راههای کلیدی برای خروج مسکن ازرکود

۱,۲۳۸
۰
۰
Arad |
سه شنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۲۱:۴۵

طرح اقدام ملی مسکن به عنوان جدیدترین ابزار محرک دولت دوازدهم برای بخش مسکن مدتی است که در کش و قوس ثبت نام متقاضیان است و تاحدودی توانسته بخشی از متقاضیان نیازمند به مسکن را تحت پوشش قراردهد و آنها را به خانه دار شدن امیدوار کند. طرحی که متولیان سیاستگذاری در بازار مسکن، آن را روزنه امیدی ‌برای سراشیبی‌کردن قیمت‌های افسارگسیخته می‌دانند.

قیمت‌هایی که توان خرید را گرفته و حتی اجاره آپارتمان در سعادت‌آباد و محله‌های همترازش نیز برای هرکسی مقدور نیست.

یکی دیگر از مباحثی که در این طرح مهم است،‌ قیمت‌گذاری و توزیع عادلانه واحدهای ساخته شده در این طرح بین متقاضیان است. شایان ذکر است در مجموع قیمت‌گذاری در بازارمسکن حائز اهمیت است. از این رو رصد قیمتها در بازار مسکن توسط سیاست‌گذاران، می‌تواند جلوی افزایش نادرست را گرفته واز سوداگری در این بخش ممانعت کند.

این امر می‌تواند توسط خود مردم نیز اتفاق بیفتد و با آگاهی از قیمت واقعی یک ملک جلوی افزایش سوداگرانه در این بازار را بگیرند. اما رصد هرروزه قیمت‌های مسکن در محلات مختلف دشوار است و نوسانات قیمتی که در اقتصاد کشور ما حاکم است، امکان ایجاد خطا در این خصوص را دوچندان می‌کند.

از این رو ابزاری که بتوان در سریع‌ترین و قابل دسترس‌ترین روش‌ ممکن از قیمت یک ملک باخبر شد، در این بازه زمانی کاملا محسوس بوده و ارزش افزوده‌های فراوانی برای مردم و مشاورین به همراه دارد.

این ابزار را مدتی است سامانه‌ای دانش بنیان با عنوان کیلید ایجاد کرده و تخمین قیمت ملک را با بهره‌گیری از هوش‌مصنوعی تنها با واردکردن کدپستی ده رقمی به کاربران ارائه می‌دهد. این تخمین با شاخصه‌هایی که خودمان تعریف کردیم همسو است و مولفه‌هایی که کارشناسان برای تخمین قیمت یک ملک در نظر می‌گیرند را لحاظ می‌کند و قیمتی که بتوان به آن اعتماد کرد را ارائه می‌دهد.

از طرف دیگر، این تخمین قیمت می‌تواند درمباحث سیاستگذاری و کارشناسی مورد استفاده قرار بگیرد. دقت بالای هوش‌مصنوعی در محاسبات، نکته دیگری است که بهره‌گیری از این ابزار را نسبت به نیروی انسانی توجیه می‌کند.

همچنین دسترسی همگانی به این ابزار می‌تواند متقاضیان خرید یا فعالان بازار املاک را کمک کند تا قبل ازمراجعه حضوری به مشاورین املاک، از قیمت ملکی که تمایل وعلاقه به خرید آن را دارند اطلاع داشته و هدفمندتر بتوانند به جستجو بپردازند.

به طورمثال هنگامی‌ که کاربری قصد اجاره آپارتمان در جنت‌آباد را دارد، می‌تواند با آگاهی از قیمت خانه در آن منطقه، انتخاب‌ هوشمندانه‌تری داشته باشد.

در کنار ارائه این فایل‌ها، کیلید به شما میانگین و میانه قیمت در منطقه دلخواه متقاضی را در کنار نموداری از روند تغییرات قیمت و حجم معاملات در این منطقه نشان می‌دهد، تا بتوان راحت‌تر برای خرید خانه تصمیم‌گیری کرد.

اما این تمام ابزارهای کیلید نیست و می‌توان به بخش مهم دیگری که از اهمیت بسیاری برخوردار است اشاره کرد. جستجوی خانه برروی نقشه با مشخص کردن محدوده دلخواه کاربر و نقشه حرارتی که روند معاملات هرمنطقه را با رنگ وحرارت خاص نشان می‌دهد، برای اولین بار توسط کیلید درایران راه‌اندازی شد. همچنین اولین سامانه‌ای که از سیستم « AR » که همان نمایش واحدهای بارگذاری شده درکیلید ازطریق دوربین گوشی همراه است، یکی دیگر از دستاوردهای کیلید در حوزه فن‌آوری اطلاعات در بخش مسکن است.

اما این ابزار و کاربردهای آنها در کنار آگاهی رساندن و تسهیل و تسریع انجام معاملات ملکی برای متقاضیان ملک، مزیت بسیار مهم دیگری دارد؛ کمک به سیاستگذاری در بازارمسکن. سیاست‌گذاران و متولیان تصمیم‌گیردر بازارمسکن می‌توانند این اطلاعات را برای آگاهی از روند واقعی معاملات و تصمیم‌گیری در خصوص برنامه‌های خود به کارگیرند.

گفتنی است کیلید در بخش اطلاعات مسکن خود تمام رویدادهای قیمتی و تعداد معاملات مسکن در محلات مختلف را به صورت نمودار در اختیار متقاضیان می‌گذارد و این فرصت را ایجاد کرده، تا کاربران به انتخاب خود منطقه و بازه زمانی تحلیل معاملات را انتخاب کنند.

در نتیجه می‌توان اینگونه برداشت کرد که کیلید مجموعه‌ای است که تکنولوژی را در بازارمسکن ایران ارتقاء داده و توانست هوش‌مصنوعی را در این بازار به کارگیرد. همچنین این مجموعه با تولید محتوای تخصصی در حوزه فن آوری اطلاعات و مسکن که در مجله خبری خود به انتشارمی‌رساند سعی در ارتقاء و پیشرفت این مقوله در کشور دارد.

بدین طریق می‌توان گفت تمام نیازهای مسکنی کاربران در کیلید قابل انجام است. به عنوان مثال متقاضی اجاره آپارتمان در شهرآرا می‌تواند با مراجعه به سامانه کیلید، ابتدا از وضعیت قیمتی و اجتماعی منطقه اطلاعاتی کسب کند و پس از آن واحد دلخواه خود را از کیلید پیدا کرده و با مشاور املاک مربوط به آن واحد مسکونی ارتباط برقرار کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم