۲ اکتبر(۱۰مهرماه) روز تولد گاندی مصادف با روز جهانی بدون خشونت

۱,۸۷۰
۰
۰
شنبه, ۰۷ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۰۳
2 اکتبر(10 مهر ماه)، روز تولد مهاتما گاندی رهبر استقلال هند و پیشگام فلسفه و راهبرد بدون خشونت، توسط سازمان ملل روز جهانی بدون خشونت، نامگذاری شده است.
۲ اکتبر(۱۰مهرماه) روز تولد گاندی مصادف با روز جهانی بدون خشونت

روز جهانی بدون خشونت مجمع عمومی بر طبق قطعنامه مورخ ژوئن سال 2007 نامگذاری این روز جهانی را تصویب کرده اند، این روز مناسبتی است برای "اشاعه پیام بدون خشونت" از طریق آموزش و آگاهی عمومی. قطعنامه "اصل بدون خشونت را، به عنوان ارتباط جهانی" و میل "برای تضمین فرهنگ صلح، مدارا ، تفاهم و بدون خشونت" بیان می کند

آقای آناند شارما، وزیر امور خارجه هند به نمایندگی از 140 حامی این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که حمایت گسترده و متعدد از قطعنامه انعکاس احترام جهانی به مهاتما گاندی و فلسفه مقاومتش است.

عبارت مهاتما گاندی به عنوان رهبر این تفکر در اواخر زندگی اش می تواند معرفی مناسبی باشد:

بدون خشونت بزرگترین نیروی در اختیار مردم است و آن قدرتمندتر از قدرتمندترین سلاح های کشتاری است که توسط نبوغ انسان ابداع شده است

مجسمه ی عدم خشونت کارل فردریک راترسوارد (Reutersward ) به طور دائمی در خارج از مقر سازمان ملل در نیویورک نشسته است

گاندی، که کمک کننده به استقلال رسیدن هند بود، منبع الهام برای فعالیت های بدون خشونت برای حقوق مدنی و تغییرات اجتماعی در سراسر جهان بود. گاندی در خلال زندگی اش حتی تحت شرایط ظالمانه و در مواجه با چالش های معنادار و بسیار دشوار ، به اعتقاد بدون خشونت متعهد ماند.

تئوری پشت اعمالش، این است که استفاده از هر وسیله ما را به نتیجه مناسب با همان می رساند و بسیار غیر منطقی است که بخواهیم با خشونت جامعه صلح آمیز بسازیم. او معتقد بود که هندیان نباید از خشونت و نفرت در مبارزه خود برای رسیدن به آزادی از استعمار استفاده کنند.

تولد گاندی در 2 اکتبر مصادف با روز جهانی بدون خشونت

روز جهانی بدون خشونت

مهاتما گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او در طول زندگیش استفاده از هر نوع ترور و خشونت برای رسیدن به مقاصد را رد می‌کرد. فلسفهٔ بی‌خشونتی گاندی روی بسیاری از جنبش‌های مقاومت بدون خشونت در سراسر جهان و تا امروز تأثیر گذارده‌ است.

اصل بدون خشونت- که با عنوان مقاومت بدون خشونت هم شناخته می شود- استفاده از خشونت فیزیکی را در جهت تحقق تغییر اجتماعی یا سیاسی رد می کند. این شکل از مبارزه اجتماعی که اغلب با عنوان "سیاست مردم عادی" شناخته می شود توسط بسیاری از مردم در سراسر جهان برای رسیدن به عدالت اجتماعی پذیرفته شده است.

پروفسور جین شارپ ، محقق برجسته در مقاومت بدون خشونت، تعریف زیر را در اثر خود"سیاست های اقدامات همدلانه" آورده است

اعمال بدون خشونت روشی است که به وسیله مردمی که انفعال و تسلیم را رد می کنند و تلاش را ضروری می دانند معرفی می شود و یا اشاعه پیدا می کند. آنها می توانند حل تعارض‌های‌شان را بدون خشونت پی گیری کنند. اعمال بدون خشونت تلاش برای اجتناب و یا نادیده گرفتن تعارض نیست. بلکه یک پاسخ است به این مسئله که چگونه در سیاست موثر باشید و یا قدرت را به نحو موثری در اختیار داشته باشید،

در حالی که غالبا بدون خشونت مترادف با صلح طلبی استفاده می شده است. از اواسط قرن 20 اصطلاح بدون خشونت به وسیله خیلی از حرکت‌های اجتماعی برای تغییرات اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت که تمرکزشان مخالفت با جنگ نبود.

تولد گاندی در 2 اکتبر مصادف با روز جهانی بدون خشونت

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter