دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
ناگفته‌های ویزای تحصیلی استرالیا و مهم‌ترین نکات آن
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دریافت ویزای تحصیلی دشواری‌های مختص به خود را دارد و به همین دلیل در صورتی که تمامی اقدامات به درستی انجام نشود، احتمال ریجکت درخواست وجود خواهد داشت.

گزینش استرالیا به عنوان مقصد تحصیلی، انتخابی جذاب برای ساختن یک آیندۀ روشن است. با این وجود پیش از برداشتن این قدم بزرگ، باید برخی از جزئیات و الزامات فرآیند مهاجرت تحصیلی را پشت سر بگذارید. یکی از این مراحل اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا است.

دریافت ویزای تحصیلی دشواری‌های مختص به خود را دارد و به همین دلیل در صورتی که تمامی اقدامات به درستی انجام نشود، احتمال ریجکت درخواست وجود خواهد داشت. بنابراین شما می‌توانید با کسب اطلاعات کامل در مورد تمامی جزئیات لازم، یک درخواست ویزای موفق را ارائه دهید. در این مطلب تمامی نکات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا را باهم بررسی می‌کنیم.

آشنایی با ویزای تحصیلی استرالیا و شرایط دریافت آن

تمامی دانشجویان و دانش آموزانی که قصد تحصیل در کشور استرالیا را دارند، برای سفر به این کشور به ویزای تحصیلی احتیاج دارند. این ویزا با نام ویزای سابکلاس ۵۰۰ استرالیا نیز شناخته می‌شود و به داوطلبان این فرصت را می‌دهد تا دراین کشور تحصیل کنند. علاوه بر این، متقاضیان می‌توانند با دریافت این ویزا:

 • در دوره‌هایی که برای آن‌ها واجد شرایط هستند، شرکت کنند؛
 • اعضای خانواده مانند همسر، فرزندان یا والدین را همراه خود به استرالیا ببرند؛
 • از فرصت کار حین تحصیل در استرالیا بهرمند شوند.

بنابراین تمامی داوطلبانی که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل را دارند می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند. البته پیش از هرچیز لازم است که شرایط لازم برای اخذ این ویزا را داشته باشند. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

 • داشتن حداقل ۶ سال سن؛
 • ارائۀ تأییدیه برای ثبت‌نام (CoE) در یک دورهٔ آموزشی در موسسات معتبر به صورت تمام‌وقت؛
 • ارائهٔ مدرک زبان انگلیسی؛
 • دریافت بیمۀ دانشجویان خارجی (OSHC) یا داشتن معافیت از آن؛
 • داشتن شرایط سلامت و شخصیت؛
 • ارائۀ مدارک مربوط به اسکان برای افراد زیر ۱۸ سال؛
 • اثبات تمکن مالی؛
 • داشتن مدرک GTE برای اثبات اقامت موقت.

مراحل و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

پروسهٔ دریافت ویزای دانشجویی استرالیا یکی از مراحل بسیار مهم تحصیل در این کشور است. در ادامه این مراحل را به صورت خلاصه بیان می‌کنیم.

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید می‌توانید تمامی شرایط و مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی این کشور را در آدرس زیر مشاهده کنید:

https://www.mohajerat.plus/ویزای-استرالیا/ویزای-تحصیلی-استرالیا/

قدم اول: ثبت‌نام در دورهٔ آموزشی موردنظر

پیش از آن‌که برای دریافت ویزای استرالیا اقدام کنید، باید در یکی از موسسات معتبر این کشور پذیرفته شوید و ثبت‌نام کنید. پس از انتخاب موسسۀ موردنظر و اخذ پذیرش، می‌توانید هزینۀ شهریه را پرداخت کرده و نامۀ CoE خود را دریافت کنید.

قدم دوم: جمع‌آوری مدارک

مهم‌ترین قدم برای دریافت ویزا جمع‌آوری مدارک است. تمامی مدارک موردنیاز باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و توسط ادارۀ دادگستری و مهاجرت تأیید شوند. مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • مدارک هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • بیمهٔ درمانی (OSHC)؛
 • نامۀ CoE؛
 • گواهی اثبات تمکن مالی؛
 • گواهی GTE؛
 • رزومۀ تحصیلی؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • فرم درخواست تکمیل‌شده.

این مرحله بسیار مهم است و لازم است که تمامی مدارک پیش از ارسال چندین بار بررسی شوند تا مشکلی برای درخواست ایجاد نشود.

قدم سوم: ثبت‌نام در سایت ادارۀ مهاجرت

پس از جمع‌آوری مدارک، باید وارد سایت ادارۀ مهاجرت استرالیا شوید و یک حساب کاربری برای خود بسازید. بهتر است از یک ایمیل معتبر برای ساخت این حساب کاربری استفاده کنید تا در صورت نیاز در آینده از آن استفاده کنید.

قدم چهارم: ارسال مدارک و فرم درخواست

پس از ساخت یک حساب کاربری، می‌توانید مدارک خود را به همراه فرم‌های درخواست موردنیاز برای ادارۀ مهاجرت ارسال کنید. دقت داشته باشید که فرم‌های موردنیاز قابل ویرایش نیست، بنابراین در تکمیل آن‌ها دقت کنید.

قدم پنچم: انتظار برای دریافت نتیجه ویزا

پس از ارسال درخواست، ممکن است افسر پرونده از شما بخواهد تا مدارک بیشتری ارسال کنید یا برای انجام یک مصاحبه آماده شوید. در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت شد، می‌توانید برای دریافت آن اقدام کنید.

ناگفته‌های ویزای تحصیلی استرالیا و مهم‌ترین نکات آن

مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا

به صورت کلی مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی استرالیا به طول تحصیل افراد بستگی دارد. با این وجود حداکثر مهلت اعتبار این ویزا ۵ سال است و پس از آن افراد می‌توانند برای تمدید ویزا اقدام کرده یا ویزای خود را به انواع دیگر مانند ویزای کاری تبدیل کنند.

مهم‌ترین روش‌های کاهش هزینه تحصیل در استرالیا

متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به استرالیا را دارند، باید بتوانند تمامی هزینه‌های درخواست ویزا، هزینۀ زندگی و تحصیل در این کشور را تأمین کنند. دولت استرالیا برای تشویق دانشجویان بین‌المللی به تحصیل در این کشور راه‌های مختلفی را برای کاهش هزینه‌های تحصیل فراهم کرده است.

بورسیه تحصیلی

یکی از بهترین روش‌های کاهش هزینه‌های تحصیل در استرالیا، استفاده از بورسیه‌های متنوع است. این بورسیه‌ها تمام یا بخشی از هزینه‌های شهریه و تحصیل را پوشش می‌دهند. کمک‌هزینه‌های تحصیلی در استرالیا به دو دستۀ کلی «مبتنی بر نیاز» و «مبتنی بر شایستگی» تقسیم می‌شوند. به صورت معمول دانشجویان بین‌المللی تنها امکان استفاده از بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی را دارند؛ به همین دلیل رقابت برای دریافت آن‌ها بسیار زیاد است.

متقاضیان باید برای واجد شرایط‌بودن جهت دریافت این بورسیه‌ها از سوابق علمی بسیار خوبی برخوردار باشند؛ بنابراین تمامی افراد نمی‌توانند از این کمک‌هزینه‌ها استفاده کنند.

کار ضمن تحصیل

دانشجویان می‌توانند برای پوشش بخشی از هزینه‌های خود، از فرصت کار حین تحصیل در استرالیا استفاده کنند. در حالت معمول دانشجویان می‌توانند به مدت ۴۰ ساعت در دو هفته همزمان با تحصیل خود در داخل یا خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند. با این وجود اخیراً دولت استرالیا این محدودیت را حذف کرده است و دانشجویان می‌توانند تا تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۲۳ بیش از ۴۰ ساعت در دو هفته نیز کار کنند.

شرایط اقامت پس از تحصیل و اخذ ویزای کار پس از تحصیل

دانشجویان در استرالیا می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام کنند. در این حالت افراد می‌توانند با دریافت جاب آفر یا پیداکردن اسپانسر پس از ۳ سال زندگی و کارکردن در این کشور اقامت دائم آن را دریافت کنند.

ناگفته‌های ویزای تحصیلی استرالیا و مهم‌ترین نکات آن

دلایل ریجکت ویزا و پیشگیری از آن به کمک وکلای مهاجرتی

در برخی از مواقع به دلیل وجود مشکلات مختلف در پرونده، افسر با درخواست ویزای متقاضیان موافقت نمی‌کند. این موضوع ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد که برای جلوگیری از ریجکت ویزا بهتر است تمامی این موارد را بررسی کنید. برخی از این دلایل عبارتند از:

۱) انتخاب دورۀ تحصیلی نامرتبط با رشتهٔ تحصیلی سابق؛

۲) عدم موفقیت در اثبات نداشتن سوء پیشینه؛

۳) ارائه‌نکردن دلایل منطقی و قانع‌نشدن افسر برای بازگشت فرد به کشور مبدا پس از پایان تحصیل؛

۴) عدم اثبات تمکن مالی؛

۵) نگرانی‌های افسر پرونده دربارۀ وضعیت سلامت دانشجو؛

۶) نداشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی؛

۷) داشتن سابقۀ ریجکت یا ممنوعیت ورود به استرالیا.

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از ریجکت ویزا دریافت مشاوره از موسسات مهاجرتی معتبر است. این موسسات به شما کمک می‌کنند تا تمامی مدارک خود را به درستی ارسال کرده و نگرانی‌های افسر برای عدم بازگشت به کشور مبدا یا نداشتن تمکن مالی کافی را برطرف کنید.

کلام آخر

تحصیل در استرالیا یک فرصت ایدئال برای تمامی اشخاصی است که تمایل به ساختن یک آیندۀ روشن را دارند. در این شرایط یکی از اصلی‌ترین مراحل مهاجرت تحصیلی به استرالیا، اخذ ویزای دانشجویی است. در این مطلب به بررسی نکات مهم جهت اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا را مطرح کردیم. با این وجود در صورت داشتن پرسش در این زمینه بهتر است با موسسات معتبر مهاجرتی در ارتباط باشید تا از ریجکت ویزای خود جلوگیری کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits