۲۲ مهرماه مصادف با ۱۴ اکتبر روز جهانی استاندارد

۲,۳۶۸
۰
۰
پنج شنبه, ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۴
سازمان بین المللی استاندارد ISO در چهاردهم اکتبر سال 1947 در نشست رؤسای مؤسسه های استاندارد بیست و پنج کشور در لندن شکل گرفت. مقر این سازمان در ژنو می باشد و از سال 1970، چهاردهم اکتبر برابر با 22 مهر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شد.
۲۲ مهرماه مصادف با ۱۴ اکتبر روز جهانی استاندارد

هر ساله در 14 اکتبر مصادف با 22 مهر ، اعضای سازمان جهانی استاندارد مانند IEC، ISO و ITU روز جهانی استاندارد را جشن می گیرند.

استاندارد به عنوان بخش مهم و جداناپذیر از سلامت و صحت یک کالا در جهان مطرح گردیده است ،همچنین اهمیت استاندارد در زندگی بشر مرور و مورد بررسی قرار می گیرد.

برای قدردانی از مشارکت و تلاش های بی دریغ هزاران متخصص بهداشت در سراسر دنیاست که به صورت داوطلبانه به توسعه قراردادهای فنی می پردازند که در سازمان جهانی استاندارد به ثبت رسیده است .

 روز جهانی استاندارد ،22 مهرماه مصادف با 14 اکتبر

تعریف و تشریح واژه استاندارد:

استاندارد Standard در لغت به معنی نظم و قاعده، قانون و مفاهیمی از این قبیل است اما معنی آن در ارتباط با موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران که مسئولیت قانونی تهیه و تدوین استانداردهای ملی را بر عهده دارد، عبارت است از تعیین و تدوین ویژگی های لازم در تولید یک فرآورده یا انجام یک خدمت!

 روز جهانی استاندارد ،22 مهرماه مصادف با 14 اکتبر

اهمیت استاندارد :

با توجه به گسترش روزافزون انواع کالاها و خدمات و تنوع سرسام آور آنها، اگر مبنای صحیحی وجود نداشته باشد، نمی توان سلامت جامعه و حتی جهانی را کنترل نمود. امروزه کیفیت، خواسته و میلی زودگذر و تبلیغاتی نمی باشد چراکه پای مرگ و زندگی افراد در میان است و بی توجهی به آن، موجب از دست رفتن مشتریان و کاهش درآمد می گردد.

 روز جهانی استاندارد ،22 مهرماه مصادف با 14 اکتبر

تاریخچه استاندارد در ایران:

ایران برای اولین بار با تصویب قانون اوزان و مقیاس ها در سال 1304 شمسی، تشکیلات سازمانی موسسه ای را پایه ریزی نمود. در سال های 1324 و 1332 به لحاظ اهمیت یافتن نظارت بر کیفیت و ساختار کالاهای وارداتی و صادراتی، موسسه فوق تکمیل گردیده و به صورت یک اداره در وزارت بازرگانی شکل گرفت و در ادامه با تصویب قانون تاسیس مؤسسه استاندارد ایران شروع به فعالیت نمود. عضویت ایران در سازمان بین‌المللی استاندارد ISO در سال 1343 صورت پذیرفت

 روز جهانی استاندارد ،22 مهرماه مصادف با 14 اکتبر

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید .

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم