دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
آیا میدانید در ۱ آبان ماه مصادف با ۲۳ اکتبر چه اتفاقاتی افتاد؟
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در 23 اکتبر مصادف با 1 آبان ماه رویدادهای عجیبی رخ داده است ، اتفاقات 23 اکتبر چه بوده ، اتفاقات 1 آبان ماه مصادف با 23 اکتبر

اتفاقات 23 اکتبر

شکست و خود کشی مارکوس ژنیوس بروتوس

در چنین روزی در سال 42 قبل از میلاد مارکوس ژنیوس بروتوس پس از شکست در جنگ فیلیپی ، خود کشی کرد . او یکی از کسانی بود که در قتل جولیوس سزار دست داشت .

غلبه نیروهای متحد بر نیروهای متفق در جنگ داخلی آمریکا

در چنین روزی در سال 1864 میلادی و در طول جنگ داخلی آمریکا ، نیروهای متحدین ، به رهبری ژنرال ساموئل کرتیس ، نیروهای متفق در میسوری را که تحت امر ژنرال اسارلینگ پرایس قرار داشتند، شکست داد .

نبرد العلمین

در چین روزی در سال 1942 میلادی نبرد تاریخی العلمین میان ارتش های دو کشور بریتانیا و آلمان در گرفت . در پایان ، این جنگ به نفع بریتانیا به انجام رسید .

تولد مبتکر بازی فوتبال

در چنین روزی در سال 1896 میلادی جان ویلیامز هیزمن به دنیا آمد . وی را به عنوان یکی از نخستین مبتکران بازی فوتبال نام نهاده اند .

تهاجم وسیع علیه دول محور در جنگ جهانی دوم

در چنین روزی در سال 1942 میلادی و در طول جنگ جهانی دوم ، نیروهای انگلستان تهاجم وسیعی را علیه دول محور در العلمین مصر آغاز کردند .

آغاز جنگ خلیج لیت

در چنین روزی در سال 1944میلادی و در طول جنگ جهانی دوم ، جنگ خلیج لیت آغاز شد . این جنگ ناوگان دریایی ژاپن را فلج کرد .و به آمریکا اجازه داد تا علیه فیلیپین نیز وارد جنگ شود . این جنگ بیشتر در حوزه دریا و هوا انجام می شد وکمتر به عرصه خشکی کشیده شد .

نخستین تشکیل جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد

در چنین روزی در سال 1946 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای نخستین بار در نیویورک تشکیل جلسه داد . در فردای همان روز سازمان ملل متحد رسما تشکیل شد

شورش شهروندان مجارستان علیه اشغالگران شوروی

درچنین روزی درسال 1956 میلادی شهروندان مجارستانی علیه اشغال کشورشان توسط شوروی سابق بپا خاستند . درچهارم نوامبرهمان سال هم نیروهای شوروی سابق وارد مجارستان شده وشورش مردمی را سرکوب کردند .مجارستان کشوری است دراروپای مرکزی که بین او کراین ، رومانی، لهستان و اطریش واقع شده است و مساحت آن 93030 کیلومتر مربع است . نژاد مردم این کشور زرد و سفید و زبان رایج میان آنان مجاری است .

جایزه نوبل ادبی برای بوریس پاستر ناک

در چنین روزی در سال 1958 میلادی شاعر و نویسنده روس بوریس پاستر ناک جایزه نوبل ادبی را از آن خود کرد . وی البته از سوی هیات حاکمه کشورش بسیار تحت فشار قرار گرفت تا این جایزه را نپذیرد . پاسترناک این جایزه را به خاطر کتاب "دکتر ژیواگو" از آن خود کرد .

انزوای کوبا

درچنین روزی درسال 1962 میلادی ودرحین بحران تسلیحاتی کوبا ، محاصره و طرح انزوای آمریکا علیه کوبا به مرحله اجرا درآمد .

بررسی دوباره پرونده واتر گیت

درچنین روزی درسال 1973 میلادی نیکسون رییس جمهورآمریکا موافقت کرد تا باردیگرنوارهای پرونده واترگیت مورد بازرسی قرار گیرد . ماجرای واترگیت منجر به استعفای نیکسون از پست ریاست جمهوری شد زیرا در این ماجرا نیکسون متهم به شنود مکالمات رقیب خود در حزب دمکرات در دوره تبلیغات ا نتخاباتی گردید.

اخراج تایوان ازسارمان ملل متحد

در چنین روزی در سال 1971 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای به اخراج تایوان داد و چین کمونیست را به رسمیت شناخت .

پایان مخاصمات چین و ژاپن

درچنین روزی درسال 1978 میلادی چین وژاپن بطوررسمی چهار دهه خصومت وعداوت را کنارنهادند وپس ازآن قراردادهای تجاری بسیاری را با یکدیگرمنعقد ساختند .

عملیات شهادت طلبانه علیه آمریکاییان

درچنین روزی درسال 1983 یکی ازشهادت طلبان لبنانی طی عملیاتی شهادت طلبانه وبا بستن بمبی به خود ، کشتی عظیم آمریکایی را که در بندر بین المللی بیروت لنگر انداخته بود ، منفجر کرد که طی آن خود به شهادت رسید و 241 آمریکایی نیز کشته شدند .

استعفای نخست وزیر سابق شوروی

درچنین روزی در سال 1980 میلادی نخست وزیر شوروی سابق آلکسی کا سیگین از سمت خود استعفا کرد .

ورود امپراطور ژاپن برای نخستین بار به چین

در چنین روزی در سال 1992 میلادی آکی هیتو امپراطور ژاپن برای نخستین بار در طول تاریخ دو کشور چین و ژاپن ، وارد خاک چین شد .

توافقنامه در مورد جنگ بوسنی و هرز گوو ین

در چنین روزی در سال 1995 میلادی بوریس یلتسین رییس جمهور روسیه و بیل کلینتون رییس جمهور سابق آمریکا طی موافقت نامه ای اعلام کردند که در جهت آتش بس در منطقه بوسنی و هرز گوو ین تلاش های لازم را بکنند .

طرح توافقنامه سازش

رییس تشکیلات خود گردان و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در چنین روزی در سال 1998 میلادی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی و یاسر عرفات رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی در یک توافقنامه در منطقه وست بانک بر تاسیس منطقه ای عاری از جنگ تاکید کردند .

تاسیس نخستین بانک ملی در ژاپن

در چنین روزی در سال 1998 ژاپن نخستین بانک خود را پس از جنگ جهانی دوم ، ملی اعلام کرد .

تولد رابرت بریجز

در چنین روزی در سال 1844 میلادی رابرت بریجز شاعر معروف انگلیسی و ملک الشعرای این کشور دیده به جهان گشود . "عهد نامه زیبایی" عنوان مهمترین اثر ادبی اوست .

تولد رامای پنجم

در چنین روزی در سال 1868 میلادی رامای پنجم رهبر تایلند دیده به جهان گشود . وی تا سال 1910 بر این کشور حکومت کرد .

تولد فلیکس بلاچ

بلاچ فیزیکدان معروف آمریکایی در چنین روزی در سال 1905 میلادی به دنیا آمد . وی در سال 1952 میلادی جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد .

تولد ند رورم

رورم آهنگساز و نویسنده هندی در چنین روزی در سال 1923 میلادی متولد شد . موزیک آسمانی عنوان مهمترین اثر موسیقایی اوست .

تولد مایکل کریچتون

کریچتون رمان نویس و نویسنده مشهور آمریکایی در چنین روزی در سال 1942 به دنیا آمد ."کنگو" و" بیننده "عناوین مهمترین آثار داستانی اویند .

در گذشت فرانسیس الینگوود ابوت

ابوت فیلسوف و متاله آمریکایی در چنین روزی در سال 103 میلادی دار فانی را وداع گفت . "خداشناسی علمی" عنوان مهمترین اثر فلسفی اوست . وی در سن 66 سالگی دار فانی را وداع گفت .

پایان دومین دوره جنگ های ایران و روم

در چنین روزی در سال 363 دومین دوره جنگهای تاریخی میان روم و ایران در زمان پادشاهی شاپور دوم (سلسله ساسانیان) و با پیروزی ایرانیان به پایان رسید . این جنگها از روز 21 آوریل 259 میلادی با حمله شاپور دوم ( ذوالاکتاف ) آغاز شده بود . شاپور دوم چون طناب از شانه اسرای عرب می گذرانید به او ذوالاکتاف یعنی صاحب شانه ها می گفتند .

او سه بار نیس بیس، دژ محکم رومی را در سالهای 338 ، 346 و 350 میلادی محاصره کرد و موفق به گشودن آن نشد اما در جلگه رومی ها را در هم شکست و در سال 341 با ارمنستان پیمان بست و ارشک را به سلطنت ارمنستان گماشت .

وی پس از شکست دادن کنستانتیوس ، ژولین را که به جای کنستانتیوس به امپراطوری روم رسیده بود در سال 363 میلادی شکست داد و به قتل رساند و سرانجام ژووین جانشنین جدید امپراطوری معاهده ای با شاپور بست و تمام ایالت هایی را که قبلا در زمان نرسی و پیش تر تصرف کرده بودند به شاهنشاه ایران بازپس داد . او همچنین بین سالهای 350 تا 357 با هون های وحشی در آویخت و آنها را مطیع خود ساخت . شاپور دوم در سال 379 میلادی در گذشت .

معاهده ضد آلمانی

در چنین روزی در سال 1631 میلادی دو کشور فرانسه و سوئد معاهده ضد آلمانی امضا کردند .

divider

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (4 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !