مرگ رابرت پيري دريانورد امريكايي و كاشف قطب شمال (۱۹۲۰) (ر.ك: ۶ آوريل)

۱,۸۳۳
۰
۰
دوشنبه, ۳۰ -۳۴۴۳ ۰۳:۲۵

وي پس از پايان تحصيلات خود ، با عنوان مهندسي ، در نيروي دريايي امريکا اشتغال ورزيد. پيري چندي بعد شيفته کشف رابرت پيري مناطق جغرافيايي شد. او در سال 1886 م نخستين سفر خود را به جزيره گرينلند در نزديکي قطب شمال آغاز کرد و به جاهايي رفت که تا پيش از آن کسي بدانجا گام ننهاده بود.

رابرت پيري همچنين در سال 1891 م به سوي مناطق قطب شمال رفت ولي موفق به ورود به قطب نشد. او تحقيقات فراواني درباره گرينلند انجام داد و طي 12 سال سفر ، راه و رسم زندگي اسکيموها را فراگرفت .

پيري از سالها قبل درصدد بود تا بتواند قطب شمال را فتح کند و گامي براي شناخت اين سرزمين بردارد. پس از چند تلاش ناموفق ، سرانجام در تاريخ ششم آوريل 1909 م يکي از آمال ديرينه بشر که رسيدن به قطب شمال بود جامعه عمل پوشيد و رابرت پيري به اتفاق 5 نفر از همراهان خود پس از تحمل رنج و مشقت زياد به آن منطقه رسيدند.

پيري در يکي از سفرها، همسر خود را همراه برد و او توانست ماجراي اين سفر را به نام گزارش قطب در کتابي منتشر کند. پيري در جريان سفر به قطب دچار سرمازدگي شد و پس از مداواي فوري ، ده انگشت پاهايش را از دست داد زيرا سرما آنها را از بين برده بود.

رابرت پيري همچنين در سال 1911 م در مسابقه به سوي قطب جنوب ، حريف خود ، رابرت اسکات را شکست داد و زودتر از وي به قطب جنوب دست يافت .

وي در همان سال به واسطه تلاش هايش به درجه درياداري نيروي دريايي امريکا ارتقا يافت . رابرت پيري سرانجام در هجدهم فوريه 1920 م پيش از آن که نقشه ديگر خود را براي مسافرت مجدد به قطب شمال عملي کند در 64 سالگي جان سپرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • رابرت پيري
  • دريانورد امريكايي
  • كاشف قطب شمال
  • روزشمار
  • تقویم تاریخ

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter