دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ خانه
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
. در این ‌باره از نگاه کارشناسی گروه مس باران قصد داریم تا فضاهای ساختمانی را به تفکیک متراژ بنا از یکدیگر جدا کرده و ظرفیت کولر گازی مناسب هر خانه را با توجه به متراژ آن بررسی کنیم.

راه‌اندازی سیستم سرمایش در خانه و یا محل کار یک راهکار ایده‌آل برای عبور از روزهای گرم تابستانی است. قاعدتاً از میان تمامی سیستم‌های سرمایشی موجود در بازار به خرید و نصب کولر گازی فکر می‌کنید. در این ‌میان ظرفیت کولر گازی مناسب متراژ خانه شما چه مقدار است؟

خانه‌ها در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند و در هر خانه چندین فضای مستقل وجود دارد. قطعاً نمی‌توانیم از کولر گازی ضعیف در یک خانه بزرگ بهره‌مند شویم و یا علاقه نداریم تا با نصب یک سیستم قدرتمند در فضایی کوچک هم مستلزم هزینه بیشتر شده و هم با سرمای زیادی روبه‌رو شویم. انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ اولین شرط کلیدی برای خرید سیستم سرمایش است. در این ‌باره از نگاه کارشناسی گروه مس باران قصد داریم تا فضاهای ساختمانی را به تفکیک متراژ بنا از یکدیگر جدا کرده و ظرفیت کولر گازی مناسب هر خانه را با توجه به متراژ آن بررسی کنیم.

کولر گازی مناسب خانه ۵۰ متری چه مشخصاتی دارد؟

خانه‌های ۵۰ متری تقریباً کوچکترین متراژ متداول آپارتمان در ایران است. از طرفی هر خانه با متراژ کمتر از ۵۰ متر را هم در همین نمونه آپارتمان‌های کوچک و نقلی قرار می‌دهیم. کولر گازی مناسب خانه ۵۰ متری می‌تواند یک اسپلیت با کمپرسور کولر گازی پیستونی و یا روتاری در محدوده 24000 الی 30000 btu باشد. البته نوع واحد ساختمانی و کاربرد آن در این مقدار تأثیرگذار هستند که به قرار زیر تفکیک می‌کنیم:

کولر گازی مناسب خانه ۵۰ متری

شرایط ساختمان

ظرفیت btu

واحد در طبقات میانی یا کاربری مسکونی

24000

واحد در طبقات نورگیر و پشت‌بام و یا کاربری اداری

30000

کولر گازی مناسب خانه ۶۰ متری چه مشخصاتی دارد؟

خانه‌های 60 متری متداول‌ترین نوع از واحدهای نقلی آپارتمانی هستند که در عموم شهرهای متراکم ساخته شده‌اند. یک خانه ۶۰ متری از فضاهای کافی برای زندگی عادی خانواده برخوردار است. در عین حال متراژ مناسب برای راه‌اندازی یک محیط اداری کوچک با حضور چند کارمند است. طبق توصیه کارشناس مس باران کولر گازی مناسب خانه ۶۰ متری در محدوده 30000 الی 45000 قرار دارد. البته نوع کاربرد تا شرایط محیط در این‌باره تأثیرگذار هستند. مثلاً اگر قرار است تا کولر گازی کل فضاهای ساختمانی را خنک کند، تهیه یک اسپلیت 45000 btu توصیه می‌شود.

کولر گازی مناسب خانه ۶۰ متری

شرایط ساختمان

ظرفیت اسپلیت btu

آپارتمان مسکونی در طبقات میانی ساختمان

30000

آپارتمان اداری در طبقات میانی ساختمان

45000

آپارتمان مسکونی یا اداری در طبقات نورگیر و یا پشت بام

45000

کولر گازی مناسب برای خانه ۷۰ متری چه مشخصاتی دارد؟

خانه با متراژ ۷۰ متری مستعد تعریف فضاهای گوناگون است. در این متراژ هم واحدهای آپارتمانی تک خوابه طراحی می‌شود و هم با خانه‌های ۲ خوابه روبرو هستیم. در عین ‌حال استفاده از واحدهای ۷۰ متری به‌ عنوان دفتر اداری شرکت‌ها متداول است و قاعدتاً با شرایطی کاملاً متغیر از طراحی تا کاربری در واحدهای ۷۰ متری روبرو هستیم.

