دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۰ میلادی
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مرگ رابرت پيري دريانورد امريكايي

وي پس از پايان تحصيلات خود ، با عنوان مهندسي ، در نيروي دريايي امريکا اشتغال ورزيد. پيري چندي بعد شيفته کشف رابرت پيري مناطق جغرافيايي شد. او در سال 1886 م نخستين سفر خود را به جزيره گرينلند در نزديکي قطب شمال آغاز کرد و به جاهايي رفت که تا پيش از آن کسي بدانجا گام ننهاده بود.

رابرت پيري همچنين در سال 1891 م به سوي مناطق قطب شمال رفت ولي موفق به ورود به قطب نشد. او تحقيقات فراواني درباره گرينلند انجام داد و طي 12 سال سفر ، راه و رسم زندگي اسکيموها را فراگرفت .

پيري از سالها قبل درصدد بود تا بتواند قطب شمال را فتح کند و گامي براي شناخت اين سرزمين بردارد. پس از چند تلاش ناموفق ، سرانجام در تاريخ ششم آوريل 1909 م يکي از آمال ديرينه بشر که رسيدن به قطب شمال بود جامعه عمل پوشيد و رابرت پيري به اتفاق 5 نفر از همراهان خود پس از تحمل رنج و مشقت زياد به آن منطقه رسيدند.

پيري در يکي از سفرها، همسر خود را همراه برد و او توانست ماجراي اين سفر را به نام گزارش قطب در کتابي منتشر کند. پيري در جريان سفر به قطب دچار سرمازدگي شد و پس از مداواي فوري ، ده انگشت پاهايش را از دست داد زيرا سرما آنها را از بين برده بود.

رابرت پيري همچنين در سال 1911 م در مسابقه به سوي قطب جنوب ، حريف خود ، رابرت اسکات را شکست داد و زودتر از وي به قطب جنوب دست يافت .

وي در همان سال به واسطه تلاش هايش به درجه درياداري نيروي دريايي امريکا ارتقا يافت . رابرت پيري سرانجام در هجدهم فوريه 1920 م پيش از آن که نقشه ديگر خود را براي مسافرت مجدد به قطب شمال عملي کند در 64 سالگي جان سپرد.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits