دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
۲ آبان ماه مصادف ۲۴ اکتبر با روز جهانی ملل متحد
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
24 اکتبر از سال 1948، به عنوان روز سازمان ملل متحد جشن گرفته شده است. در سال 1971، مجمع عمومی سازمان ملل متحد توصیه کرد که این روز توسط کشورهای عضو تعطیل عمومی اعلام شود

24 اکتبر مصادف با 2 آبان ماه , سالگرد لازم الاجرا شدن منشور سازمان ملل متحد به عنوان سند تاسیس کننده این سازمان است. در سال 1945 و بعد از تصویب اکثریت امضاکنندگان منشور، شامل 5 عضو دائم شورای امنیت، سازمان ملل متحد رسما به وجود آمد و از سال 1948 این روز به عنوان روز ملل متحد, نامیده می شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد, در پیامی به مناسبت این روز، ضمن برشمردن چالش های جهان امروز هم چون درگیری ها و نابرابری های رو به گسترش، تغییرات اقلیمی شدید و تهدیدهای امنیتی، راه غلبه بر این چالش ها را اراده ملتها, دولتها و نهادهای بین المللی دانست.

نکته هایی جالب در مورد ملل متحد

ایران یکی از 51 کشور بنیان گذار سازمان ملل متحد است.

سازمان ملل متحد در حال حاضر 193 عضو دارد.
آخرین کشوری که به سازمان ملل پیوسته، سودان جنوبی در سال 2011 است.

در طی 72 سال گذشته، سازمان ملل متحد، آژانس های تخصصی و مرتبط، صندوق ها، برنامه ها و کارکنان آن در مجموع 11 بار برنده جایزه نوبل صلح شده اند که در این میان کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در سال های 1954 و 1981، و کوفی عنان به طور مشترک با سازمان ملل متحد در سال 2001, این جایزه را دریافت کرده اند.

سازمان ملل متحد در سال 1947 برنده جایزه اسکار بهترین مستند کوتاه شده است.

زمین و ساختمان های مقر سازمان ملل متحد, قلمروی بین المللی به شمار می آیند.

رنگ های رسمی سازمان ملل متحد آبی و سفید بوده که در پرچم این سازمان به کار رفته است.

2 آبان ماه مصادف 24 اکتبر با روز جهانی ملل متحد

پیام رسمی دبیرکل سازمان ملل برای سال 2017

دنیای ما با چالش های فراوانی مواجه است. درگیری و نابرابری در حال افزایش است. وجود تهدیدات امنیتی - از جمله سلاح های هسته ای و ... . اما آنچه مسلم است، ما ابزار و توانایی غلبه بر این چالش ها را در اختیار داریم. همه ما به اراده نیاز داریم. مشکلات جهان فراتر از مرزها هستند. ما باید از تفاوت هایمان فراتر برویم تا آینده را تغییر دهیم.

هنگامی که حقوق بشر و کرامت انسانی برای همه مردم جهان قابل حصول باشد، آنگاه جهانی پایدار و مملو از صلحو عدالت خواهیم ساخت.

در روز ملل متحد، اجازه دهید ما، "ما مردم"، این دیدگاه را به واقعیت تبدیل کنیم.

2 آبان ماه مصادف 24 اکتبر با روز جهانی ملل متحد

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !