مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
درگذشت علامه ابوالعلي مودودي متفكر و دانشمند مسلمان پاكستاني (1979م)
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
درگذشت علامه ابوالعلي مودودي

علامه ابوالعلي مودودي انديشمند مسلمان پاكستاني در سال 1903 در اورنگ آباد به دنيا آمد و تحصيلات عاليه‏ اش را در علوم ابوالعلي مودوديديني ادامه داد. وي در سال 1932م با همفكري و مساعدت گروهي از دوستان خود، مجله‏ اي به نام ترجمان قرآن را در حيدرآباد پاكستان منتشر كرد و مدتي نيز از مدرسان برجسته اداره اسلامي دارالسلام در آن منطقه بود.

علامه مودودي به عنوان يكي از متفكران بنام جهان اسلام و از روحانيون برجسته شبه قاره هند، پايه ‏گذار و عامل مبارزات ضداستكباري در ميان روحانيان اين خطّه بود. وي در سال 1941م در يك حركت سياسي، حزب جماعت اسلامي را با هدف به وجود آوردن يك تشكّل سياسي اسلامي نيرومند ميان مردم و روحانيون پاكستان به وجود آورد.

حزب جماعت اسلامي به عنوان اولين تشكيلات منسجم سياسي و اسلامي در تاريخ پاكستان، نقش موثري در روشنگري و ارشاد مردم و نيز افشاي چهره كريه وهابيت در پاكستان ايفا نمود. مودودي در سال 1953م به دليل سازمان دادن چندين رشته تظاهرات عليه فرقه‏ هاي ضاله قادياني و وهّابي به زندان افتاد.

علامه مودودي كه يك‏صد تاليف سياسي و اسلامي دارد، اولين مرجع بزرگ اسلامي است كه حمايت علني و قاطع خود از انقلاب اسلامي ايران را در پاكستان اعلام كرد.

اين دانشمند بزرگ مسلمان سرانجام در 22 سپتامبر 1979م در 76 سالگي در شهر لاهور، دار فاني را وداع گفت.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است