دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
پاسخ به انواع سوالات حقوقی توسط وکیل پایه یک
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
افزایش مشکلات زندگی و نبود وقت کافی برای رسیدگی به کارهای شخصی و خانوادگی به دغدغه ای برای مردم تبدیل شده است. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش ارائه خدمات از طریق اینترنت بخشی از این دغدغه رفع شده است.

نوبت دهی و خدمات دهی بسیاری از شغل ها مانند پزشکی، حقوقی و آموزشی با اپلیکیشن و سایت های اینترنتی انجام می شود. وکلا و حقوقدانان نیز برای ارائه خدمات توسط وکیل پایه یک و مشاوران حقوقی پایگاه های اینترنتی راه اندازی کرده اند.

مسائل حقوقی از پیچیدگی های خاصی برخوردار است و می توان آن را با پزشکی همسان دانست. وقتی فردی بیمار می شود برای درمان به پزشک و یا متخصص مراجعه می کند و پزشک نیز بعد از شنیدن سخنان بیمار اقدام به تجویز دارو و درمان می کند.

در بحث حقوقی نیز وقتی فردی با مشکل حقوقی مواجه می شود برای حل مشکل نمی تواند به تنهایی تصمیم بگیرد و در اینجا لازم است برای اینکه در مشکل حقوقی موفق شود وکیل پایه یک را به همراه خود داشته باشد. در ابتدا باید با یک وکیل مشکل خود را در میان بگذارد وکیل پایه یک نیز بر اساس مواد قانونی و آیین نامه ها مراجعه کننده را راهنمایی می کند.

در برخی موارد نیز در میان شما و دوستانتان یا خانواده تان سوالی حقوقی در حوزه ای به عنوان مثال ارث پیش می آید اما می خواهید آن را خودتان حل کنید و وارد مراجع قضایی نشوید در این حالت سوالی حقوقی پیش می آید برای رسیدن به جواب سوال بسیار آسان می توانید از طریق سامانه مشاوره آنلاین وکیل تاپ با وکیل پایه یک مشاوره حقوقی داشته باشید، سوال خود را مطرح کنید و در کمترین زمان جواب آن را دریافت کنید.

وظایف وکیل پایه یک

 • در ارتباط با مسائل قانونی به مراجعه کنندگان مشاوره خواهد داد.
 • در دادگاه به عنوان نماینده موکل و دفاع از او حضور پیدا خواهد کرد.
 • برای پیشبرد اهداف حقوقی موکل پیش نویس ها و قراردادها را برای درج در پرونده تهیه می کند.
 • جستجو در موارد مشابه برای اینکه بتواند کار در پرونده جاری را تسهیل کند.
 • ارائه مستندات به دادگاه برای دفاع از موکل را انجام می دهد.
 • معرفی شواهد به دادگاه برای اینکه از موکل خود دفاع کند.

حوزه های وکالت

قانون مدنی و خانواده، بخش خصوصی، انحصار وراثت، قانون جزا، قانون موجر و مستاجر، قراردادها، بخش تجاری، مالیات، دادخواهی، استخدام، شرکت ها و .... حوزه های حقوقی است که وکلا در آنها فعالیت کنند. معمولا یک وکیل پایه یک کار خود را به صورت تخصصی انجام داده و با انتخاب یکی از شاخه های وکالت در آن کسب تجربه می کند.

اکثر وکلا در امور حقوقی توانایی لازم را دارند اما بنا بر تجربه و سابقه ای که بدست آورده اند هر کدام در حوزه ای تسلط بر موارد قانونی دارند به عنوان مثال یک وکیل سال ها در حوزه مهاجرت وکالت انجام داده و پرونده های متعددی را وکالت کرده است قطعا توانایی و تسلط این فرد بر موارد مهاجرتی بیشتر از شخصی است که سال ها در حوزه شرکت ها وکالت انجام داده است و برعکس آن هم چنین چیزی است.

پس افرادی که می خواهند از وکیل مشاوره بگیرند و یا اینکه بخواهند وکیل پایه یک، وکالت آنها را بر عهده بگیرد باید حوزه دعوای خود را بشناسند و در همان حوزه ای که پرونده دارند وکیل انتخاب نمایند.

یک وکیل باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

یک وکیل باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

 • مهارت سخنوری – مهارت در نوشتن جهت تنظیم دفاعیه
 • بتواند اطلاعاتی که در اختیار دارد را تحلیل کند
 • به جزئیات بیشتر توجه کند
 • بتواند به صورت روان موارد قانونی را برای افراد عادی توضیح دهد.
 • در صحن دادگاه در حین دفاع از موکل دارای اعتماد به نفس باشد
 • بتواند دیگران را متقاعد کند.
 • رازداری، شهامت و جسارت داشته باشد.

علاوه بر این خصوصیات حقوق ارتباط نزدیکی با علوم جامعه شناسی، فلسفه؛ انسان شناسی و روانشناسی دارد یک وکیل باید تا حدودی با این علوم نیز آشنایی داشته باشد. همچنین آشنایی با مسائل مالی می تواند در موفقیت وکیل پایه یک تاثیرگذار باشد.

وکیل کیفری

وکیل کیفری بیشتر روی پرونده های مرتبط با دادگاه کیفری، سازمان تعزیرات حکومتی و نظامی کار می کند. همچنین در امور کیفری مرتبط با قانون آیین دادرسی کیفری، قانون قاچاق اسلحه، قوانین مجازات اسلامی و قانون مجازات نیروهای نظامی به طور تخصصی کار می کند.

وکیل حقوقی

وکلایی که کار وکالت پرونده های حقوقی را بر عهده می گیرند در دادگاه خانواده، امور مدنی، دادگاه حقوقی و شورای حل اختلاف فعالیت می کنند. همچنین بر قانون امور حسبی، آیین دادرسی مدنی، قانون مدنی و قانون حمایت خانواده تسلط دارند.

وکیل پایه یک که در حوزه حقوقی فعالیت دارد به مواردی همچون مطالبه نفقه، دعاوی مطالبه وجه، مطالبه اجرت المثل ورود خواهند کرد. هر چند در ایران توجهی به نوع وکالت نخواهد شد و اکثر وکلا از هر دو دسته پرونده را قبول می کنند.

نتیجه گیری

از آنجا که پرونده های حقوقی و کیفری در حوزه های مختلف دارای پیچیدگی های خاص خود هستند و در دادگاه برای احقاق حق نیاز به تبحر خاصی در مسائل حقوقی است به همراه داشتن یک نفر وکیل پایه یک که بر موضوع مطرح شده تسلط کافی را داشته باشد بسیار لازم است.

در بیشتر موارد سوالات حقوقی برای شما پیش می آید که امکان دسترسی حضوری به وکیل پایه یک وجود ندارد در چنین وضعیتی برای پیدا کردن وکیل متخصص و پرسیدن سوالات حقوقی بصورت آنی بهتر است از مشاوران و وکلای پایه یک در سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیل تاپ سوال خود را بپرسید و در کمترین زمان یا بصورت متنی و یا بصورت تلفنی جواب خود را دریافت کنید.

به لطف تکنولوژی امروزه دسترسی آنلاین به مشاوران و وکلای حقوقی تسهیل شده و هر لحظه که اراده کنید می توانید با مراجعه به سامانه های مشاوره حقوقی، مشاوره آنلاین خود را انجام دهید.

انتهای پیاماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید