مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی ریشه کنی فقر
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
روز جهانی ریشه‌کنی فقر (International Day for the Eradication of Poverty)، هفدهم اکتبر مصادف با 25 مهرماه هر سال است.این روز در سال ۱۹۹۲ در سازمان ملل متحد ثبت شد

مبارزه با فقر : فقر، معضل اجتماعی رو به رشد است که همه جوامع بشری اعم از کشور های کم تر توسعه یافته یا در حال توسعه و حتی کشورهای توسعه یافته نیز به نحوی با آن رو به رو هستند. بنابراین جوامع مختلف متناسب با ارزش ها و اهدافی که مد نظر دارند برنامه های بلند مدت و کوتاه مدتی برای ریشه کنی فقر در نظر گرفته اند.

محققان ریشه بسیاری از خشونت ها، جرم ها و جنایات را فقر دانسته است و معتقد اند افرادی که در معرض مصیبت و گرفتاری های معشیتی و اقتصادی اند بیشتر دست به این کارها می زنند. در مجموع دامنه تاثیرات فقر بسیار گسترده است و شامل حوزه های اجتماعی و فرهنگی نیز می شود و باید در حل این مشکل به این موضوع توجه داشت و از منظر های مختلف به آن رسیدگی کرد تا به نتیجه مطلوبی دست یافت.

راهکاری مختلفی تا به امروز برای ریشه کنی فقر ارائه شده است در زمینه توسعه اقتصادی اقداماتی چون تاسیس نظام بانکی،کاهش فاصله ی دهک های درآمدی، افزایش حداقل دستمزد، افزایش کار آفرینی، برقراری نظام مالیات و... صورت گرفته است و در زمینه توسعه اجتماعی اقداماتی چون برقراری بیمه همگانی، دسترسی افراد به آب آشامیدنی، بالا بردن سطح رفاه زندگی، برقراری عدالت اجتماعی، افزایش سلامت و بهداشت فردی و جمعی و موارد دیگر که هر کدام به نوبه خود جای بررسی دارد تا موفقیت یا عدم موفقیت آن ها به اثبات برسد.

۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی ریشه کنی فقر

اقدامات ایران برای ریشه کنی فقر

مساله فقر در ایران و علل آن یکی از اولویت ‌هایی است که باید مورد توجه دولت ‌ها قرار گیرد. آمارهای رسمی افزایش شکاف درآمدی و نابرابری اقتصادی در کشور نشان می دهد.

سازمان های مردم نهاد و موسسات خیریه همواره تلاش کردند فقر و آثار آن را در کشور کاهش دهند اما متاسفانه اقدامات صورت گرفته در این زمینه به دلیل فقدان مدیریت صحیح و نظارت های جدی و صحیح نتواسته آن چنان که باید و شاید مثمر ثمر باشد.

عواملی چون سیاست‌ های نادرست توزیع کالا و خدمات، اعمال سیاست خارجی در نتیجه وضع تحریم علیه کشور، ورود کالا های خارجی و عدم خریداری کالا های داخلی، فساد های مالیاتی و ... باعث تشدید این امر و افزایش شکاف طبقاتی شده است.

دولت برای تحقق اهداف و حل مشکلات اقتصادی؛ هدفمندی یارانه‌ ها و تغییر تعرفه های گمرکی انجام داد و لایحه ای تحت عنوان «لایحه فقر زدایی» به مجلس پیشنهاد کرد. هر کدام آثار و نتایجی بر اقتصاد کشور گذاشته است.

۲۵ مهرماه مصادف با ۱۷ اکتبر روز جهانی ریشه کنی فقر

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است