دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
آیا لاغری با شکلات تلخ امکان پذیر است؟
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
این خوراکی به علت فواید خود، به عنوان یک میان‌وعده در رژیم‌های غذایی برای کاهش وزن، گنجانده می‌شود. البته باید از شکلات تلخ بالای 70 درصد استفاده شود. در ادامه بررسی می‌کنیم که شکلات تلخ چگونه می‌تواند با عملکرد خود، باعث لاغزی و کاهش وزن شود.

به دلیل وجود ترکیبات مفیدی مانند پلی‌فنول‌ها، فلاونول ها و کاتچین‌ها در شکلات تلخ، تحقیقات بسیاری، آن را برای سلامتی مفید می‌دانند. در حقیقت تحقیقات نشان می‌دهند که شکلات تلخ باکیفیت مانند شکلات باراکا، می‌تواند سلامت قلب را بهبود ببخشد، التهابات بدن را کم کرده و کارکرد مغز را بهتر کند. فواید ذکر شده برای شکلات تلخ باعث شده است که برخی به این فکر کنند که آیا شکلات تلخ به کم کردن وزن هم کمک می‌کند؟ در این مطلب به بررسی تاثیرات شکلات تلخ بر لاغری می‌پردازیم.

تاثیرات شکلات تلخ بر لاغری

این خوراکی به علت فواید خود، به عنوان یک میان‌وعده در رژیم‌های غذایی برای کاهش وزن، گنجانده می‌شود. البته باید از شکلات تلخ بالای 70 درصد استفاده شود. در ادامه بررسی می‌کنیم که شکلات تلخ چگونه می‌تواند با عملکرد خود، باعث لاغزی و کاهش وزن شود.

بهبود حساسیت به انسولین

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که شکلات تلخ می‌تواند به بهبود حساسیت بدن نسبت به انسولین، هورمونی که باعث دفع قند از جریان خون و سلول‌ها می‌شود، کمک کند. خوردن شکلات باعث رخ دادن فرآیندی می‌شود که می‌تواند سطح انسولین خون را کاهش دهد، که ممکن است با کاهش وزن و ذخیره چربی همراه باشد. با وجود این که هنوز لازم است تا تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود، برخی از آزمایشات نشان می‌دهند که مصرف شکلات تلخ می‌تواند کنترل قند خون را بهبود ببخشد؛ این امر می‌تواند از کاهش و افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری کند و به این ترتیب، افزایش اشتها و احساس گرسنگی را هم کم کند.

شکلات تلخ و لاغری

کم کردن احساس گرسنگی و اشتها

شکلات تلخ می تواند اشتها را کم کرده و نوعی احساس سیری کاذب ایجاد کند که در نهایت منجر به کاهش وزن می‌شود. در مطالعه‌ای که روی 12 نفر انجام گرفت، بوییدن و خوردن شکلات تلخ موجب کاهش اشتها و کاهش سطح گرلین، هورمون محرک گرسنگی شد. در تحقیق دیگری روی 16 نفر، نتایج به دست آمده نشان داد که شکلات تلخ می‌تواند احساس سیری بیشتری را نسبت به شکلات شیری در افراد ایجاد کند. علاوه بر این، کسانی که این نوع شکلات را مصرف کرده بودند در مقایسه با شرکت کنندگانی که شکلات شیری مصرف می‌کردند، 17 درصد کالری کمتری در وعده بعدی خود خوردند. با این وجود، همچنان تحقیقات بیشتری برای ارزیابی تأثیر شکلات تلخ بر اشتها و مصرف غذا در مقایسه با سایر غذاها مورد نیاز است. اما اگر می‌خواهید شکلات را در رژیم خود قرار دهید، استفاده از شکلات باراکا که با درصدهای تلخی مختلف در بازار موجود هستند را به شما توصیه می‌کنیم.

بهبود روحیه

تحقیقات بسیاری نشان می‌دهند که شکلات تلخ به بهتر شدن روحیه کمک می‌کند. در همین راستا، مصرف شکلات صبحانه، می‌تواند باعث شود در طول روز احساس خوبی داشته باشید. بر اساس یک مطالعه که روی 13626 نفر صورت گرفت، افرادی که مقدار بیشتری شکلات تلخ مصرف کرده بودند، 57٪ کمتر از افرادی که شکلات تلخ مصرف نکرده بودند، از خود علائم افسردگی نشان دادند. در یک تحقیق کوچک دیگر نشان داده شده است که مصرف روزانه 40 گرم شکلات تلخ در بانوان به مدت دو هفته باعث کاهش سطح استرس می‌شود. آزمایش دیگری روی 72 بزرگسال نشان داده است که مصرف 30 روز نوشیدنی شکلات تلخ، تاثیری همانند دارونماها را بر روی افسردگی دارد و موجب کاهش احساس اندوه در افراد می شود. لازم به ذکر است که همچنان باید تحقیقات بیشتری روی تاثیرات ضد افسردگی شکلات و رابطه ی آن با کاهش وزن انجام گیرد. همچنین بهبود روحیه می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی پرخوری‌های عصبی و بولیمیا داشته باشد که همان طور که گفته شد، نیازمند تحقیقات بیشتری است.

شکلات تلخ

جمع بندی

با وجود تمام تاثیراتی که گفته شد، باید در نظر داشت که شکلات تلخ دارای چربی و کالری بالایی است؛ در حقیقت 28 گرم شکلات تلخ حاوی 155 کالری و نزدیک به 9 گرم چربی است! برخی از برندهای تولید کننده ی شکلات نیز ممکن است مقادیر زیادی شکر در تولید شکلات تلخ خود استفاده کنند. به این ترتیب کالری، چربی و شکر زیاد موجود در بعضی از انواع شکلات تلخ ممکن است مشکلات جانبی دیگری -از جمله ناراحتی های کبدی، بیماری های قلبی و دیابت- را در افراد ایجاد کند. به همین دلیل اگر می خواهید از شکلات تلخ در رژیم لاغری خود بهره ببرید بهتر است که از برندهای معتبر مانند شکلات باراکا و فروشگاه های مورد اعتماد خرید کنید یا تا حد امکان محتویات و ارزش غذایی شکلات را از روی بسته بندی آن به درستی مطالعه کنید. برای استفاده از شکلات تلخ در رژیم لاغری سعی کنید که بیش از 28 گرم شکلات در روز مصرف نکنید، شکلاتی را انتخاب کنید که شکر به کار رفته در آن کمترین میزان ممکن باشد و دارای حداقل 70 درصد کاکائو باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است