آپارتمان ۷۰ متری آن‌قدر بزرگ است که ممکن است با یک کولر گازی نتوانیم کل آن را خنک کنیم. از این ‌رو گاهاً انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ ۷۰ متری به تفکیک فضاها انجام می‌شود. اما اگر همچنان اصرار دارید که برای کل واحد از یک سیستم اسپلیت مشترک استفاده کنید، جدول زیر تنظیم شده ‌است:

کولر گازی مناسب خانه ۷۰ متری

شرایط ساختمان

ظرفیت اسپلیت btu

آپارتمان مسکونی در طبقات میانی ساختمان

32000

آپارتمان اداری در طبقات میانی ساختمان

36000

آپارتمان در طبقات پشت‌بام و یا نورگیر

45000

کولر گازی مناسب خانه ۹۰ متری چه مشخصاتی دارد؟

بیشترین تعداد واحدهای آپارتمانی ساخته‌ شده در ایران از متراژ کاملاً کاربردی ۹۰ متری برخوردار هستند. از طرفی یک آپارتمان ۹۰ متری آنچنان است که قطعاً بیش‌ از یک اتاق ‌خواب دارد و در آن از تمامی فضاهای استاندارد با مساحت کافی یک خانه کامل استفاده می‌شود. در عین ‌حال کاملاً مناسب حضور دفاتر اداری شلوغ با تعداد کارمندان زیاد است.

کارشناس مس باران توصیه می‌کند که آپارتمان‌ها با متراژ ۹۰ متر و بالاتر را در فضاهای مستقل تفکیک کنیم و از چند عدد اسپلیت جهت خنک‌ سازی کل واحد بهره‌مند شویم. البته همچنان می‌توانیم از یک کولر گازی برای سرمایش واحد آپارتمان ۹۰ متری استفاده کنیم. کولر گازی مناسب خانه ۹۰ متری به ‌قرار زیر است.

کولر گازی مناسب خانه ۹۰ متری

شرایط ساختمان

ظرفیت اسپلیت btu

آپارتمان مسکونی در طبقات میانی ساختمان

45000

آپارتمان اداری در طبقات میانی ساختمان

60000

آپارتمان مسکونی یا اداری در طبقه پشت‌بام و یا طبقات نورگیر

60000

کولر گازی مناسب خانه ۱۰۰ متری چه مشخصاتی دارد؟

یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری متراژی استاندارد برای زندگی خانواده‌ای کامل است. در این ابعاد خانه‌ها دارای چندین اتاق خواب، پذیرایی بزرگ و معمولاً فضاهایی متنوع و حتی تودرتو هستند. آپارتمان با متراژ ۱۰۰ متر و بالاتر همیشه از گزینه‌های ایده‌آل طراحی یک اداره بزرگ با رفت ‌و آمد تعداد قابل‌ توجه ارباب رجوع است. ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ خانه‌های نسبتاً بزرگ 100 متری با توجه به جدول زیر انجام می‌شود:

کولر گازی مناسب خانه ۱۰۰ متری

شرایط ساختمان

ظرفیت اسپلیت btu

آپارتمان مسکونی در طبقات میانی ساختمان

60000

آپارتمان اداری در طبقات میانی ساختمان

75000

آپارتمان در طبقه پشت‌بام و یا طبقات نورگیر

40000

کولر گازی مناسب خانه ۱۲۰ متری چه مشخصاتی دارد؟

خانه ۱۲۰ متری متراژ کاملاً بزرگ و ایده‌آل زندگی خانوادگی است. عموم خانه‌های چند خواب و بزرگ از فرهنگ آپارتمان‌ سازی ایرانی‌ها در همین متراژ ۱۲۰ متر قرار دارند. از طرفی معمولاً فضاسازی‌ها در خانه‌های ۱۲۰ متری متنوع است و حتی ممکن است دارای بیش ‌از ۲ اتاق ‌خواب باشند. همچنین یک واحد آپارتمان ۱۲۰ متری تمامی شرایط کافی برای تبدیل شدن به دفتر اداری برجسته و شلوغ را دارد. کارشناس مس باران توصیه می‌کند که برای واحدهای ۱۲۰ متری و بالاتر حتماً از دو عدد و یا بیشتر کولر گازی نصب کنید. در عین ‌حال اگر قصد خنک کردن بخش عمده ساختمان را دارید، از این جدول استفاده کنید.

کولر گازی مناسب خانه ۱۲۰ متری

شرایط ساختمان

ظرفیت اسپلیت btu

آپارتمان مسکونی در طبقات میانی ساختمان

60000

آپارتمان اداری در طبقات میانی ساختمان

75000

آپارتمان در طبقه پشت‌بام و یا طبقات نورگیر

90000

نکته‌هایی برای انتخاب ظرفیت کولر گازی براساس متراژ

ساختمان‌ها در شرایط مختلف و با متراژهای گوناگون ساخته شده‌اند. همچنین در اقلیم‌های متفاوت حضور دارند. بنابراین چندان نمی‌توانیم در یک فرمول یکسان همگی فضاهای ساختمانی را طبقه ‌بندی کنیم. اما کارشناس مس باران برای این منظور برخی نکات دم ‌دستی را پیشنهاد می‌کند تا با استفاده از این نکات دورنمایی از ظرفیت مناسب خانه‌ها براساس متراژ آنها داشته باشیم.

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ خانه

ظرفیت کولر گازی مناسب متراژ خانه برای طبقات میانی و همکف با طبقات پشت‌بام و یا خانه‌هایی که کاملاً نورگیر هستند، متفاوت است. در شرایط کلی برای هر مترمربع خانه که در طبقات همکف و یا میان ساختمان قرار دارد، 400 الی 600 btu ظرفیت کولر گازی کنار بگذارید. اما این مقدار برای خانه‌ها در طبقه پشت‌بام بین 600 الی 800 btu است. از طرفی تعداد نفرات حاضر در ساختمان به مقدار ظرفیت محاسبه شده می‌افزاید. برای همین است که معمولاً ظرفیت مناسب واحدها با کاربری اداری بالاتر است. چرا که افراد بسیار زیادی در این واحدها آن‌هم در میانه روز مشغول کار هستند. در این ‌صورت معمولاً به ازای هر نفر که مدت زمان قابل ‌توجه در ساختمان حضور دارد 500 btu اضافه‌تر در نظر گرفته می‌شود.

  • به ازای هر اتاق در طبقه پشت‌بام و یا اتاق در مجاورت آشپزخانه 4000 btu محاسبه کنید.

  • به ازای هر اتاق در طبقات میانی ساختمان ۱۵۰۰ btu محاسبه کنید.

  • به ازای هر پنجره که در مجاورت تابش نور خورشید قرار دارد ۱۵۰۰ btu محاسبه کنید.

این مقدار لازم است تا حساب ‌شده بر ظرفیت کولر گازی مناسب متراژ خانه در شرایط مختلف اضافه شوند. البته کارشناس مس باران متذکر می‌شود که این اعداد یک روش سرانگشتی برای محاسبه ظرفیت ایده‌آل و مناسب متراژ خانه‌ها است و قاعدتاً در صورتی ‌که ساختمان شما فضایی نامتعارف، تودرتو و یا کاربری خاص دارد، لازم است تا محاسبه دقیق‌تری برای انتخاب ظرفیت کولر گازی براساس متراژ انجام شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits