دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
۹ حقیقت جالب درباره افراد کتاب خوان
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کسانی که کتاب می‌خوانند ویژگی‌های متفاوتی از دیگر افراد دارند و از نوع برخورد افراد می‌توانیم متوجه این تفاوت در شخصیتشان شوید. در اینجا ویژگی‌های افرادی که کتاب می‌خوانند را برایتان به صورت خلاصه بازگو خواهیم کرد.

از کودکی به ما گفته‌اند که کتاب خواندن کار ارزشمندی است و برای ما مفید است. زمانی که سن کمی داشتیم متوجه اهمیت کتاب خواندن نمی‌شدیم و این کار را چندان جدی نمی‌گرفتیم اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ارتباط با افراد تاثیرات خواندن کتاب بیش از پیش ملموس شده است. کسانی که کتاب می‌خوانند ویژگی‌های متفاوتی از دیگر افراد دارند و از نوع برخورد افراد می‌توانیم متوجه این تفاوت در شخصیتشان شوید. در اینجا ویژگی‌های افرادی که کتاب می‌خوانند را برایتان به صورت خلاصه بازگو خواهیم کرد.

در همه زمینه‌ها اظهار نظر نمی‌کنند

کسانی که کتاب نمی‌خوانند در مورد تمام چیزها اظهارنظر می‌کنند و خود را دانا و عاقل‌تر از دیگران می‌پندارند. کسانی که کتاب می‌‌خوانند به خوبی با این حقیقت که چیز زیادی نمی‌دانند روبرو و آشنا می‌شوند. آنها می‌دانند چیزهای بسیار زیادی برای یادگرفتن و دانستن وجود دارد و انسان به عمر و ذهن محدودش نمی‌تواند همه چیز را فرا بگیرد. همین دلیل خوبی برای سکوت در مقابل بسیاری از جمع‌ها است. آنها در مورد مواردی که در مورد آن اطلاعی ندارند سکوت می‌کنند تا بدون قضاوت گوش دهند. خرید کتاب های مختلف و تاثیرگذار چیزی است که اکثر افراد به آن دست رد می‌زند و می‌گویند خرید کتاب هدر دادن پول است و این افراد پول خود را خرج همه چیز جز کتاب می‌کنند و باز هم در تمام موارد اظهار دانایی و دانش می‌کنند.

۹ حقیقت جالب درباره افراد کتاب خوان

دایره واژگان وسیع

کسانی که دائم در حال خواندن کتاب‌های مختلف هستند با کلمات زیادی روبرو می‌شوند و در میان صحبت‌هایشان متوجه میزان وسیع بودن دایره واژگان این افراد می‌شوید. آنها بجا فکر می‌کنند و از کلمات مناسبی برای بحث استفاده می‌کنند. وجود دایره واژگان وسیع می‌تواند دلیل خوبی برای هم صحبت شدن با این افراد باشد چون از صحبت کردن با آنها خسته نخواهید شد و دائم در حال یادگیری چیزی جدید هستید. این افراد به خوبی می‌دانند چگونه در شرایط و موقعیت‌های مختلف صحبت کنند و می‌دانند از چه کلماتی استفاده کنند.

شناخت کامل از خود

کسانی که دائم کتاب می‌‌خوانند زمان زیادی را با خود تنها هستند و زمان زیادی برای فکر کردن دارند. آنها در تقابل با شخصیت‌های مختلف درون کتاب قرار می‌گیرند و با ویژگی‌های بد و خوب شخصیت‌های کتاب به خوبی آشنا می‌شوند. مدتی را با آن شخصیت‌ها زندگی می‌کنند و انگار قسمت‌هایی از خود را درون کتاب زندگی می‌کنند. همه افراد ویژگی‌هایی مشابه هم دارند و شخصیت‌های داستان هم شبیه به افراد عدی ویژگی‌های شخصیتی خاصی دارند. خواننده با ویژکی‌هایی که شبیه به ویژگی‌های خود باشد همانندسازی می‌کند. در طول خواندن کتاب به خود و شخصیت‌های کتاب فکر می‌کنند و به مرور با نقاط قوت و ضعف خود آشناتر می‌شود. خواندن کتاب‌هایی در حوزه روانکاوی بیشترین تاثیر را در شناخت از خود خواهد داشت.

هیجان پایین و صبر بالا

افرادی که کتاب و مجله می‌خوانند صبور هستند. این افراد بادامک قویی دارند. در حقیقت کتاب خواندن و نشستن در یک جا برای افراد زیادی سخت است. افرادی که این کار را می‌کنند و زمان خود را به کتاب یا مجلات مختلف با زبان فارسی یا انگلیسی اختصاص می‌دهند به خوبی می‌توانند در مقابل هیجانات ذهن خود صبور باشند و واکنشی نداشته باشند. آنها در شرایط سخت به خوبی آرامش خود را حفظ می‌کنند و می‌توانند بهترین و عقلانی‌ترین تصمیم را بدون هیجان بگیرند.

پرورش یافت قوای عقلی

زمانی که کار کمتری از مغز خود بکشید مغز تنبل خواهد شد و به مرور نمی‌توانید توانایی تحلیل بالا یا حل مسئله را از مغز انتظار داشته باشید. کسانی که دائم کتاب می‌خوانند و از مغز خود کار می‌کشند قوای عقلی پرورش یافته‌تری دارند و به خوبی برای حل مسائل مختلف آماده هستند. هرچه بیشتر از قشر مغز استفاده کنید، بیشتر شروع به ساختن ماده خاکستری می‌کند و این واکنش باعث قوی‌تر شدن قشر مغزی شما خواهد شد.

کنترل بر صحبت

کسانی که زیاد حرف می‌زنند کنترلی بر صحبت ندارند و همچنین حرف‌های تکراری و نسنجیده می‌زنند. این رفتار و نسنجیده گویی می‌تواند برای همه اتفاق بیوفتد اما کسانی که دائم این ویژگی را با خود دارند به دنبال خواندن کتاب نیستند و تنها یک روند از کلماتی که از کودکی تا بزرگسالی یاد گرفته‌اند را پشت هم تکرار می‌کنند و مضمون صحبت‌های آنها تغییر خاصی ندارد. آنها بدون فکر صحبت می‌کنند و کلمات نامربوط زیادی را به کار می‌برند. کسانی که کتاب می‌خوانند کنترل بیشتری بر صحبت‌های خود دارند و با تسلط کامل صحبت می‌کنند و می‌توانید متوجه اعتماد به نفس در میان صحبت‌هایشان شوید.

مستعد پذیرش شایعات نیستند

اگر به افرایش اطلاعات خود نپردازید دیگران این کار را برایتان می‌کنند. کسانی که اطلاعات کمی دارند و علاقه‌ای به کتاب، روزنامه یا مجله ندارند عموما به راحتی دست انداخته می‌شوند. آنها اسیر شایعات می‌شوند و نمی‌توانند درست و غلط را به خوبی از هم تفکیک کنند و به همین دلیل اکثر افراد جامعه به دنبال مسیر شایعات حرکت می‌کنند. سرانه مطالعه در بسیاری از کشورها پایین است و افراد کمی به دنبال کسب اطلاعات و دانش هستند. اکثر افراد می‌نشینند تا اطلاعاتی جدید به انها برسد و در مورد آن صحبت کنند.

۹ حقیقت جالب درباره افراد کتاب خوان

یادگیری بالایی دارند

زمانی که ذهن آماده باشد و دائم در حال پردازش اطلاعات جدید و دقیق باشد شما سرعت عمل بالایی در یادگیری خواهید داشت. اگر از ذهن کار نکشید و دائم آن را یکجا نگه دارید نمی‌توانید از آن انتظار یادگیری بالایی داشته باشید. به افراد مسن نگاه کنید؛ آنها علاقه‌ای به یادگیری چیزهای جدید ندارند و فقط به اطلاعات قدیمی خود اکتفا می‌کنند. دلیل واضح است. آنها یاد نمی‌گیرند چون مدت زیادی است که از ذهنشان استفاده خاصی نکرده‌اند و تنها اطلاعات قدیمی را بازیابی می‌کنند.

پذیرش بالایی در انتقاد دارند

کسانی که دائم کتاب می‌خوانند با آرامش به نظرات شما گوش می‌دهند. آنها نظرات خود را دارند ولی روی نظراتشان پافشاری ندارند. گوش می‌کنند و اگر چیز جدیدی از شما یادگرفتند به خوبی از آن استفاده می‌کنند. آنها غرور بیجا روی نظرات خود ندارند و به خوبی می‌دانند همه چیز در جهان ما نسبی است و هیج چیز مطلقی وجود ندارد. به خوبی می‌توانند مشورت کنند و در کنار شما وقت بگذرانند.

کتاب خواندن می‌تواند کمک بزرگی برای سلامت ذهن شما باشد و همچنین این کار تاثیر بسیار مثبتی بر سبک زندگی شما خواهد داشت. می‌توانید با روزی یک صفحه شروع کنید.

نویسنده: سارااقبالیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits