دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با +۵ مورد از عوارض کاشت مو
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
همه می دانند که کاشت مو با عث زیبایی و جوانی می شود، اما عموما نسبت به عوارض بعدی آن عدم آگاهی وجود دارد. در این مقاله خلاصه وار به متداول ترین عوارش کاشت مو خواهیم پرداخت.

همه می دانند که کاشت مو با عث زیبایی و جوانی می شود، اما عموما نسبت به عوارض بعدی آن عدم آگاهی وجود دارد. در این مقاله خلاصه وار به متداول ترین عوارش کاشت مو خواهیم پرداخت.

کاشت مو امروزه به عنوان یکی از جراحی های پر کاربرد و محبوب شناخته می شود که در جهت درمان مشکلاتی مانند ریزش مو، کاهش تعداد موهای سر و حتی طاسی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهم ترین نکاتی که مراجعه کنندگان باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند این است که این جراحی درست مانند دیگر عمل های زیبایی و یا درمانی ممکن است با عوارضی همراه باشد و مشکلاتی را برای مراجعه کننده به دنبال داشته باشد.

لازم به ذکر است که اکثر عوارض کاشت مو به سادگی قابل تشخیص و درمان هستند اما برخی از این عارضه ها ممکن است مشکلات جدی تری را به دنبال داشته باشند و منجر به احساس ناراحتی در مراجعه کننده شود و در این راستا آشنایی با عوارض کاشت مو از اهمیت قابل توجهی برخوردار می شود تا مراجعه کنندگان با آشنایی و اطلاعات کافی بتوانند مراقبت های لازم را داشته باشند و از بروز این عوارض جلوگیری کنند.

معرفی جراحی کاشت مو

جراحی کاشت مو رشت یک عمل جراحی زیبایی است که برای درمان مشکلاتی مانند ریزش مو و کچلی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه روش های متعددی برای کاشت مو وجود دارد که در هر یک از این روش ها از تکنیک خاصی برای استخراج مو استفاده می شود. برای مثال در یکی از روش ها پوست دارای مو برداشته می شود و در روش دیگری فولیکول های مو به صورت مجزا برداشته می شوند و سپس در ناحیه هدف درمان کاشته می شوند.

علت های بسیاری می توانند منجر به ریزش مو و طاسی شوند برای مثال نازک شدن پوست سر و حتی آسیب دیدن پوست سر بر اثر سوختگی و ... می توانند از علائمی باشند که منجر به کاهش موی سر و در نهایت طاسی می شوند که امروزه برای رفع این مشکل از جراحی کاشت مو استفاده می شود و افراد می توانند رشد مجدد مو بر روی سر خود را تجربه کنند. در ادامه به بررسی روش های مختلف کاشت مو و جزئیات هر یک از این روش ها می پردازیم.

1- روش FUE

در این روش گرافت های مو به صورت مجزا استخراج می شوند و در ناحیه هدف درمان کاشته می شوند. در این روش کاشت مو اثر و جای زخم بسیاری باقی نخواهند ماند اما باید در نظر داشته باشید که ممکن است چند رد زخم بسیار کوچک در ناحیه کاشت و ناحیه اهدا کننده باقی بماند.

این روش برای افرادی مناسب است که بخش قابل توجهی از سر آن ها درای مو است و این افراد نیاز به پوشش مویی زیادی ندارند و در نتیجه نیاز به پیوند موی زیادی ندارند. لازم به ذکر است که این روش کاشت مو بدون درد است و فرآیند بهبودی کوتاه تری نسبت به سایر روش های کاشت مو دارد.

2- روش FUT

در این روش پزشک متخصص نوارهایی را از پشت سر مراجعه کننده برمیدارد که این نوار ها شامل پوست و فولیکول های مو می شوند و سپس این نوارها در محل مورد نظر و هدف کاشته می شوند.

لازم به ذکر است که روش FUT در عمل جراحی کاشت ابرو رشت نیز کاربرد دارد و بسیاری از متخصصین از این روش برای پیوند مو در ناحیه ابرو استفاده می کنند.

3- روش SUT

یکی از مزیت های این روش باقی نماندن هیچ رد و اثار زخم بر روی سر مراجعه کننده است. در این روش کاشت مو، نوار هایی شامل فولیکول مو با استفاده از ابزارهای تخصصی و پیشرفته از سر برداشته می شود و سپس در ناحیه مورد نظر کاشته می شود.

4- روش BHT

این روش برای مراجعه کنندگانی مناسب است که دارای بانک موی سر مناسبی نیستند و نمی توان برای جراحی کاشت مو، فولیکول های مو را از ناحیه سر آن ها استخراج کرد. در این روش از دیگر قسمت های بدن مانند ریش فولیکول های مو استخراج می شود و در ناحیه هدف درمان کاشته می شود.

5- روش میکروگرافت

این روش نسبت به سایر روش های کاشت مو دارای تراکم بیشتری است و برای افرادی کاربرد دارد که نیازمند پوشش مویی بیشتری در ناحیه سر خود هستند. در این روش از ابزارهای پیشرفته و بسیار ظریف برای استخراج فولیکول های مو و سپس کاشت آن ها در ناحیه هدف درمان استفاده می شود.

عوارض کاشت مو چیست؟

عوارض کاشت مو

کاشت مو یکی از روش هایی است که از سال ها پیش برای درمان ریزش مو و طاسی مورد استفاده قرار گرفته است و باید در نظر داشته باشید که این روش نسبت به سایر جراحی های زیبایی دارای عوارض کمتری است اما درصورت رعایت نکردن نکات مراقبتی و مراجعه کردن به کلینیک های نامعتبر و پزشکان کم تجربه، این جراحی نیز می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

1- درد

یکی از شایع ترین عوارض کاشت مو، درد است که در اکثر بیماران پس از انجام کاشت مو مشاهده می شود. لازم به ذکر است که این عارضه پس از کاشت مو به روش FUT رایج تر است چرا که برداشت و استخراج نواری مو احتمال آسیب به اعصاب محیطی را افزایش می دهد.

2- تورم

یکی دیگر از عوارض شایع کاشت مو، تورم است که به صورت میانگین این عارضه در 40 الی 50 درصد مراجعه کنندگان مشاهده می شود. تورم در زمان جراحی کاشت مو شروع می شود و می تواند تا 3 الی 5 روز پس از جراحی باقی بماند. باید در نظر داشته باشید که در برخی از شرایط مایع ادماتوز به داخل بافت های اطراف چشم حرکت می کند و باعث خون مردگی در اطراف چشم می شود.

3- خونریزی

پوست دارای عروق خونی بسیاری است اما باید در نظر داشته باشید که خونریزی در این ناحیه بسیار کم است و در مواردی ممکن است پس از جراحی کاشت مو، مراجعه کننده دچار خونریزی شود که این خونریزی می تواند با اعمال فشار با استفاده از گاز تمیز به مدت 15 دقیقه کاهش پیدا کند.

4- عدم تقارن

یکی از عوارض کاشت مو که ممکن است باعث بروز احساس ناراحتی و عدم رضایت در مراجعه کنندگان شود، عدم تقارن موهای کاشته شده است که این مشکل می تواند بر اثر عدم طراحی و علامت گذاری دقیق پزشک متخصص رخ دهد. از علت های اصلی عدم تقارن موهای کاشته شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • طراحی خط موی جلوی کاذب
  • اختلاف چگالی بین فرکانس راست و چپ
  • تغییر شکل سر

5- فولیکولیت

یکی از عوارض کاشت مو فولیکولیت است که این عبارت اصطلاحی برای توصیف التهاب فولیکول مو در اثر عفونت، آسیب فیزیکی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی استفاده می شود. درصد شیوع این عارضه پس از انجام کاشت مو بین 11 الی 20 درصد است و پس از 2 الی 3 ماه پس از انجام جراحی شروع می شود که علت احتمالی آن رشد موی سر است.

6- پوسته پوسته شدن

یکی از عوارضی که پس از گذشت مدتی پس از جراحی کاشت مو برطرف می شود، پوسته پوسته شدن سطح اپیدرم است که معمولا 24 الی 48 ساعت پس از انجام جراحی شروع می شود و تا 7 الی 10 روز برطرف خواهد شد.

لازم به ذکر است که پوسته پوسته شدن تاثیری بر فرآیند بهبود و رشد موها ندارد اما درصورتی که این عارضه برای طولانی مدت بر روی پوست سر باقی بماند، ممکن است منجر به مشکلاتی شود و نیاز است تا مراجعه کننده به پزشک متخصص خود مراجعه کند.

7- آثار زخم

یکی دیگر از عارضه کاشت مو، باقی ماندن رد و آثار زخم است که در مراجعه کنندگانی که روش کاشت موی نواری را انتخاب کرده اند شایع تر است. آثار زخم معمولا در ناحیه اهدا کننده که پشت سر است باقی می ماند و درصورتی که کاشت به روش FUT انجام شده باشد، ردی خطی مانند پشت سر باقی خواهد ماند.

8- سکسکه

یکی از عارضه های کاشت مو که نسبت به دیگر عوارض کاشت مو کمتر شایع است، سکسکه است که درصد بروز این عارضه در بین مراجعه کنندگان حدودا 4 درصد است. باید در نظر داشته باشید که این عارضه مدت کوتاهی پس از جراحی باقی خواهد ماند و درصورت عدم درمان این مشکل ممکن است تا 2 الی 3 روز باقی بماند.

کاشت موی طبیعی در گراند کلینیک

کاشت موی طبیعی در گراند کلینیک

همانطور که پیش تر ذکر کرده ایم، کاشت مو نسبت به سایر روش های زیبایی دارای عوارض کمتری است درصورتی که مراجعه کننده نکات مراقبتی را به درستی رعایت کند و برای انجام این جراحی به یک کلینیک معتبر و تخصصی مراجعه کند. فرآیند کاشت مو در گراند کلینیک با مشاوره پزشک متخصص و مراجعه کننده شروع می شود تا بر اساس نیاز و توقع مراجعه کننده و شرایط بدنی افراد، بهترین روش و تکنیک کاشت مو برای افراد انتخاب شود تا احتمال بروز عوارض جانبی به حداقل برسد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits