alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
9 دلیل برای تماشا نکردن تلویزیون !
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
این روزها با اومدن کانالهای ماهواره ای به زندگی مردم، بسیاری از ما وقت زیادی رو صرف تماشای برنامه سریالها و یا فیلمهای تلویزیون میکنیم. و امارها حاکی افزایش مدت زمان تماشای تلویزیون در بین اقشار...

این روزها با اومدن کانالهای ماهواره ای به زندگی مردم، بسیاری از ما وقت زیادی رو صرف تماشای برنامه سریالها و یا فیلمهای تلویزیون میکنیم. و امارها حاکی افزایش مدت زمان تماشای تلویزیون در بین اقشار مختلف جامعه دارد.

از جمله خبرهایی که در مورد مضرات تماشای تلویزیون منتشر شده می تونم به بیشتر از دو ساعت تماشای تلویزیون خطر بیماری قلبی را تشدید می‌کند و افزایش خطر بیماری قلبی با تماشای تلویزیون و همچنین برای کودکان آسیب های تماشای تلویزیون توسط کودکان اشاره کنم.

تو این مطلب می خوام براتون بگم که نگاه کردن تلویزیون و برنامه های تلویزیونی چقدر می تونه بد باشه!

۱- تماشای تلویزیون وقت شما رو هدر می دهد.

اون وقتی که شما برای تماشای تلویزیون اختصاص میدهید باعث میشه که از دیگر کارهایی که از انجام دادنشون لذت می برید باز بمونید. من دنبال آمار تماشای تلویزیون در ایران گشتم ولی از اونجایی که علم آمار در ایران هنوز اونقدر رشد نکرده چیزه بدرد بخوری پیدا نکردم ولی مثلا در آمریکا آماری که گرفتن هر فرد بطور متوسط روزانه ۵ ساعت به تماشای تلویزیون اختصاص میده.

حالا فکر کنید که اگر تلویزیون از زندگی افراد آمریکایی حذف بشه چقدر می تونه به وقت آزاد برای درس خوندن، کار کردن، فکر کردن، عشق ورزیدن و با هم بودن بدست آورد.

۲- تماشای تلویزیون از میزان فعالیت مغر می کاهد

در واقع تماشای تلویزیون به مرور شما تبدیل به سیب زمینی میکنه! شما با تماشای تلویزیون از نظر ذهنی در یک حالت آرام قرار میگیرید و در واقع هیچ کاری از ذهنتون نمی کشید و این باعث تحلیل رفتن قوای ذهنی میشه. همونطور که همه ما می دونیم مغز انسان مانند یک ماهیچه با کار بیشتر قوی تر میشه و با کار کمتر ضعیف تر.

برای همین هم هست که در هنگام تماشای تلویزیون آدم کم کم خوابش میگیره و در واقع چرت میزنه. چون مغزش داره چرت میزنه !

در یک تحقیقی که شده نشون میده که تلویزیون مانند یک ماده مخدر عمل میکنه.

۳- برنامه های تلویزیونی احساسات انسان را تغییر شکل می دهد

تا حالا چند بار شده که خیلی خوشحال بودین و با نگاه کردن به یک برنامه تلویزیونی ناراحت شدین؟ یا اینکه از دیدن یک زندگی مرفه تو یک برنامه تلویزیونی کلی غصه خوردین که چرا من همچین زندگی ندارم؟ و …

بله برنامه های تلویزیونی می تونند به شما خیلی احساسات که شاید اصلا شما با نگاه نکردن به اونها هیچ وقت تجربه نکنید رو به شما القا میکنه. احساساتی مثل احساس فقر، احساس زشتی، احساس داشتن اندام نامناسب، احساس خنگی و …

شما همینی هستید که هستید چرا باید یک برنامه بیاد و به شما القا کنه که شما خیلی از زندگی عقبید؟ یا اینکه اندام یک مرد یا زن می تونه اینقدر زیبا باشه؟ یا یک نفر می تونه به چه راحتی کارهای محیرالعقول انجام بده که شما نمی تونید؟

پس باید بدونید که وقت شما نه تنها هنگام تماشای تلویزیون هدر میشه بلکه بعدش هم مدتها ذهن شما رو مشغول میکنه.

۴- پایین بودن کیفیت (محتوای) برنامه های تلویزیونی

امروزه اکثر برنامه ها و سریالهای تلویزیونی تنها جهت تفریح و سرگرمی و در واقع پرکردن اوقات بیننده درست میشن و معمولا هیچ پیام خاصی برای بیننده ندارند. البته قبول دارم که هستن کانالهایی که برنامه های مفیدتر داشته باشند ولی باز هم به نسبت کل برنامه های کانالهای مختلف می توان گفت که کیفیت محتوای برنامه تلویزیونی امروزه خیلی کمتر شده.

۵- تلویزیون با سطح خشنودی پایین ما از زندگی مرتبط است.

تحقیقات نشون داده که اونها که خیلی معتاد برنامه ها و سریالها تلویزیونی هستند سطح خشنودی و رضایتشون از زندگی پایین هست و زندگی پر از اضطراب و نگرانی دارند.

یعنی چی؟ ببینید اگر توجه کرده باشید اکثر برنامه ای تلویزیونی و سریالها داستانهای دراماتیک دارند. و بعد از تماشای اونها بیننده همیشه از خودش می پرسه: یعنی چه اتفاقی برای فلانی می فته؟ آیا فلانی با فلانی آخرش به هم میرسند؟ اگر فلانی بفهمه که فلانی خیانت کرده چی میشه؟ و از این قبیل سئوالات که باعث میشه بیننده همیشه سریالها رو دنبال کنه. اصلا در واقع اینگونه سریالها عمداً به همین شکل ساخته می شوند که ارتباط بیننده با شخصیتهای سریال رو محکم کنند تا اونها همیشه سریال رو دنبال کنند.

حالا مشکل چیه؟ در واقع مشکل اینست اکثر ما که با شخصیتهای اینگونه برنامه ها ارتباط برقرار می کنیم برای اینست که یک جورایی خودمون رو تو اون شخصیت میبینیم و برای همین هم از ناراحتی اون ناراحت میشیم و از خوشحالیش خوشحال. و حتی سرنوشت اون در پایان برای ما مهم میشه و این مارو مجبور به تماشای ادامه سریال میکنه. خیلی زیرکانست نه؟

6- تماشا نکردن تلویزیون از هدر رفتن پولهامون جلوگیری میکنه!

تلویزیون ما رو به سمت خرید کالاها و خدماتی می کشونه که اصلا نیازی به اونها نداریم و این یعنی خرج کردن پول اضافی! خیلی از تبلیغات تلویزیونی و یا تبلیغات اسپانسری که در برنامه وجود داره پیامی مستقیم و یا غیر مستقیم و نا خودآگاه داره که به ما میگه فلان محصول خوب هست و باید خرید.

7- هیجان کاذب حاصل از تلویزیون

همیشه در تلویزیون یک سری مطالب کم اهمیت به شدت با اهمیت جلوه داده میشن و حتی یک سری مواردی که اصلا وجود نداشته رو میان چنان بزرگ میکنند که در بیننده یک حس هیجان زیادی ایجاد میکنه. که در واقع خیلی وقتها این ها همه برای هیچ هست! کلی برنامه های برانگیزاننده که باعث میشن بیننده گریه کنه، پرخاش کنه، بجنگه، حس تابو ، محتوای تحریک کننده جنسی، نمایش صحنه های جنایت و … در تلویزیون وجود داره.

من بیننده انتظار دارم که با دیدن برنامه های تلویزیون ۱) سرگرم بشم و ۲) مطلع بشم و یا ۳) آموزش ببینم. چرا من باید بشینم به حال یک شخصیت تلویزیونی گریه کنم آخه ؟! چرا باید از دیدن یک سری صحنه، روزها عصبی و پرخاش گر باشم؟ یعنی واقعاً من هدفم از دیدن برنامه های تلویزیون همین بوده؟!!

8- زندگی شما خیلی ارزشش بیشتر از جدول پخش برنامه های تلویزیون هست

وقتی که من هم برنامه های تلویزیون رو دنبال می کردم باید همیشه برنامه های خودم رو بر مبنای جدول پخش برنامه های تلویزیون تغییر میدادم. مثلا اگر چهارشنبه شب ساعت ۸ یک برنامه تلویزیونی قرار پخش بشه که می خواستم ببینم باید برنامه های بعد از ظهر چهارشنبه رو کنسل کنم و یا اصلا کاری انجام ندم و بیام بشینم تا برنامه شروع بشه این یعنی اینکه باید زودتر بیام که از اول همه چیزو ببینم پس یعنی باید کلی تبلیغ و برنامه های قبلی و اعلام دیگر برنامه رو هم همراه اون برنامه مورد علاقم ببینم . و کم کم رهبر و هدایت کننده زندگی من جدول پخش برنامه های تلویزیونی میشد و این خیلی وحشتناکه که این عمر بی بازگشت و وقت ارزشمند رو بر مبنای زمان پخش برنامه های تلویزیونی تنظیم کنیم.

تازه شما می تونید هر برنامه ای رو که خیلی دوست دارید بعدا ببینید یا از طریق اینترنت ببینید یا اینکه CD یا DVD اونو گیر بیارید و هر وقت دوست داشتید بشینید و تماشا کنید.

-9 روابط خودتون رو بدون تلویزیون بیشتر معنا می بخشید

در حال حاضر تماشای تلویزیون مهمترین راه گذران اوقات در خانه ها شده. همه اهل خانواده میان میشنن برنامه ها و سریالها رو یکی پس از دیگری می بینند. حالا جالب اینجاست که در خیلی از خونه ها چون سلیقه ها متفاوت هست هر کسی یک تلویزیون تو اتاق خودش داره که میشینه برنامه های دلخواه خودش رو نگاه میکنه. و اصلا انگار هر کدوم تو یک جزیره جدا از هم زندگی میکنند.

جایگزینهای پیشنهادی بجای نشستن پای تلویزیون:

– ورزش و نرمش مثل دویدن، دوچرخه سواری، شنا، آیروبیک و …

– رفتن به اینترنت و خواندن مطالب مختلف و دیدن فیلمهای که خودتان انتخاب میکنید؟

اما خوب خوشبختانه تلویزیون های سری جدید که ساخته شده اند امکانات همانند یک کامپیوتر و موبایل دارند که قابلیت اتصال به اینترنت رو دارند.و میتوانید هر محتوای را که خودتان دوست داشته باشید ببینید.شرکتهای تولید کننده تلویزیون در سال 2009 به بعد به فکر ساخت تلویزیون های هوشمند افتادند و در چند سال اخیر به این تکنولوژی جان تازه ای بخشیده اند.با تمام تفاسیر تلویزیون وسیله ای زیبا برای منزل شما است و و سیله ای ضروری به شرطی که فرهنگ استفاده از ان را داشته باشیم. و از ان به عنوان سرگرمی نه به عنوان چیزی که به زندگی ما اسیب بزند استفاده کنیم.

اما کجا خرید کنیم و چی بخریم؟

فروشگاه اینترنتی زیادی در سطح اینترنت برای خرید تلویزیون وجود داره.با توجه به بررسی های که انجام داده ایم و میزان رضایت و نظرات مشتریان فروشگاها رو در مورد خرید تلویزیون مطالعه کرده ایم.در این بین به فروشگاهی به نام سلام بابا بر خوردیم.که یک فروشگاه خوشنام در بازار ایران است که در حال حاضر عرضه تلویزیون از دسته بندی های اصلی این فروشگاه است را میتوانید برای خرید خودتان انتخاب کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits