دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
۱۰ تا از ثروتمندترین کشور جهان در سال ۲۰۲۲!
7
کشور ثروتمند جهان کدامند؟ قطر در سال های اخیر همواره در صدر فهرست قرار گرفته است.

10. Hong Kong

 ثروتمندترین کشور جهان / Hong Kong

این مستعمره سابق بریتانیا اکنون یک منطقه اداری ویژه چین است که این سوال را مطرح می کند: آیا این کشور مستقل است؟ ظاهراً این چنین است زیرا کل جهان به طور کلی با آن به عنوان یکی برخورد می کند. این یکی از قطب های مالی آسیا است که رتبه اول را دارد. 4 اقتصاد از 190 اقتصاد جهان در شاخص سهولت انجام کسب و کار که بانک جهانی به طور دوره ای جمع آوری می کند. هنگ کنگ که یک مقصد محبوب برای استارت آپ هاست، برای خارجی هایی که 100% کسب و کار خود را علیرغم عدم شهروندی دارند، باز است. همچنین بیشترین تعداد دارایی خالص فوق‌العاده بالا (حداقل 30 میلیون دلار) مردم جهان را در خود جای داده است.

9. Kuwait

 ثروتمندترین کشور جهان / Kuwait

این کشور کوچک عرب در رتبه نهم در فهرست 10 کشور ثروتمند جهان قرار دارد، این کشور کوچک عرب به داشتن اقتصاد مبتنی بر نفت با فرآورده های نفتی که 95 درصد صادرات آن را تشکیل می دهد، شناخته شده است. بنابراین جای تعجب نیست که تولید ناخالص داخلی کویت به 66980 دلار رسیده است که نسبت به سال قبل 1.9 درصد افزایش یافته است. این کشور نه تنها نهمین ثروتمند جهان است، بلکه یکی از ثروتمندترین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است و پس از قطر در رتبه دوم قرار دارد. اما این واقعیت که این کشور در حدود 10 درصد از ذخایر نفتی جهان قرار دارد، آن را از اکتشاف سایر منابع درآمد بازنداشته است. در واقع، به دنبال تنوع بخشیدن به سایر منابع درآمد بالقوه برای آماده سازی برای آینده بوده است.

8. United Arab Emirates

 ثروتمندترین کشور جهان / United Arab Emirates

یکی دیگر از کشورهای خاورمیانه که به شدت به درآمدهای نفتی متکی است، امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) نیز از درآمد حاصل از بخش‌های مخابرات و خدمات خود سود می‌برد. این کشور علیرغم اینکه در میان ثروتمندترین کشورهای جهان قرار دارد، روی موفقیت های خود استراحت نمی کند. این کشور منابع درآمدی خود را متنوع کرده و روی صنایعی که پتانسیل بازدهی بالایی دارند شرط بندی کرده است. این حرکت به شدت به اقتصاد ملی کمک کرده است، زیرا تجارت توریست در بحران مالی جهانی 2007-2009 به اقتصاد کمک کرد. سیاست اقتصادی صحیح در واقع امارات متحده عربی را حفظ کرده است و منجر به افزایش 2.4 درصدی در تولید ناخالص داخلی سرانه آن شده است که اکنون به 70262 دلار می رسد.

7. Norway

 ثروتمندترین کشور جهان / Norway

کشور نروژ، کشوری برجسته در اسکاندیناوی، از زیبایی و جذابیت برخوردار است، البته از اقتصاد غنی نیز استفاده نمی‌شود. در واقع، تولید ناخالص داخلی سرانه آن در سال 2018 3.1 درصد افزایش یافته و به رقم خیره کننده 74318 دلار رسیده است. صنعتی شدن تا حد زیادی به رشد اقتصادی کشور کمک کرده است و فعالیت هایی مانند اکتشاف منابع طبیعی و نفت و ماهیگیری به طور عمده به اقتصاد کمک می کند. سیاست پولی نروژ که به استانداردهای زندگی بی عیب و نقص خود معروف است، ماهیت مستقلی دارد، که ظاهراً با توجه به بهره وری بالا، مراقبت های بهداشتی تحت حمایت دولت و نرخ بیکاری ناچیز، به نفع آن عمل کرده است.

6. Ireland

 ثروتمندترین کشور جهان / Ireland

سرزمینی که به دلیل نویسندگان بزرگ و نقاط توریستی دوست داشتنی اش شناخته شده است، ایرلند به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل شده است. این کشور یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در سراسر جهان را به لطف اقتصاد قوی خود دارد که عمدتاً توسط تجارت و سرمایه گذاری به طور خاص هدایت می شود. تولید ناخالص داخلی سرانه ایرلند با 6.1 درصد افزایش به 77.670 دلار رسیده است. علیرغم اینکه رشد اقتصادی ایرلند در سال 2008 به اوج خود رسید، همچنان مورد غبطه سایر کشورهاست. ورود سرمایه گذاران خارجی مانند مایکروسافت، گوگل و اپل، کشور را به صادرکننده تجهیزات پزشکی، الکتریکی و کامپیوتری تبدیل کرده است. همچنین صنایع دارویی و شیمیایی آن به همراه منابع طبیعی مانند شیلات، مواد معدنی و الوار به رشد اقتصادی آن کمک می کند.

5. Brunei Darussalam

 ثروتمندترین کشور جهان / Brunei Darussalam

این کشور کوچک آسیای جنوب شرقی تنها 400000 نفر جمعیت دارد. اما اجازه ندهید اندازه آن شما را فریب دهد. برونئی دارالسلام در سال‌های اخیر پیوسته در بین 10 کشور ثروتمند جهان قرار گرفته است. رتبه پنجم با تولید ناخالص داخلی سرانه 81612 دلار، 3.1 درصد نسبت به سال 2017. این اقتصاد قوی جنوب شرق آسیا به شدت به تولید نفت و گاز طبیعی خود وابسته است که بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی آن را پشتیبانی می کند. این امر با درآمد حاصل از سرمایه گذاری های خارج از کشور و تولید محلی تقویت می شود. با این حال، برونئی شروع به تنوع بخشیدن به اقتصاد خود با سرمایه گذاری در بخش های دیگر کرده است. اقتصاد قوی در یارانه دولت برای غذا و مسکن و ارائه خدمات بهداشتی رایگان به مردم آن منعکس می شود.

4. Singapore

 ثروتمندترین کشور جهان / Singapore

این ایالت-شهر جهان وطنی با 5.612 میلیون نفر به عنوان ثروتمندترین کشور آسیا و با فاصله زیاد، چهارمین کشور در کل جهان با تولید ناخالص داخلی سرانه 98، 255 دلار شناخته می شود که نسبت به سال 2017 4.4 درصد افزایش داشته است. منابع طبیعی و زمین های کشاورزی، توانسته است ثروتی جمع کند که دیگر کشورها تنها آرزوی آن را دارند. امروزه، اقتصاد سنگاپور به رشد خود ادامه می دهد که عمدتاً توسط سرمایه گذاری های خارجی و تجارت هدایت می شود. بزرگترین بخش های اقتصادی شامل بانکداری، کشتی سازی و الکترونیک است. سنگاپور که به عنوان گران‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود، به اعتبار خود ادامه می‌دهد زیرا اقتصاد آن تنها در سه ماهه دوم سال 2018 3.9 درصد رشد کرده است. بیشتر این امر به سیاست اقتصادی لیبرال و اقتصاد چندفرهنگی کشور نسبت داده شده است. اگرچه بخش خدمات مالی به عنوان ستون فقرات اقتصاد کشور باقی مانده است، خدمات و صنایع تولیدی آن به طور مداوم به جایگاه اقتصادی آن کمک کرده اند.

3. Luxembourg

 ثروتمندترین کشور جهان / Luxembourg

این کشور کوچک اروپایی به خاطر قلعه های باشکوه، غذاهای لذیذ و آخرین دوک نشین جهان شناخته شده است. اما این کشور با اقتصاد قوی خود بیش از اندازه اندازه خود را جبران می کند. لوکزامبورگ در فهرست ما از 10 کشور برتر ثروتمند جهان در رتبه سوم قرار دارد. تولید ناخالص داخلی سرانه این کشور 109,199 دلار است که نسبت به سال گذشته 3.9 درصد افزایش داشته است. منابع طبیعی متنوع آن به‌عنوان محرک اصلی رشد اقتصادی لوکزامبورگ با بخش‌های فولاد، صنعتی و بانکی به‌عنوان تولیدکنندگان درآمد پیشرو در نظر گرفته می‌شود. این کشور همچنین به دلیل مالیات های پایین خود، بانک ها را از سراسر جهان جذب کرده است، که گواه آن این واقعیت است که این کشور بیش از 150 بانک دارد. سیاست‌های اقتصادی محافظه‌کارانه نیز در رشد اقتصادی کشور با اقتصادی که به نوآوری و نرخ تورم ناچیز شناخته شده است، نقش داشته است.

2. Macau

 ثروتمندترین کشور جهان / Macau

این مستعمره سابق پرتغال با 7.4 درصد افزایش در تولید ناخالص داخلی سرانه خود که به 118.099 دلار رسیده است، خود را به عنوان دومین کشور ثروتمند جهان معرفی کرده است. اقتصاد قوی آن عمدتاً توسط گردشگری هدایت می شود . تعداد بازدیدکنندگان نیز به همین ترتیب افزایش یافته است و طی شش ماهه اول سال 2018 با 8 درصد افزایش به 16.81 میلیون نفر رسیده است. اگرچه این منابع درآمد به طور مداوم ارائه شده است، اقداماتی برای توسعه بخش‌های اداری و تولیدی در حال انجام است.

1. Qatar

 ثروتمندترین کشور جهان / Qatar

رتبه اول در لیست 10 کشور ثروتمند جهان، قطر نفت خیز است. اقتصاد قوی این کشور، که عملکرد بهتری نسبت به سایر نقاط جهان داشته است، از بخش نفت تثبیت شده آن برخوردار است که حدود 85 درصد از صادرات و 70 درصد از کل درآمد ملی را تشکیل می دهد. قطر با جمعیتی در حدود 2.639 میلیون نفر، از مزایای اقتصادی کشور کوچکی برخوردار است که دارای ذخایر عظیم نفتی است. این کشور در سال های اخیر از درآمدهای مازاد بخش نفت برخوردار بوده است. گذشته از این، تجارت گردشگری نیز در کنار صادرات فولاد و کود به خزانه ملی کمک کرده است. اما اقتصاد قطر با اتکا به نیروی کار مهاجر برای فعال نگه داشتن موتور اقتصادی خود فاصله چندانی با ایده آل ندارد. دولت هیچ مالیاتی از قطری‌ها وضع نمی‌کند و باعث می‌شود آنها از درآمد خود به‌طور کامل به همراه بیمه سلامت ملی که دولت حمایت می‌کند، بهره‌مند شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (7 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !