دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
در صورت یخ زدن آب رادیاتور باید چیکار کرد؟
5
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یخ زدن آب رادیاتور : در روزهای سرد و برفی زمستان ممکن است ماشین یخ بزند. به این منظور در ادامه آموزش می‌دهیم که در صورت یخ زدن آب رادیاتور ماشین چه کنیم؟ با ما همراه باشید.

یخ زدن ماشین در این روزهای برفی و سرد، رایج است. خیلی ها که انتظار این سرما و یخ بندان را نداشتند، اکنون با ماشین های یخ زده مواجه شده اند! اگر آب رادیاتور یخ بزند، می توانید با ریختن آب گرم مشکل را حل کنید، اماپیش از آن باید نکاتی را چک کنید که موتور ماشین تان پایین نیاید! در ادامه با ما همراه باشید.

در صورت یخ زدن آب رادیاتور ماشین چه کنیم؟

اگر شما قبل از فصل سرما اقدام به پیشگیری کنید این مشکلات کاهش می یابد اما اگر این کار را نکرده باشید مشکلات خودرو دوچندان می شود و شما باید وارد مرحله درمان و تعمیر خودرو شوید.

گاهی اوقات این مشکلات، ساده خواهد بود و خودتان می توانید با یک عیب یابی معمولی، اقدام به تعمیر خودرو کنید ولی امکانش وجود دارد که این مشکلات فنی باشد و مجبور شوید خودرو را به تعمیرکار نشان دهید.در ماشین های امروزی که دارای انژکتور هستند نیازی نیست برای روشن کردن ماشین در فصل سرد سال کار خاصی انجام دهید. وقتی سوییچ را باز کنید پس از چند لحظه صدای قطع کردن پمپ را می شنوید، پس از شنیدن صدا، استارت بزنید.

یخ زدن آب رادیاتور ماشین

وقتی اتومبیل روشن شد بگذارید کمی گرم شود و سپس حرکت کنید. اما در ماشین های قدیمی باید قبل از روشن کردن ماشین کارهایی را انجام دهید. در اینگونه ماشین ها «ساسات» به صورت دستی است و شما باید در ابتدا ساسات را بکشید و سپس چندبار پدال گاز را فشار دهید.یادتان باشد اتومبیل های گازسوز در سرمای زیاد با این سوخت روشن نمی شوند.
در ماشین های جدید به صورت خودکار ماشین با بنزین روشن می شود اما در ماشین های قدیمی باید ماشین را روی بنزین قرار دهید و سپس استارت بزنید. در این مرحله هم مثل خودروهای جدید باید اجازه دهید تا خودرو گرم شود و سپس اقدام به حرکت کنید.

ممکن است با آمدن برف زیاد، ماشین دچار یخ زدگی شود و در روشن کردن آن با مشکل روبه رو شوید. بهترین کار آن است که روی قسمت های مختلف موتور آب گرم بریزید تا یخ ها آب شوند و سپس ماشین را زیر آفتاب قرار دهید تا یخ زدگی ها کاملا برطرف شود. اگر باز هم در روشن کردن ماشین دچار مشکل شدید داخل رادیاتور آب گرم بریزید تا یخ زدگی های داخل رادیاتور هم برطرف شود.اما در نهایت اگر آب رادیاتور ماشین یخ بزند باید اقداماتی را انجام دهید.

گاهی اوقات ممکن است ماشین اصلا استارت نخورد و روشن نشود. شما باید در ابتدا آب داخل رادیاتور را بررسی کنید چرا که ممکن است آب داخل رادیاتور یخ زده باشد. در این مواقع به دلیل انقباض غیرطبیعی آب ممکن است سیلندر، لوله ها یا خود رادیاتور دچار ترکیدگی شده باشد. در ابتدا باید روی همه قسمت ها که آب در آنها جریان دارد مثل شیلنگ ها، رادیاتور و سیلندر آب گرم بریزید تا یخ ها آب شود.

چگونه از رادیات ماشین مراقبت کنیم

روی سیلندرهای موتور، پولک هایی وجود دارد که هنگام ترکیدگی سیلندر بیرون می زنند و این نشان می دهد باید سیلندر عوض شود. اگر هم شیلنگ ها ترکیده باشند که مشخص است و باید آنها را عوض کنید. در غیراین صورت با ریختن آب گرم یخ ها آب می شوند و شما می توانید استارت بزنید. امیدواریم که مشکل اتومبیل با همان یخ زدایی حل شود، در غیراین صورت کار شما نیست و باید با بکسل کردن، خودرو را نزد تعمیرکار ببرید.

موتور خودرو های جدید به دلیل داشتن انژکتور نیازی به تنظیم ندارد اما موتور خودرو های قدیمی هر ۶ ماه یک بار قبل از شروع فصل گرما و فصل سرما باید تنظیم شوند. اصطلاحا باید اینگونه خودرو ها «فیلر گیری» شوند و تنظیم کاربراتور و دلکو برایشان انجام شود.اینگونه کار ها و اینکه در صورت یخ زدن آب رادیاتور ماشین چه کنیم؟

تخصصی است و باید ماشین را به تعمیرکار نشان دهید. اما ماشین های دارای انژکتور، خودشان تنظیم لازم را در فصل سرما انجام می دهند و نوسانات موتور را با سرد و گرم شدن هوا می گیرند. البته در موارد بسیاری هم با سرد شدن هوا، موتور بد کار می کند که نیاز به تنظیم موتور دارد. یادتان باشد که شما خودتان می توانید به عنوان پیشگیری قبل از فصل سرما، وایر ها و شمع ها را بررسی کنید تا ماشین دچار مشکل نشود. اما در کل بهتر است که موتور ماشین را قبل از سرمای شدید به تعمیرکار نشان دهید تا یک تنظیم کلی انجام دهد و قسمت های مختلف را بررسی کند.

جلوگیری از یخ زدن آب رادیات

جلوگیری از یخ زدن رادیات ماشین

جلوگیری از یخ زدن رادیات ماشین، مهمترین موضوعی است که در فصل سرما رانندگان به آن توجه میکنند زیرا معایب فراوان و خسارت های زیادی را در صورت سهل انگاری بر جای خواهد گذاشت و هزینه های زیادی را باید برای همچین مشکلی که به نظر ساده می آید پرداخت کرد.اما چگونه باید از رادیاتور ماشین مراقبت کنیم و برای جلوگیری از یخ زدن رادیات ماشین چه کارهایی انجام دهیم ؟

دست به کار شوید؛ قبل از آنکه سرما از راه برسد

برای جلوگیری از یخ زدن رادیات ماشین هر چه سریع تر اقدام کنید تا به پرداخت هزینه های گزاف گرفتار نشوید! خیلی ها برای جلوگیری از یخ زدن رادیات ماشین شان زودتر از آمدن فصل سرما دست به کار می شوند و سیستم خنک کننده خودروی خود را در برابر یخ زدن مجهز می کنند.

اضافه کردن ضد یخ ، اولین قدم است

اولین اقدامی که برای جلوگیری از یخ زدن رادیات ماشین باید انجام شود اضافه کردن ضد یخ است.در دنیای ماشینی امروز کمتر کسی است که متوجه اهمیت اتومبیل در امور روزمره زندگی نباشد و همه ی مردم برای حمل و نقل از این وسیله نقلیه کم و بیش استفاده میکنند. در کنار آرامش هایی که ماشین برای انسان بوجود می آورد این وسیله نیازمند مراقبت و حفظ و نگهداری است تا همیشه بتواند خدمت رسانی کند.

یخ زدن ماشین در سرما

موتور خودرو قلب تپنده ی این وسیله است و موتوری که به شدت داغ شده و حرارت آن بیش از اندازه زیاد شود به سرعت شروع به آسیب دیدن خواهد کرد و قطعات مختلف آن تحت تاثیر این آسیب ها قرار خواهد گرفت.همانطور که تب بالا در انسان، موجب تاثیر بر بدن خواهد شد در ماشین هم دمای زیاد موتور موجب خرابی خواهد شد از این رو سیستم خنک کننده موتور از جمله سیستم های مهمی است که برای عمر مفید موتور خودرو و عملکرد آن نقشی حیاتی بازی میکند و نیازمند نگهداری و سرویس به موقع است.

باورهای اشتباه درباره ضد یخ

مثل بدن انسان که وقتی بیمار می شود یا در معرض ابتلا به بیماری قرار می گیرد، دستورات آشنا و اطرافیان از هر سمت می رسد، درباره ماشین و اصول نگهداری از قطعات آن هم حرف و توصیه کم نیست. خیلی از رانندگان قدیمی تر معتقدند که زردچوبه می تواند به جای ضد یخ استفاده شود.اما این نسخه قدیمی به درد ماشین های امروزی که رادیاتور آلمینیومی دارند کاربرد ندارد.

ضد یخ

رادیاتورهای قدیمی از جنس مس ساخته می شود و ذرات زردچوبه می تواند منافذ رادیاتور را بپوشاند و خاصیت پرکنندگی ترک های ریز را هم داشته باشد. هرچند که همین راه حل چندان پایدار هم نبود و با یک بار تعویض آب رادیاتور تمام زردچوبه موجود از جداره رادیاتور شسته می شد.در هر صورت به جز ریختن ضدیخ با کیفیت، کارشناسان روز خودرو ماده دیگری را توصیه نمی کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits