اندیشه ای به وسعت ایران با سلام نو

۱,۶۶۰
۰
۰
Arad |
سه شنبه, ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۲۲

قبل از انتخابات سال 92 ترسیم فضای بعد از آن بسیار سخت به نظر می‌رسید، اما فردای 24 خرداد 92 به مثابه دمیده شدن روحی در کالبد جریان‌های سیاسی و خبری‌ای بود که ناامیدانه ترین روزهای خود را پس از احمدی‌نژاد سپری می‌کردند.

با همین اندیشه بود که وب سایت خبری سلام نو پا به عرصه اطلاع رسانی گذاشت و با تعهد نسبت به اندیشه اصلاح طلبی پا به عرصه خبر گذاشت.

این رسانه‌ در کنار دیگر رسانه‌ها و به عنوان وب سایت خبری جوانی که به اصلاحات پای بند است پا به عرصه خبر رسانی گذاشت و علاوه بر پوشش آخرین اخبار ورزشی ، اخبار اقتصادی،اجتماعی و ....تلاش خود را بر نقد به خصوص نقد جریان اصلاحات گذاشت.

آغاز راه وب سایت خبری سلام نو

مرداد 92 وب سایت خبری سلام نو با نگاه انتقادی و رویکرد اصلاحی و به درون جریان اصلاح طلبی تاسیس شد.

ایده اصلی وب سایت خبری سلام نو میدان دادن به فعالین دانشجویی و فعالین سیاسی جوان و نقد درونی جریان اصلاحات و پیگیری مطالبات و سوالات مغفول مانده نسلی بود که نزدیک به یک دهه پوستر چسبان جریان اصلاحات در ایران بود. همین نسل بود که اوج فعالیت خود را در سال 88 انجام داد و محور فعالیت‌های گسترده ستادهای اصلاح‌طلبان بود.

همین گروه در سال 92 دست به دست به هم دادند و موتور پیش برنده جریان اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری شدند و خاتمی و هاشمی را پس چند سال گوشه نشینی به سطح اول سیاست ایران آورد و پس از ردصلاحیت هاشمی ستادهای روحانی را به پیش برد.

سلام نو اندیشه‌ای به وسعت ایران

با مرور وقایع و هیجانات غالب بر فضای پس از انتخابات نقد و اصطلاحا پوست اندازی جریان اصلاحات توسط بخشی از همین سیاسی مطرح و به موضوع روز بدل و سلام نو از دل همین فعالین متولد شد.

شاید به نظر نسل اول جریان اصلاحات واژه‌ی پوست اندازی و چرخش نیروها آن هم پس از وقایع سال 88 و مهجوریت جبهه اصلاحات در ساختار سیاسی کشور اندکی سخت و نامأنوس بود و با انتقادات و گاها تخریب‌های ریز و درشتی همراه بود.

در وب سایت خبری سلام نو محوریت فعالیت تحریریه تلاش برای تمام ایران و ایرانیان بوده و رویکرد تحریریه این بوده که در این وب سایت خبری اخبار تمام نقاط ایران و تمام طیف‌ها پوشش داده شود.

محمدرضا تاجیک: باید تکلیفمان با خودمان روشن باشد

علوی‌تبار یکی از تئوریستین‌های اصلاح طلب درباره این جریان می‌گوید: "هر نوع داوری در مورد رفتار اصلاح طلبان در سال‌های پس از 88 بایستی قبل از هر چیز با درک موقعیت آنها همراه باشد.

برای درک این موقعیت توجه به چند نکته ضروری است. برای اینکه بخواهیم به صورت یک « سیاست ورز» و نه یک روشنفکر یا یک آموزشگر( آکادمیسین) بر سیاست تاثیربگذاریم باید توجه داشته باشیم که « سیاست ورزی» هنر انتخاب از میان گزینه های موجود است.

با توجه به اینکه در ایران نظارت استصوابی توسط نهادی که اکثریت اعضای آن دیدگاه و گرایش مشخصی دارند که در نقطه مقابل اصلاح طلبان قرار دارد، اعمال می شود؛ دایره انتخاب اصلاح طلبان در سالهای اخیر به شدت محدود شده است. یا باید از میان همین گزینه های موجود، که یک مرحله گزینش شده اند، انتخاب کرد یا در انتخابات شرکت نکرد."

سلام نو مولد چنین اندیشه‌هایی بود و تلاش می‌کرد صدایی متفاوت در جریان اصلاحات باشد، تلاشی که در دوره اول فعالیت تا حدی مهیا شد.

در وب سایت خبری سلام نو با شما صادق خواهیم بود

سلام نو همواره بر حفظ پایگاه اجتماعی و انسجام درونی جریان اصلاح طلبی کشور تاکید داشت و دارد اما این گستره از اندیشه و افراد را فاقد عیب و نقص نمی‌داند.از این روی اصلاح اصلاح طلبی و به روز شدن متناسب با نیازها و دغدغه های روز جریان اصلاحات که همان اهمیت دادن بیشتر به جوانان و توانایی‌های آن‌ها بود را امری گریز ناپذیر و واجب تلقی می‌گردد.

سلام نو ادعای بی طرفی ندارد، اما تلاش دارد منصف باشد تا بستری امین و معتمد برای گفت‌وگوی تمام کسانی باشد که دلسوز و دلواپس ایران هستند، نه دلواپس منافعِ گروهیِ محدود خود.همین رویه عدم تقسیم بندی خودی و غیرخودی و انتقادات بی پروا نسبت به وزارت کشور، وزارت بهداشت، نحله های فکری تندروی اصولگرا و ... باعث شد سلام نو مهرماه 93 به دستور دادستانی فیلتر شود.

وب سایت خبری "سلام نو" این بار با عهدی نو با مخاطبانش بازگشته، عهدی که آگاهی بخشی، نقادی و انصاف، بنیان آن است. ما در "سلام نو" فارغ از گرایشات مرسوم سیاسی صدای آنانی خواهیم بود که اندیشه‌ای به وسعت ایران دارند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم