۱۸ مهرماه مصادف با ۱۰ اکتبر روز جهانی لغو حکم و مبارزه با اعدام

۱,۵۶۴
۰
۰
دوشنبه, ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۴۱
دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه با اعدام، روز ترویج آگاهی نسبت به غیر انسانی بودن این مجازات و بسیج همه انسانهای دنیا برای لغو مجازات اعدام است.
۱۸ مهرماه مصادف با ۱۰ اکتبر روز جهانی لغو حکم و مبارزه با اعدام

اعدام که در تاریخ حقوق کیفری سنگین‌ترین مجازات بشری به شمار می‌رود از دیرباز در جوامع و ملت‌ها جهت برخورد با ناقضان قانون خود وجود داشته است.

اولین سند تدوین‌شده رسمی به جا مانده به ۱۸ قرن قبل از میلاد مسیح و حکومت حمورابی شاه بابل بازمی‌گردد که در آن مجازات ۲۵ جنایت، اعدام پیش‌بینی شده است.

در یونان باستان نیز از مجازات اعدام جهت مجازات جرائمی چون قتل، خیانت و تجاوز و تحت قوانین دراکو به طور گسترده استفاده می‌شد اگر چه افلاطون معتقد بود اعدام تنها باید در مواردی اعمال شود که مجرم اصلاح‌ناپذیر است.

از آن زمان تا کنون انواع روش‌های مجازات اعدام در سراسر جهان شامل مصلوب کردن، غرق کردن، ضرب و شتم منجر به مرگ، سنگسار، سوزاندن در آتش، چهارمیل کردن، دار زدن، تیرباران، صندلی الکتریکی و تزریق کشنده جهت مجازات مجرمان به کار می‌رود.

قطعنامه‌های سازمان ملل متحد برای توقف مجازات اعدام به عنوان اولین قدم برای لغو کامل آن، اولین بار در سال ۲۰۰۷ و دومین بار سال ۲۰۰۸ در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید. دبیرکل سازمان ملل نیز در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ طی گزارشی آخرین تحولات مربوط به توقف و لغو اعدام در کشورهای مختلف را به مجمع عمومی ارائه کرد.

در این قطعنامه‌ها ضمن تاکید بر توقف مجازات اعدام، گفته شده مجرم، به اعتبار انسان بودن، دارای حق حیات و بسیاری حقوق دیگر است و قانونگذار و سیستم قانونگذاری، حق سلب این حقوق را از فرد به صرف مجرم بودن و ارتکاب جرم ندارد. دومین پروتکل الحاقی به میثاق بین المللی حقوق سیاسی اجتماعی درباره لغو مجازات اعدام نیز سال ۱۹۸۹ به تصویب مجمع عمومی رسید.

سازمان‌های فعال در این زمینه در باره جنبه‌های غیر انسانی اعدام می‌گویند وقتی متهمی محکوم به اعدام می‌شود، تمام لحظه‌های عمر او در انتظار اجرای حکم و مرگ می‌گذرد. فرد نه تنها به مجازاتی جسمی ناعادلانه و رفتاری غیر انسانی محکوم می‌شود، بلکه گذراندن دوران انتظار اجرای حکم، بزرگ‌ترین فرسایش و شکنجه روحی و روانی است. اغلب این محکومان در شرایط به مراتب بد‌تر و ناگوار‌تر ازسایر زندانیان نگه داری می‌شوند

۱۸ مهرماه مصادف با ۱۰ اکتبر روز جهانی لغو حکم و مبارزه با اعدام

لغو حکم اعدام از چه سالی تصویب شد

تلاش بین المللی برای لغو مجازات اعدام و تعیین روز جهانی آن ازفاصله نه سال پیش وارد مرحله جدیدی شد.

سال ۲۰۰۲ تعداد زیادی از سازمان‌های غیر دولتی، کانون‌های وکلا، سازمانهای غیردولتی محلی و بین المللی و اتحادیه‌ها در شهر رم جمع شدند و تشکلی بین المللی به نام ائتلاف جهانی علیه مجازات اعدام را پایه گذاری کردند.

این ائتلاف فعال و با نفوذ، اکنون بیش از ۱۲۱ عضو دارد و امسال نهمین سالی است که روز جهانی علیه مجازات اعدام را درسراسر دنیا به اشکال مختلف برگزار می‌کند.

با وجود این چشم انداز روشن و دستاورد‌های با ارزش، هنوز این جنبش راه دشواری در پیش دارد. آخرین آمار‌های رسمی سال ۲۰۱۰ حاکی از حقایق تکان دهنده‌ای است.

۱۸ مهرماه مصادف با ۱۰ اکتبر روز جهانی لغو حکم و مبارزه با اعدام

آمار اعدامی ها در سال 2010

بنا به گزارش سال ۲۰۱۰ سازمان عفو بین الملل، ۵۲۷ نفر در دنیا اعدام (منهای چین و به دلیل غیر علنی بودن آمارهای دولتی اعدام) و ۲۰۲۴ نفر در ۱۸ کشور محکوم به اعدام شده‌اند. آمار واقعی قطعا بالا‌تر از این تعداد است. کشور‌هایی که برای چندمین سال متوالی بالا‌ترین میزان اعدام را داشته‌اند عبارتند ازچین، ایران، عراق، کره شمالی، عربستان سعودی و ایالات متحده امریکا.

درقاره اروپا، بلاروس تنها اجرا کننده مجازات اعدام است. در قاره آمریکا، ایالات متحده تنها کشوری بود که در سال ۲۰۱۰ حکم اعدام جاری کرد. در قاره آفریقا سومالی، سودان، گینه، استوایی و بوتسوانا از اجرا کنندگان اعدام در سال ۲۰۱۰ بودند.

ایران، عربستان سعودی و یمن

در ایران بر اساس آمار سال ۲۰۱۰ سازمان عفو بین الملل ۲۵۲ نفر و بر اساس آمار سازمان حقوق بشر ایران ۵۴۶ نفر اعدام شده‌اند. در همین سال ۵۳ نفر در یمن و ۲۷ نفر در عربستان سعودی اعدام شده‌اند. بنا به اعلام سازمان عفو بین الملل، ایران در سال میلادی جاری تا کنون ۴۰۰ نفر را اعدام کرده است، که ۲۳ مورد آن در ملا عام و ۹۶ مورد آن تنها در ماه سپتامبر گزارش شده است. گرچه برخی از این آمار توسط دولت تایید نشده‌اند.

آمریکا

در ایالات متحده آمریکا، در همین سال در ۱۲ ایالت این کشور ۴۶ حکم اعدام اجرا شد. در ماره مارس ۲۰۱۰، ایالت ایلی نویز با لغو اعدام، شانزدهمین ایالتی بود که به دنیای عاری از اعدام پیوست.

۱۸ مهرماه مصادف با ۱۰ اکتبر روز جهانی لغو حکم و مبارزه با اعدام

نحوه اجرای حکم اعدام در کشورهای مختلف

در سیستم قانون گذاری هر یک از کشور‌های مجری اعدام، بنا به پیشینه، سنت‌ها و مبانی قانونی، روشی برای اجرای حکم پیش بینی شده است.

  1. قطع سر :(عربستان سعودی)
  2. صندلی الکتریکی (ایالات متحده)
  3. دار (ایران، عراق، مصر، ژاپن، اردن، پاکستان، سنگاپور)
  4. تزریق سم (چین، ایالات متحده، گواتمالا، تایلند)
  5. جوخه اعدام (بلاروس، سومالی، چین، ویتنام)
  6. سنگسار (ایران، افغانستان)

۱۸ مهرماه مصادف با ۱۰ اکتبر روز جهانی لغو حکم و مبارزه با اعدام

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


۱۸ مهرماه مصادف با ۱۰ اکتبر روز جهانی لغو حکم و مبارزه با اعدام
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
0
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter