دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۷ اوت ۲۰۲۲ میلادی
مرگ بنجامين جانْسون شاعر و نويسنده شهير انگليسي (1637م)
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مرگ بنجامين جانْسون شاعر و نويسنده شهير انگليسي

بنجامين جانسون نويسنده و اديب معروف انگليسي در يازدهم ژوئن 1573م در نزديكي لندن پايتخت انگلستان به دنيا آمد و در  بنجامين جانْسونكودكي يتيم شد. از اين رو زندگي سختي را آغاز كرد و به دليل فقرمالي، به كارگري مشغول گرديد.

او پس از چندي به مدرسه رفت و با ادبيات آشنايى تام پيدا كرد. جانسون هم‏چنين سالياني عليه اسپانيايى ‏ها جنگيد و در نهايت به بازيگري تئاتر روي آورد. آشنايى جانسون با گروه بازيگران تئاتر، مسير زندگيش را تغيير داد و از آن زمان به بعد، فعاليت هنري خود را در امر نمايش‏نامه نويسي آغاز نمود.

مرگ بنجامين جانْسون شاعر و نويسنده شهير انگليسي (1637م)

او در سال 1598م در يك دوئل و جنگ تن به تن، شخصي را كشت و به زندان افتاد. جانسون پس از آزادي، كار ادبي و هنري خود را دنبال كرد. وي علاوه بر نمايش‏نامه ‏نويسي، اشعار غنايى دل‏ انگيزي هم سروده است اما كمدي‏هاي اوست كه باعث شهرت وي شده‏ اند.

نمايش‏نامه ‏هاي كمدي جانسون نشانگر دقت و تيزبيني نويسنده آنهاست. او كاريكاتورهايى از مردمان زمان خود را همراه با خصلت‏هايى چون پول‏ پرستي، خسّت و حقه ‏بازي ترسيم مي‏كند و اعمال و رفتار حماقت ‏آميز برخي انسان‏ها را مورد انتقاد قرار مي‏دهد.

جانسون از دوستان نزديك ويليام شكسپير، اديب شهير هموطنش بود و بعد از او، بزرگ‏ترين نويسنده كلاسيك قرن شانزده و هفدهم انگلستان محسوب مي‏گردد. اشعار بنجامين جانسون بيشترْ عميق است تا پرشور، و كمدي‏هاي طنزآميزش از بينشي نيرومند برخوردارند.

ادراك عالي هنري جانسون راه تازه‏ اي در كمدي انگلستان گشود، آن را در حد وسيعي به جانب تازگي سوق داد و بنيان كمدي آداب و رسوم را بر جاي گذارد. سبك خاص جانسون به عنوان سبكي طنزآميز، انتقادي، واقع بينانه و ارشادي، قرن‏ها پس از مرگش باقي ماند. وي در عين حال كه در جريان زمان خود قرار داشت، ارتباطش را با گذشته حفظ كرد و آثار نويسندگان روم باستان را سرمشق خود قرار داده است.

جانسون رياست انجمني ادبي را برعهده داشت و سخنراني‏هايش در اين انجمن، انديشه‏ هاي تازه‏ اي از نقد ادبي به دست داد و بر نويسندگان پس از خود، نفوذ عظيمي بر جاي گذارد. نفوذ عظيم جانسون در عالم تئاتر تا قرن هجدهم باقي ماند و بر ادباي آينده تاثير زيادي نهاد.

از جمله آثار درخشان جانسون، نمايشنامه كمدي كيمياگر است كه در تئاترهاي جهان به طور مكرر به نمايش درآمده است. هم‏چنين روباه، مردم خوشحال، نقاب سياه، مردم غمگين و شعرباف از آثار مشهور اوست.

بنجامين جانسون سرانجام در ششم اوت 1637م بر اثربيماري در 64 سالگي در لندن درگذشت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است