دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
15 راز بزرگ برای ازدواج موفق
4
زمان مطالعه: 10 دقیقه
آیا دلتان می‌خواهد چاشنی پنهان ازدواج‌های طولانی و شاد را بدانید به‌خصوص از زبان زوج‌های خوشحالی که در پیش‌بردن روابط شاد خبره هستند؟

چه تازه‌عروس باشید و چه خودتان را «اسیر شوهرتان» بدانید، هر ازدواجی پستی بلندی‌های خودش را دارد. با اینکه کلیشه‌ای به نظر می‌رسد اما در میانه‌ی تحولات زندگی گاهی آرامش و تکرار هم طبیعی است. استرس، خستگی، و ارتباطات ضعیف هم بخشی از دوران زناشویی است.

قطعاً ازدواج کار پرزحمتی است، و مانند هر کار دیگری باید زحمت بکشید تا پاداشش را دریافت کنید. زحمتی که برای ازدواج موفق (یعنی ازدواجی که رضایت‌بخش، شاد و برآورنده‌ی نیازهای طرفین است) می‌کشید می‌تواند شادی‌بخش و درمان‌کننده باشد.

در یک نظرسنجی که زیر نظر روانشناس و مشاور خانواده انجام شد از زوج‌های شاد خواسته شد تا رمز و راز موفقیت در ازدواج را بگویند. که نتیجه جمعبندی آن در این 15 مورد که می خوانید آورده شده است.

1- مستقل باشید

در نظرسنجی داشتن استقلال در ازدواج نمره بالایی گرفت.

برای شادبودن در یک رابطه‌ باید اول خودمان شاد باشیم. شاه‌کلید موفقیت روابط در واقع همین نکته است. اگر زوج‌ها این نکته را به یاد داشته باشند برای خودشان هم زمانی را در نظر می‌گیرند تا از سرگرمی‌های شخصی خودشان لذت ببرند، و کلاً زمانی را جدا از هم بگذرانند.

دوری از همدیگر سبب می‌شود اشتیاق بیشتری داشته باشیم. در ضمن زمانی که دور از هم می‌گذرانیم تکلیفمان را با خودمان مشخص می‌کنیم، خودمان را دوباره می‌شناسیم و پیشرفت خودمان را از نظر حرفه‌ای، اهداف، و دستاوردهایمان بررسی می‌کنیم.

هنگامی که خودشناسی مستقل خودمان را حفظ می‌کنیم، همیشه چیزی هست که موقع غذاخوردن درباره‌ آن صحبت کنیم، و برای همسرمان قوی‌تر، سالم‌تر، و جذاب‌تر به نظر می‌رسیم.

ازدواج موفق

2- شنونده خوبی باشید

لازم است که ما با همسرمان صحبت کنیم.

بیشتر زوج‌ها از این حرف می‌ترسند اما آیا می‌دانید اگر به فکر این هستید که چطور رابطه‌ای موفق داشته باشید راهی که باید پیش بگیرید فراهم کردن فضایی برای گفتگوهای سالم است؟

با اینکه زنان هم باید برای گوش کردن فعالانه تلاش کنند اما تاکید می‌کنیم که مردها باید به این نکته توجه خاصی داشته باشند. بیشتر اوقات مردها متوجه نیستند که تنها چیزی که شریکشان از آن‌ها می‌خواهد یک جفت گوش شنواست.

3- موافقت با اختلاف نظر

با هم خوب بودن به این معنا نیست که بر سر هر موضوع کوچکی توافق داشته باشید. بیشتر زوج‌هایی که با ما مصاحبه کردند در واقع نگرش‌ها، نظرات، و نظام اعتقادی متفاوتی داشتند و حتی در برخی موارد مهم دیدگاه‌هایشان با هم مخالف بود.

همه‌ی زوج‌ها باید قدری اختلاف نظر داشته باشند. زوج‌های عاشق و موفق کسانی بودند که به دیدگاه طرف مقابل احترام می‌گذاشتند و حتی درباره‌ی اختلافاتشان با هم شوخی می‌کردند.

حواستان باشد که وقتی دو دیدگاه مخالف دارید لازم نیست حتماً یکی درست باشد.

عاشقانه

4- ارتباط برقرار کنید و شریکتان را بشناسید

کتاب‌های متعددی درباره زبان عشق‌بازی می‌توانید پیدا کنید. این حرف ریشه در این مفهوم روانشناسی دارد که هر شخص زبان ارتباطی منحصربفردی برای ارتباط عشقی دارد.

با دانستن سرگرمی‌ها و ترجیحات شریکتان، می‌توانید از استعاره‌ها و کلمات شیطنت آمیزی در برقراری ارتباط استفاده کنید که مربوط به چیزهایی باشد که طرف مقابلتان خوب می‌فهمد.

توصیه ما برای ازدواجی موفق چیست؟ زبان عشق‌بازی شریکتان را پیدا کنید تا همیشه بدانید چطور با او صحبت کنید. درباره زبان‌های عشق‌بازی خیلی جاها صحبت می‌کنند اما زوج‌ها آنقدر که باید به این امر توجه نمی‌کنند.

5- قبول کنید

قبول نکردن یکی از چیزهایی است که قاتل اصلی روابط است و خصلتی است که عموماً به زنان نسبت می‌دهند که به نق زدن معروفند. به یاد داشته باشید ما با همسرمان به خاطر آنچه که بود و آنچه که حالا هست ازدواج می‌کنیم. حتی اگر می‌خواستیم تغییرش بدهیم نمی‌توانیم.

هنگامی که اصرار می‌کنید یا سعی می‌کنید او را متقاعد کنید فقط روی مسائل و مشکلات یا نقاط ضعف شوهرتان تاکید دارید. فوراً زاویه دیدتان را تغییر دهید و روی خصلت‌های مثبت تمرکز کنید.

6- مسئولیت‌ کارتان را به عهده بگیرید

این کار ساده یکی از رازهای ازدواج موفق است. وقتی در کاری مشارکت می‌کنید مسئولیت موفقیت‌ها و شکست‌هایتان را بپذیرید.

وقتی با شریکتان بحث و اختلاف نظر دارید، یادتان باشید که مسئولیت همه کارهایتان را بپذیرید، از جمله حرف‌ها و کارهایی که آسیب‌زننده، بدون ملاحظه یا مصیبت‌آفرین بودند.

7- هرگز به‌دست آوردن طرف مقابلتان را مسلم ندانید

احتمالاً مشکل‌سازترین فکر آن است که تصور کنید طرف مقابلتان را به‌دست آورده‌اید و دیگر همه‌چیز تمام شده است. زوج‌ها وقتی خیالشان راحت شد به آسانی در ورطه‌ی راحت‌طلبی می‌افتند و انتظارات شکل می‌گیرند.

این امر در واقع مربوط به طبیعت انسان است که با امور آشنا احساس راحتی می‌کنیم، اما بعد از ازدواج شما هرگز نباید به جایی برسید که فکر کنید طرف مقابلتان را به دست‌ آورده‌اید.

با وجود همه دشواری‌ها متعهد باشید که به شریکتان احترام بگذارید. از گمانه‌زنی دوری کنید و هر وقت می‌توانید برای شریکتان کارهای محبت‌آمیز انجام دهید.

زن و شوهر

8- قرار عاشقانه بگذارید

در میان بقیه نکات لازم برای ازدواج موفق، زوج‌ها این نکته را بیشتر نادیده می‌گیرند به‌خصوص اگر مدتی از ازدواجشان گذشته باشد. مهم نیست که برای قرار عاشقانه شبانه‌تان چه کار کنید.

صرفاً اینکه زمانی را فقط با همدیگر صرف کنید پیوند شما را مستحکم می‌کند و سبب دوام آن می‌شود. وقتی قرار ملاقات شبانه دارید باید تلفنتان را خاموش کنید و زمانی را بدون حواس‌پرتی و مزاحمت بگذرانید.

در منزل فیلم تماشا کنید و ذرت بوداده بخورید یا با همدیگر کوه‌پیمایی کنید. روال این کارها را گاهی تغییر دهید و فضای مثبت و مفیدی برای همدیگر فراهم کنید.

9- کارهای عاشقانه انجام دهید

آیا به این فکر می‌کنید که چطور ازدواج موفقی داشته باشید؟ به سراغ روش‌های قدیمی بروید. کارهای عاشقانه زیادی هست که می‌توانید انجام دهید از دادن یک شاخه گل تا گذاشتن یادداشتی محبت‌آمیز روی کیف. با درست کردن غذای مورد‌علاقه‌اش همسرتان را ذوق‌زده کنید یا با همدیگر غروب خورشید را تماشا کنید.

نکات و ایده‌های مربوط به ازدواج کم نیستند و تعجب خواهید کرد که چطور کمی کار عاشقانه به تحکیم روابطتان کمک می‌کند.

10- صمیمیت را حفظ کنید

روابط جنسی برای داشتن ازدواج موفق بسیار مهمند. نظمی در روابط جنسی‌تان داشته باشید، مشاور خانواده توصیه می‌کند حتی وقتی سرحال نیستید روابط جنسی داشته باشید!

توصیه ما آن است که با صحبت کردن درباره چیزهای خوشایند و اضافه کردن خیال‌پردازی روابط جنسی‌ را جالب نگه‌ دارید؛

بالاخره اگر قرار باشد در ازدواجتان آنچه مایلید به دست نیاورید چطور می‌توان آن را موفق حساب کرد؟

11- تعریف و تمجیدکردن

«روزی یک تعریف و تمجید مشاوره خانواده را از شما دور نگه می‌دارد» اینکه هر روز از ویژگی‌های مثبت شریکتان تشکر کنید و از او تعریف کنید قدم بزرگی در روابطتان حساب می‌شود.

مثبت بمانید و حواستان به کارهایی باشد که همسرتان به خوبی انجام می‌دهد. وقتی اوضاع خوب پیش‌ نمی‌رود و ویژگی‌های نه چندان خوب او برملا می‌شوند به جای اینکه روی منفی‌ها تمرکز کنید نگاهتان را عوض کنید و به جوانب مثبت فکر کنید.

12- به دنبال عواطف «نرم» باشید

این مفهوم را در روانشناسی یاد می‌دهند که پشت هر عاطفه‌ی «سختی» عاطفه‌ی نرمی هست.

وقتی احساس عصبانیت می‌کنیم غالباً عاطفه‌ی دیگری مثل غم، ناامیدی، یا حسادت پشت آن پنهان شده است. ما غالباً از عصبانیت به‌عنوان پوششی استفاده می‌کنیم تا از آسیب‌پذیری‌هایمان محافظت کنیم.

وقتی به دنبال عواطف «نرم» یا عواطف آسیب‌پذیری بگردید که در لایه زیرینِ عصبانیتِ سختِ کسی نهفته است به شما کمک می‌کند تا پیوندتان را با آن شخص حفظ کنید برای اینکه در این شرایط آمادگی بیشتری دارید تا با عواطف واقعی آن شخص همدلی نشان دهید.

13- خیالات را رها کنید

متاسفانه ما طوری تربیت می‌شویم که به پایان خوش داستان‌های پریان باور داریم و ممکن است تا زمان بزرگسالی دورنمای نادرستی از واقعیت با خودمان داشته باشیم. باید تشخیص بدهیم گرچه ازدواج احتمال دارد امر زیبایی باشد اما بدون زحمت نیست و هرگز هم بی‌عیب و نقص نیست.

14- کنترل‌گر نباشید

متاهلین غالبا به جایی می‌رسند که خودشان را غرق در حسادت یا احساس بی‌کفایتی می‌یابند، یا فراموش می‌کنند که آدم‌های جداگانه‌ای هستند و شاید شروع به کنترل کردن شریکشان کنند.

غالبا چنین کاری ناآگاهانه است و شاید با افزایش انتظارات در طول زمان اتفاق بیفتد.

آنچه عامل ازدواج موفق است ارتباطات، گذراندن زمانی به تنهایی، و آسان‌گیری‌های سالم است که باعث می‌شود طرفین در مسیر بمانند. اگر فکر می‌کنید کنترل می‌شوید یا کنترل می‌کنید به این موضوع رسیدگی کنید یا از یک مشاور خانواده وقت ملاقات بگیرید.

15- هرگز از لفظ طلاق استفاده نکنید

با این فرض که واقعا نمی‌خواهید طلاق بگیرید به این کار تهدید نکنید. زوج‌هایی که از این کلمه استفاده می‌کنند یا هنگام مشاجراتشان درباره جدایی حرف می‌زنند از این روش به‌عنوان روشی برای کنترل‌گری استفاده می‌کنند. زوج‌هایی که به شکل تهدیدآمیز از این کلمه استفاده می‌کنند بیشتر احتمال دارد که در عمل به طلاق برسند.

تهدید کردن روش بالغانه‌ای برای حل هیچ مسئله‌ای نیست بنابراین چنین کاری نکنید.

بیشتر زوج‌های خوشحال به این نکات راهنمای ازدواج‌ موفق واقعا باور دارند. با دنبال کردن این نکات راهنما که چطور ازدواج موفقی داشته باشید هم ازدواجتان را حفظ می‌کنید و هم می‌توانید از ازدواجی کاملا موفق لذت ببرید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

منا | ۲ سال پیش
بسیار عالی
0
0

hits