دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
خرید میلگردهای اقتصادی و باکیفیت از بهترین برندهای ایرانی
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ما در این مطلب قرار است همراه شما درباره روش ساخت میلگرد، عملکرد آن و مزایا و دلایل استفاده از میلگردهای تقویت‌کننده بتنی صحبت کنیم.

میلگرد رایج‌ترین نام برای میلگردهای تقویت‌کننده‌ای است که در تقویت بتن استفاده می‌شوند. میلگرد از آلیاژها و درجه‌های مختلف فولاد ساخته شده و به صورت آجدار تولید می‌شوند تا بتن ریخته شده روی میله‌ها به راحتی به آنها بچسبد.

میلگرد از جنس استنلس‌استیل در برابر زنگ‌زدگی مقاوم است و اغلب در ساختمان ساختمان‌ها و در معابر بتنی کاربرد دارد. ما در این مطلب قرار است همراه شما درباره روش ساخت میلگرد، عملکرد آن و مزایا و دلایل استفاده از میلگردهای تقویت‌کننده بتنی صحبت کنیم. اگر دنبال میلگردهای خوب و باکیفیتی می‌گردید که بتواند در سازه‌های مختلف با توجه به ویژگی‌های آنها به کار برده شود، این مطلب برای شماست:

میلگرد و اهمیت آن در بتن

بتن استفاده شده در سازه‌های بسیار قوی است و تحت فشار بسیار خوب عمل می‌کند، اما هنگامی که تنش‌های کششی روی آن ایجاد می‌شود، مقاومت خود را از دست می‌دهد و می‌تواند ترک بردارد. به عنوان مثال، اگر یک تیر بتنی فقط در دو انتها تکیه داده شود، وسط تحت تنش کششی قرار می‌گیرد. این تنش را می‌توان با تقویت بتن با میله‌های فولادی تقویت‌کننده یا میلگرد از بین برد. میلگرد تنش کششی را جذب کرده و از ترک‌خوردگی یا شکستن بتن جلوگیری می‌کند.

میلگرد به طور معمول در سازه‌های بتنی قابل‌مشاهده نیست زیرا معمولا در داخل سازه بتنی مدفون است. میلگرد تقریبا همیشه از فولاد ساخته می‌شود زیرا فولاد دارای خواص انبساط حرارتی مانند بتن است که مشکلات تغییر دما را کاهش می‌دهد. میلگرد معمولا صاف نیست، برای جلوگیری از سرخوردن در ساختار بتنی با دنده ساخته می‌شود که به آن میلگرد آجدار می‌گویند. قیمت میلگردهای آجدار با میلگردهای ساده متفاوت است. همچنین میلگردهای آجدار هم با در نظر گرفتن وزن، اندازه، شکل و گریدهای تولیدشده آنها تغییر می‌کند. قیمت میلگرد ابهر بر اساس عوامل خارجی (مثل کارخانه و نوسانات بازار و …) و عوامل داخلی (وزن، اندازه، گرید و …) مشخص می‌شود.

میلگرد همچنین می‌تواند ضخامت بتن را که روی سطوحی مانند راهروها یا کف گاراژ ریخته می‌شود کاهش دهد. بسیاری از مخلوط‌های مختلف مانند خاکستر و سنگ‌دانه‌ها برای تولید بتن به سیمان اضافه می‌شوند و همه اینها به ضخامت دال بتنی می‌افزایند. وقتی از میلگرد در بتن استفاده می‌شود، میله‌های فولادی مقاومت خود را به مخلوط اضافه می‌کنند و اجازه می‌دهند از یک تخته بتن نازک‌تر استفاده شود.

میلگرد چگونه ساخته می‌شود؟

میلگرد تقریبا همیشه از فولاد ساخته می‌شود که دارای خاصیت کششی عالی نسبت به بتن است. جالب اینجاست که معمولا از فولاد بازیافتی مانند ماشین‌های قدیمی، لوازم خانگی و ماشین‌آلات ساخته می‌شود که با کوره‌های قوس الکتریکی ذوب می‌شوند، به صورت شمش درمی‌آیند و سپس برای ساخت میلگرد آماده می‌شوند. آنها را در دمای بالا (اما زیر دمای ذوب فولاد) گرم می‌کنند و به سرعت از طریق یک سری ابزارهای اکستروژن تغذیه می‌شوند. مجموعه‌ای از این ابزارها، تغییر شکل‌های لازم برای ساخت میلگرد و جلوگیری از لغزش درون بتن را ایجاد می‌کند. سپس میلگرد به طول دلخواه برش می‌خورد.

اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره قیمت میلگرد فایکو یا دیگر تولیدات کارخانه‌‌های مختلف داشته باشید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نوسانات روزانه قیمت میلگردها، به خصوص قیمت میلگرد ۱۶ میانه نگاهی به صفحه سایت آهن یک دو سه بیندازید.

میلگرد چگونه کار می‌کند؟

مقاومت کششی میلگرد فولادی مکمل مقاومت فشاری بتن برای ایجاد سازه‌هایی است که ترکیبی از هر دو نوع مقاومت را نیاز دارند. این امر خطر شکستگی را کاهش می‌دهد و به سازه اجازه می‌دهد تا تحرکات و نیروهایی را که باعث خرابی یک سازه بتنی شوند، بهتر تحمل کند. میلگرد اغلب در الگوی شبکه قرار می‌گیرد. به این معنی که بخش‌های مختلف میلگرد به موازات و عمود بر یکدیگر قرار می‌گیرند تا بتواند نیروهای کششی را از جهات مختلف تحمل کند. تغییر شکل‌های بیرونی میلگرد باعث می‌شود که میلگرد از ساختار بتنی خارج نشود. گاهی میلگرد در انتها خم می‌شود تا بیشتر در محل خود در یک سازه بتنی لنگر اندازد.

مزایای میلگرد

افزودن میلگرد به بتن مزایای زیادی دارد. میلگرد به کاهش ترک‌خوردگی و شکستگی رایج در بتن آن کمک می‌کند. میلگرد به بتن استحکام می‌بخشد و برای یک اقدام مهم و پیشگیرانه برای جلوگیری از خرابی ساختمان و حتی صرف هزینه‌های تعمیر و نگهداری است. به این خاطر که صفحات بتنی، بلوک‌ها یا ساختمان بیشتر دوام می‌آورند. کارخانه فایکو یکی از واحدهای صنعتی فعال در تولید میلگردهای فولادی است. فایکو میلگردهای متنوعی با اندازه‌های و مشخصات مختلفی تولید و عرضه می‌‌کند که جزء باکیفیت‌ترین محصولات هستند. با وجود کیفیت بالا این تولیدات، قیمت میلگرد فایکو یکی از به‌صرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین‌ها است.

دلایل استفاده از میلگرد

اکثر پیمانکارانی که از بتن استفاده می‌کنند می‌دانند که به مرور زمان ترک می‌خورد. آنها همچنین می‌دانند که میلگرد فولادی ضد زنگ استحکام را ایجاد می‌کند و با جذب و توزیع کششی که در اثر انبساط و انقباض بتن در اثر تغییرات آب‌وهوایی ایجاد می‌شود، از سازه بتنی حمایت می‌کند.

میلگرد در کجا استفاده می‌شود؟

میلگرد در بیشتر سازه‌های بتنی استفاده می‌شود. نمونه‌های رایج عبارت‌اند از:

ساختمان‌های بلند رمپ پارکینگ اسکله‌های بتنی پل‌ها جاده‌های و مسیرهای پیاده‌روی

جمع‌بندی

بتن یک ماده ضروری برای سازه‌های جدیدی است که ساخته می‌شود. به خصوص اگر صحبت از یک ساختمان بلند و مستحکمی باشد که قرار است سال‌ها عمر و دوام داشته باشد. نکته مهمی که در استفاده از بتن برای سازه‌‌های مختلف وجود دارد، استفاده از میلگرد است. بتن بدون میلگرد ارزش خود را از دست می‌دهد زیرا نمی‌تواند در برابر نیروهای کششی مقاومت کند و به سرعت از بین می‌رود. اگر دنبال خرید میلگردهای باکیفیت و اقتصادی هستید، همین حالا به سایت آهن ۱۲۳ سر بزنید. ما در شرکت ماهان حدید ساعی و سایت آهن یک دو سه در تلاشیم تا با حذف واسطه‌های بازار، بهترین و ارزان‌ترین محصولات را به صورت مستقیم از کارخانه‌‌های سازنده به دست مشتریان برسانیم.

هر خریدی که از سایت داشته باشید، مطابق با همان مشخصات و قطعاتی که در سایت دیده‌اید، مستقیم از خود کارخانه تولید‌کننده به دست شما می‌رسد. ارسال همه مرسولات برای آدرس‌های تهران و اطراف یک روزه و برای خارج از تهران هم در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود. همین حالا برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره پشتیبانی ۶۰۶۰۲۲۳۳ – ۰۲۱ تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی درباره خرید خود را از مشاوران و متخصصان ما کسب کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است