۲۰ مهرماه مصادف با ۱۲ اکتبر روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی

۲,۳۹۷
۰
۰
پنج شنبه, ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۲:۴۶

روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی :در مورخ 22 دسامبر سال 1989 میلادی ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای ، دومین چهارشنبه ماه اکتبر میلادی را روز جهانی کاهش بلایای طبیعی نامگذاری کرد . در کشور ایران نیز هفته ای به همین عنوان وجود دارد که آغاز این هفته همان روز جهانی می باشد .

از هنگامیکه بشر در روی کره زمین پا به عرصه حیات گذاشت ، طبیعت همواره او را به چالش کشانده است . انسان با تمام سعی و تلاش فراوان و تجربیات گرانبهای خود ، در طول هزاران سال ستیز با حوادث طبیعی ، هنوز هم هر از چند گاهی در اثر وقوع حوادث و بلایای طبیعی متحمل خسارت شده و طبیعت جان و مال او را به یغما می برد . امروزه که عصر انفجار علم و اطلاعات است ،حتی پیشرفته ترین و ثروتمند ترین کشورهای جهان در مقابل مخاطرات طبیعی ، ناچارا" سر تسلیم فرود می آورند .

20مهرماه مصادف با 12 اکتبر روز جهانی کاهش بلایایی طبیعی

منظور از بلایای طبیعی چیست؟

بلایای طبیعی دارای انواع گوناگونی است و اصولا" ماهیتی پیچیده دارند و در شرایط کنونی بسیاری از آنها خارج از کنترل انسان به نظر می رسد . زلزله ، سیل ، طوفان ، گردباد ، سونامی ، تگرگ ، بهمن ، رعد و برق ، تغیرات شدید درجه حرارت ، خشکسالی ، رانش لایه های زمین و آتشفشان نمونه هایی از بلایای طبیعی اند که هرساله خسارات جانی و مالی فراوانی به جوامع بشری وارد می سازند .

برخی از این مخاطرات طبیعی مثل آتشفشان ها و زلزله ، نیرو و انرژی خود را از درون زمین می گیرند و برخی دیگر منشاء در انرژیهای نهفته در اتمسفر زمین دارند که به بحرانهای اقلیمی موسومند . بررسی ومطالعات انجام گرفته توسط محققین و پژوهشگران نشان می دهد که سیل بزرگترین و مهمترین بحران اقلیمی است که بشر تا کنون با آن مواجه بوده است و خسارات ناشی از آن بیش از سایر سوانح است .

20مهرماه مصادف با 12 اکتبر روز جهانی کاهش بلایایی طبیعی

آمار بلایایی طبیعی جهان

بر پایه یافته های آماری از سال 1988 تا 1997 در یک دوره 10 ساله حدود 390 هزار نفر در اثر بلایای طبیعی در جهان کشته شدند که 58 درصد مربوط به سیلاب ، 26 درصد در اثر زلزله و 16 درصد در اثر طوفان و بلایای دیگر بوده است ، خسارات کل در این 10 سال حدود هفتصد میلیارد دلار بوده که 33 درصد آن مربوط به سیلاب ، 29 درصد طوفان و 28 درصد زلزله بوده است .

براساس آمارهای بین المللی ، بلایای طبیعی ،از نظر تعداد ، نوع و میزان خسارات وارده ، روندی افزایشی داشته است ، بطوریکه بین سالهای 1990 تا 2002 میلادی، شدت بلایا 4 برابر ، تعداد جانباختگان 7 برابر ، آسیب دیدگان 5 برابر و خسارات مالی 38 برابر شده اند . همچنین تنها در سال 2008 میلادی تعداد 220 هزار نفر در سراسر جهان بر اثر وقوع بلایای طبیعی جان خود را از دست داده اند .

در سال های اخیر نیز بلایای طبیعی ویرانگری در جهان رخ داده که زندگی ملت ها وکشور ها را دچار تحول و آشفتگی نموده که آثار تخریبی و منفی آن تا سالیان سال جبران نخواهد شد .

از جمله این حوادث بزرگ می توان به :

 1. سونامی مورخ 13 مارس 2011 میلادی ژاپن با 27000نفر کشته و مفقود و 309 میلیارد دلار خسارت مالی
 2. طوفان 29 اوت سال 2005 میلادی کاترینای آمریکا با 1836 نفر کشته ، یک میلیون نفر آواره و 2 تا 5 میلیارد دلار خسارت
 3. سیل 26 اوت سال 2010 میلادی پاکستان با حدود 2000 نفر کشته و 7/9 میلیارد دلار خسارت
 4. زلزله مورخ 31/3/69 رودبار و منجیل در ایران با 37000 نفر کشته ، 400 هزار نفر بی خانمان و تخریب یکصدهزار واحد مسکونی
 5. زلزله سال 1382 بم در ایران با 41000 نفر کشته و 70 میلیارد دلار خسارت مالی
 6. سیل مورخ 20/5/80 استان گلستان در ایران با 300 نفر کشته و حدود 62 میلیارد تومان خسارت مالی
 7. سیل مورخ 15/11/84 استان لرستان در ایران با 80 میلیارد خسارت مالی
 8. خشکسالی کشور سومالی که در حال حاضر حدود 750 هزار نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی قرار گرفته اند اشاره کرد .

بر اساس آمارهای موجود ، کشور ایران نیز یکی از ده کشور آسیب پذیر در برابر بلایای طبیعی در جهان است ، بطوری که از 41 بلای طبیعی شناخته شده در جهان ، تا کنون 31 مورد آن در ایران روی داده است . طبق یکی از گزارشهای طرح ملی آمادگی و کنترل سوانح طبیعی ، در 25 سال گذشته ( از سال 1351 تا 1375 ) تعدا 967 سیل در کشور ایران رخ داده که از این میان تعداد 117 سیل با تلفات و خسارات فراوان همراه بوده است و در مجموع 2/916 میلیارد تومان خسارت به کشور وارد شده است که متوسط خسارت سالانه معادل 6/36 میلیارد تومان بوده است .

20مهرماه مصادف با 12 اکتبر روز جهانی کاهش بلایایی طبیعی

چگونه میتوان بلایایی طبیعی را کاهش داد؟

همانطوریکه واقفیم ما نمی توانیم از وقوع بلایای طبیعی جلوگیری کنیم ، اما می توانیم با تعقل ، تفکر ، برنامه ریزی و رعایت اصول ، آثار زیان بار آنها را کاهش داده و خسارات وارده را به حداقل ممکن برسانیم. و لذا آموزش و ارتقای دانش و آگاهی های عمومی می تواند عامل مهمی در پیشگیری و کاهش اثرات بلایای طبیعی محسوب می شود .

همچنین تخصیص اعتبارات بمنظور اجرای سیاست های پیشگیرانه و ترغیب و تشویق مردم به استفاده از پوشش های بیمه ای از مهمترین ، موثرترین ، ساده ترین و کم هزینه ترین راههای کاهش آثار بلایای طبیعی است.

20مهرماه مصادف با 12 اکتبر روز جهانی کاهش بلایایی طبیعی

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • برچسب ها:
 • 20 مهرماه
 • 12 اکتبر
 • روز جهانی کاهش بلایایی طبیعی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter