دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۷ اوت ۲۰۲۲ میلادی
درگذشت دانْيِل فارِنْهايْتْ رياضي دان و فيزيك دان آلماني و مخترع دماسنج (1736م)(ر.ك: 27 مارس)
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
درگذشت دانْيِل فارِنْهايْتْ رياضي دان و فيزيك دان آلماني

دانيل فارنهايت - فيزيك‌دان آلماني مقيم هلند - در ۸ جولاي سال ۱۷۱۴ ميلادي، ميزان‌الحراره‌ي جيوه‌اي را ساخت و عرضه دانْيِل فارِنْهايْتْداشت كه به "فارنهايت" معروف شده است.

در اين ميزان‌الحراره که در بسياري از کشورها از جمله ايالات متحده‌ي امريکا رايج است، درجه‌ ۴،۹۸ برابر ۳۷ درجه‌ سانتيگراد معادل حرارت طبيعي بدن انسان است. گابريل دانيل فارنهايت دانشمند آلماني (زاده‌ ۱۶۸۶م - درگذشته‌ ۱۷۳۶م) ابتدا به آمستردام رفت تا شغل معلمي بر عهده گيرد اما ذوق و حرفه‌ اصلي وي ساختن وسائل هواشناسي بود.

درگذشت دانْيِل فارِنْهايْتْ رياضي دان و فيزيك دان آلماني

چون در آن زمان براي مطالعه‌ اقيلم‌ها دماسنج ضرورت داشت، او توجه خاصي به ساختن اسباب اندازه‌گيري دما کرد. در قرن هفدهم، گونه‌اي دماسنج‌هاي گازي و الکلي ساخته شده بودند که دقت کافي نداشتند. فارنهايت، جيوه را مورد استفاده قرار داد و در سال ۱۷۱۴م دماسنج جيوه‌اي ساخت.

وي نخست راهي براي پاک‌سازي جيوه ابداع کرد که به ديواره نچسبد. دماسنج جيوه‌اي توانايي اندازه‌گيري دماهاي پايين‌تر از نقطه‌ انجماد آب و بالاتر از نقطه‌ جوش آن را دارا بود.

فارنهايت نتايج تحقيقات خود را در سال ۱۷۲۴م منتشر کرد و در همان سال به عضويت انجمن سلطنتي انگلستان برگزيده شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است