۱۷ مهرماه مصادف ۹ اکتبر روز جهانی پست

۱,۷۱۶
۰
۰
شنبه, ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۰۰:۳۰

17 مهرماه مصادف با 9 اکتبر روز جهانی پست : پست يكى از عمده ترين نهادهاى اجتماعى بازمانده از ادوار كهن است . پيام و پيام رسانى به عنوان يك نياز اجتماعى ، از آغاز زندگى شهر نشينى همواره مطرح و پست به منزله عامل تامين كننده اين نياز، از دير باز نقش ‍ تعيين كننده در زندگى اجتماعى انسان داشته است .

اين نهاد ديرينه اجتماعى ، امروزه با مجهز شدن به پيشرفته ترين امكانات ، سهم و نقش بيشترى در پيام رسانى پيدا كرده است . در شرايط كـنـونـى ارتـبـاط پـستى سازماندهى شده ، فاصله ها را از بين برده ، زمان را كاهش داده و در توسعه اقتصادى ، اجتماعى و فرهنگى به عنوان عاملى زيـر بـنـايـى ، پـيـشتاز حركت عمومى است .

اين شبكه عظيم و درهم تنيده ، مى تواند در گسترش ‍ رفاه عمومى و ارتقاى دانش و فرهنگ اجتماعى سهيم بـاشـد. پست در مبادلات اقتصادى ، خريدار را به عرضه كننده كالا نزديك مى كند و مبادلات پولى را سرعت مى بخشد.

پست بشر امروز را از انزواى اجتماعى مى رهاند و به عنوان عامل نزديكى ملت ها به يكديگر، نقشى اساسى ايفا مى كند و در نهايت وحدت و همبستگى فرهنگى ، اقتصادى و اجتماعى بين افراد حقيقى و حقوقى را در گستره اى فراسوى مرزها ممكن مى سازد.

روز جهانی پست

دلایل نامگذاری روز جهانی پست

9 اکتبر روز جهانی پست است، روزی که به مناسبت تاسیس اتحادیه جهانی پست در سال 1874 نامگذاری شده است و هر ساله از سوی کلیه نهادهای مرتبط با پست و پیام رسانی گرامی داشته می شود.

اتحادیه جهانی پست (Universal Postal Union) از موسسات وابسته به سازمان ملل متحد و نخستین انجمن همکاری کارکنان و فعالان بخش پست است که بر پایه معاهده برن در 9 اکتبر 1874 تاسیس شده است.

اعضای این اتحادیه جهانی در ابتدا 22 کشور بودند که بر پایه طرح پیشنهادی هاینریش ون استفان که مدیریت پست کنفدراسیون آلمان را برعهده داشت گرد هم آمدند و اتحادیه عمومی پست را بنیان گذاشتند. اعضای این اتحادیه پس از تاسیس به سرعت افزایش یافتند و به همین جهت در سال 1878 نام این اتحادیه به اتحادیه جهانی پست تغییر یافت.

پست، این نهاد دیرینه اجتماعی، امروزه با مجهز شدن به پیشرفته ترین امکانات، سهم و نقش بیشتری در حوزه ارتباطات پیدا کرده است. در شرایط کنونی ارتباط پستی سازماندهی شده، فاصله ها را از بین برده، زمان را کاهش داده و در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به عنوان عاملی زیر بنایی، پیشتاز حرکت عمومی است. لذا این شبکه عظیم و گسترده دراستقرار و ارتقاء رفاه عمومی، دانش و فرهنگ اجتماعی سهیم می باشد.

در ایران نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، صنعت پست در ایران دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفته و در بخش‌ های مختلف از جمله ایجاد و بهره ‌برداری از خدمات نوین پستی(الکترونیکی و فیزیکی )، ارتقاء کیفی خدمات و حذف ساختار سنتی پست و اجرای مکانیزاسیون و اتوماسیون شبکه پستی به پیشرفت های قابل توجهی نائل گردیده است.

تجارت الکترونیک پرداخت به عنوان یک شرکت واسطه پستی به نوبه خود این روز را به کلیه پرسنل زحمت کش پست و نهادهای مربوطه تبریک عرض می کند.

روز جهانی پست

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter