دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۲۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۲۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
نحوه محاسبه هزینه ساخت در پروژه ستین
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اگر قصد خرید آپارتمان در تهران را دارید نکات مفیدی در این مطلب وجود دارد در ادامه با ما همراه باشید .

تعیین هزینه ساخت در پروژه ستین

هزینه ساخت در پروژه های تعاونی ساز یک مبحث متفاوت با خرید از پروژه هایی با قیمت قطعی است . برای بسیاری از خریداران پروژه های ساختمانی در حال ساخت سوالاتی پیرامون این موضوع وجود دارد و علت آن نیز آشنا نبودن با چنین پروژه هایی میباشد . در این مطلب ضمن بررسی نحوه محاسبه هزینه ساخت در پروژه ستین به دیگر موارد از قبیل تفاوت پیش فروش های قطعی با علی الحساب و ماهیت اینگونه پروژه ها میپردازیم . در منطقه 22 تهران بیشترین تعداد پروژه های این چنینی وجود دارد و به همین علت جزئیاتی که باید در مورد آنها بدانید برایتان بازگو خواهیم کرد . اگر قصد خرید آپارتمان در تهران را دارید نکات مفیدی در این مطلب وجود دارد در ادامه با ما همراه باشید .

قیمت علی الحساب در پروژه ستین

زمانیکه یک شرکت یا شخص بابت تامین سرمایه برای تکمیل پروژه ساختمانی خود بخواهد اقدام به پیش فروش واحدهایی از آن کند ، اگر پروژه به 30 درصد از پیشرفت فیزیکی نرسیده باشد باید در قالب تعاونی اقدام به جذب سرمایه گذار نماید . بنابراین قیمت علی الحساب در پروژه ستین به علت این است که فروش در قالب تعاونی میباشد و ماهیت تعاونی بدین معنی است که عده ای به منظور سرمایه گذاری کلیه هزینه ها در یک پروژه دور یکدیگر جمع شده و تشکیل جمعی میدهند که هدف آن تهیه زمین ، اخذ جواز و تکمیل واحد مسکونی ، تجاری یا اداری است .

در انتها بنا بر سهمی که هر یک از اعضا در پروژه داشته و مبالغی که برای پیشبرد عملیات ساخت پرداخت نموده آنچه باقی میماند بین اعضا تقسیم خواهد شد . حال در این بین شرکتها یا افرادی که پروژه های در حال اجرا دارند و معمولا به دلیل وسعت و گستردگی پروژه نیاز به فروش واحدهای خود دارند پروژه را با قیمت علی الحساب یعنی هر چه هزینه شود از اعضا دریافت میشود پیش فروش مینمایند . در واقع اگر یک شخصی که دارای زمین است بخواهد به فردی دیگر پیشنهادی برای سرمایه گذاری دهد روال کار بدینصورت است که هزینه زمین محاسبه شده و نفر دومی که اضافه شده میبایست نصف آنرا پرداخت نماید تا 2 طرف با هم برابر شوند حال این پرداخت میتواند مستقیم باشد و یا میتواند هزینه برای ساخت پروژه باشد .

بازده اینگونه سرمایه گذاری چگونه است ؟

اولین فاکتور مهمی که در اینگونه سرمایه گذاری وجود دارد مبلغ اولیه هر فرد برای ورود به پروژه است . یعنی هر چه این مبلغ بیشتر باشد قطعا گزینه های شخص نیز متفاوت خواهد بود و شاید به حدی باشد که بتواند بصورت یکجا پیش خرید قطعی از یک سازنده یا شرکت انجام دهد . معمولا در پیش خرید های قطعی چهل الی هفتاد درصد مبلغ کل واحد همان اول از خریدار دریافت میشود و مابقی بر اساس مراحل باقیمانده قسط بندی خواهد شد .

ولیکن در پروژه های تعاونی ساز پرداخت مبالغ بصورت یکجا نیست و پس از رسیدن به هر مرحله هزینه های مربوط به آن دریافت میشود . بطور مثال یک شرکت زمینی که گودبرداری شده است را به قصد تامین سرمایه در قالب تعاونی پیش فروش میکند و از عموم مردم دعوت به سرمایه گذاری مینماید . در این حالت وی هزینه تراکم ، زمین و مرحله ای که انجام پذیرفته را محاسبه کرده و اعلام میدارد که برای ورود اعضا میتوانند بنا بر سهمی که از پروژه میخواهند این مبلغ را پرداخت نمایند و در ادامه هزینه های ساخت را بر اساس هر مرحله تا انتها پرداخت نمایند . اگر سایتهای آگهی املاک را مشاهده نمایید عبارات پیش خرید آپارتمان در تهران عموما مربوط به همین موارد میباشد .

حال این موضوع که در چه دورانی سرمایه گذاری در کدامیک بازگشت بیشتری برای سرمایه گذار خواهد داشت مبحثی است که در ادامه به آن میپردازیم .

پیش خرید آپارتمان در تهران

هزینه های پروژه ستین چگونه ارزیابی میشود ؟

قبل از خرید از پروژه های تعاونی ساز میتوانید با بازدید زمین و جوازی که دریافت شده هزینه های انجام شده را ارزیابی کنید . البته بدانید که هر پروژه شرایط خاص خودش را دارد و اصولا تعاونی سازها یا باید بصورت شفاف تمامی هزینه ها را به اعضا اعلام نمایند و یا اگر اینگونه نیست چهارچوبی برای افزایش قیمت و یا داوری برای محاسبه هزینه ها در صورت اختلاف تعیین نمایند .

در واقع تعاونی های دولتی و یا تعاونی هایی که بصورت جمعی تشکیل شده اند این شفافیت در آنها وجود دارد و بصورت گزارش سالانه در اختیار اعضا قرار خواهد گرفت در غیر اینصورت میبایست تعهداتی برای محاسبه هزینه های ساخت در پروژه وجود داشته باشد . در پروژه ستین مبنای شاخص برنامه و بودجه به عنوان تعیین کننده شاخص تعدیل در نظر گرفته شده است . بطور کلی در پروژه های پیش فروش چیتگر که عموما تعاونی ساز هستند این موارد میبایست بصورت مشخص در قرارداد اولیه ذکر شده و در مورد آینده نیز پیش بینی هایی صورت پذیرد .

پروژه ستین

تصمیم گیری در انتخاب

همانطور که در بالا اشاره کردیم اولین فاکتور سرمایه اولیه است و اگر این را کنار بگذاریم برای هر فردی نوع پرداخت اقساط متفاوت است ، برخی از افراد با مقدار پول مشخصی قصد خرید خانه در زمانی محدود دارند و ریسک پذیری شان نیز پایین است . بهترین گزینه برای این دسته افراد پروژه های قطعی است اما برخی ممکن است پرداخت اقساط طولانی مدت برایشان راحت تر از گزینه اول باشد در اینصورت پروزه های تعاونی ساز که معمولا مدت زمان تکمیل و تحویل آنها چند ساله است میتواند گزینه خوبی باشد .

البته یک فاکتور دیگر نیز برای محاسبه نیاز است و آن پیش بینی وضعیت افزایش قیمت و رکود یا صعود بازار مسکن میباشد . قطعا زمانیکه ثبات در بازار حاکم است پروژه های تعاونی ساز به دلیل اینکه سود سازنده در آن وجود ندارد بازدهی بیشتری خواهند داشت اما اگر قیمت ها رو به افزایش باشد سرمایه شما در پروژه های قطعی ایمن است و در واقع ارزش آن بیمه شده است و تمامی تعهدات بر عهده سازنده میباشد .

تاثیر امکانات پروژه در هزینه ساخت

توجه داشته باشید که اگر پروژه ای را انتخاب نمایید که دارای امکانات زیادی باشد علاوه بر بالا رفتن هزینه ساخت هزینه شارژ و نگهداری آنها نیز در آینده بر عهده مالکان خواهد بود و بهتر است بدانید بسیاری از امکاناتی که بر روی کاغذ وجود دارند در عمل قابلیت بهره برداری مانند خدمات دهنده های بیرونی را ندارند . به عنوان مثال مشاعات آبی ساختمانها عموما در حد استاندارد نمیباشد زیرا در این حالت باید حتما مربی نیز وجود داشته باشد و همچنین باشگاه بدنسازی هیچگاه قابل استفاده مانند باشگاه های ورزشی بیرون نخواهد بود .

در نظر داشته باشید که امکانات هر ساختمانی قبل از خرید از استاندارد های منطقه کمتر نباشد و اگر کمی بیشتر هم بود ایرادی ندارد اما اگر خیلی بیشتر باشد شاید هنگام فروش پیدا کردن خریدار برای شما سخت باشد زیرا بسیاری ترجیح میدهند به جای پرداخت پولی بیشتر بابت امکانات فوق لوکس در یک منطقه ، ساختمانی استاندارد در منطقه بهتر خریداری نمایند .این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است