۱۹ مهرماه مصادف با ۱۱ اکتبر روز جهانی دختر بچه ها

۱,۸۷۶
۱
۰
سه شنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۴۸
روز بین‌المللی دختر یک روز یادبود بین‌المللی اعلام شده از سوی سازمان ملل است که به روز دختر نیز مشهور است. ۱۱ اکتبر، ۲۰۱۲, اولین روز دختر بود. این یادبود در حمایت از فرصت‌های بیشتر برای دختران و ارتقای آگاهی در خصوص نابرابری جنسیتی که دختران در سطح جهان به خاطر جنسیتشان مواجهند برگزار می‌شود
۱۹ مهرماه مصادف با ۱۱ اکتبر روز جهانی دختر بچه ها

یازدهم اکتبر از طرف سازمان ملل متحد بعنوان روز جهانی دختران نامیده شده است . دلیل اینکه یک روز در سال را بنام دختران تعیین کردند این است که توجه جهانیان را به شرایط سخت و کمبود های اجتماعی دختران در سراسر دنیا جلب کنند .

ایده نامگذاری روز دختران در سال 2003 قسمتی از کمپین Because I am a Girl بوجود آمده . در کشور آلمان برای اولین بار در سپتامبر سال 2008 از طرف انجمن Plan International که در حقیقت یک سازمان بین المللی حمایت از کودکان است مطرح شد در حال حاضر این سازمان در 50 کشور جهان بدون توجه به سیاست و مذهب این کشور ها در حال فعالیت و حمایت از کودکان می باشد .

تا سال 2009 این روز جنبه رسمی نیافته بود این روز از طرف انجمن Plan International به سازمان ملل متحد پیشنهاد شد که روز مشخصی را بعنوان روز جهانی دختران اعلام کنند که البته این مسئله تا 2011 بطول انجامید و در 19 دسامبر سال 2011 سازمان ملل اعلام کرد که چنین روزی را رسماً حمایت خواهد کرد .

divider

دلایل نام گذاری روز جهانی دختر

هدف از تعین روز جهانی دختران جلب توجه جهانیان به شرایط سخت زندگی بسیاری از دختران در سراسر دنیا می باشد .

سازمان های مرتبط با مسائل دختران و زنان جوان در این روز با ایجاد کمپین های مختلف سعی می کنند امکاناتی بوجود آورند که صاحب نظران در این زمینه برای بهبود و تغییر شرایط زندگی و آموزش و اجتماعی دختران و زنان جوان ایده های جدیدی را ارائه دهند و ضمناً موقعیتی بوجود خواهد آمد که خود دختران و زنان جوان خواسته ها و کمبود های خودشان را مطرح کنند .

موضوعاتی که هم اکنون مورد توجه اند عبارتند از:

  1. بهبود شرایط برای دختران و زنان جوان از طریق بالابردن سطح آموزش
  2. مبارزه با ازدواج اجباری
  3. تساوی حقوق در تمان بخشهای زندگی
  4. اجرای منسجم یا استوار قوانینی علیه تبعیض جنسیتی
  5. عدم تحمل و پذیرش هر نوع خشونتی علیه دختران و زنان جوان به نام سنت و فرهنگ

divider

هر ساله روز جهانی دختر به چه عنوانی به ثبت رسیده است

از سال 2012 هر ساله موضوع خاصی برای این روز تعیین می شود که همه انجمن ها و سازمانهای مرتبط باید در مورد این موضوع خاص ایده های خود را ارائه کننند.

موضوع سال 2012 " پایان دادن به ازدواج کودکان " .
موضوع سال 2013 " بهبود آموزش دختران " .
موضوع سال 2014 " به دایره خشونت پایان بدهیم "

divider

در روز جهانی دختر مکانهای عمومی را چه رنگی می کنند؟

از سال 2011 هر ساله جهت جلب توجه بیشتر به خواسته های دختران در جهان در این روز یعنی 11 اکتبر بسیاری از ساختمانها تاریخی و مکانهای دیدنی با رنگ صورتی نور پردازی می شوند . سازمان حمایت از کودکان آنرا Pinkifizierungen می نامد .

از مکانهایی که تاکنون در این روز با رنگ صورتی نور پردازی شده اند می توان از آبشار نیاگارا – چشم لندن – برج مخابرات برلین – کشتی بادبانی در بندر هامبورگ آلمان نام برد .

رنگ صورتی پر رنگ یک نشانه قوی از شادی – جرات را به نمایش می گذارد ، البته انتخاب این رنگ با انتقاداتی زیادی همراه بوده است ، زیرا منقدین معتقدند که این رنگ خود موجب پیشداوری هایی علیه دختران می باشد .

divider

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter