱۹۱۱ به قطب جنوب رسید و از رقیب انگلیسی خود جلو زد.

رونالد آموندس پایگاه اصلی خود را در خلیج بالن در ساحل قطب جنوب به همراه چهار مرد و ۵۲ سگ لورتمد انتخاب کرد، او موفق شد با یک برنامه ریزی حساب شده و انتخاب مسیر صحیح زودتر از اسکات به مرکز قطب جنوب برسد و آنجا را فتح کند. او در آنجا پرچم نروژ را نصب کرد و یک نامه خطاب به اسکات رقیب شکست خورده خود نوشت.

رابرت فالکون اسکات یک ماه بعد به مرکز قطب جنوب رسید. اما به دلیل تمام شدن آذوقه و خستگی نتوانست از آنجا بازگردد و اجساد او و همراهانش یک سال بعد همراه با یادداشت های وی کشف شد.البته رونالد با شنیدن خبر مرگ رقیبش بسیار ناراحت شد و برای وی مراسم عزاداری گرفت.

آموندسن این بار مصمم شد با یک هواپیما بر فراز مناطق یخ زده قطب جنوب پرواز کند. او بعد از دو هفته به وطن خود بازگشت در حالی که همه تصور می کردند، او سقوط کرده است.

آموندسن در ۱۸ ژوئن ۱۹۲۸ بار دیگر سوار هواپیما شد و بر فراز قطب شمال به پرواز درآمد اما هواپیمایش سقوط کرد و جسد وی هیچگاه پیدا نشد. به همین دلیل دولت نروژ روز ۱۸ ژوئن ۱۹۲۸ را روز مرگ وی و تعطیل اعلام کرد.

به این ترتیب پرونده این کاشف و ماجراجوی مشهور نروژی نیز بسته شد. ناگفته نماند که یاد و نام او برای نروژی ها همیشه زنده است و چندین مکان از جمله ایستگاهی در قطب جنوب، دریایی در ساحل نروژ، خلیجی در اقیانوس اطلس، جزیره ای در کانادا و مدرسه ای در ایلینویز شیکاگو را به نام این کاشف ماجراجو کرده اند.

و در روز تولد وی مراسم باشکوهی در نروژ برگزار می شود تا همگان به یاد این کاشف متهور و بی باک باشند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !