دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
4 علت کم شدن مکش هود آشپزخانه
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
هود آشپزخانه : ضعیف شدن مکش هود یکی از ایرادات رایجی است که معمولا بعد از گذشت مدتی از عمر هود این اتفاق برای آن می افتد. نوع استفاده از آن نیز می تواند در بروز این عیب تاثیر داشته باشد. در این مقاله به بررسی این عیب و راه های رفع آن می پردازیم.

علت ضعیف شدن مکش هود آشپزخانه چه می تواند باشد؟

مکش ضعیف هود و علل آن : در این مطلب از دلگرم قصد داریم در مورد علت کم شدن مکش هود و رفع آن و هم اینکه چرا مکش هود ضعیف شده است، مواردی را بیان کنیم.

بروز این ایراد در هود باعث شده تا علاوه بر اینکه هوای آشپزخانه تهویه نشود، همچنین عملکرد دستگاه نیز تحت تاثیر قرار بگیرد.با توجه به اینکه، هود باید مکش بالایی داشته باشد تا ذرات معلق و همچنین هوا را به درون خود مکش کند، اما هر گونه اختلالی در این عملکرد سبب شده تا هوای آشپزخانه تهویه نشود و فضا آکنده از چربی و دود و رطوبت شود.در ادامه این مطلب به طور کامل و مفید در مورد دلایلی که سبب شده، مکش هود ضعیف شده باشد مواردی را با هم مرور کنیم.

چرا مکش هود ضعیف شده است؟

ضعیف شدن مکش هود از اشکالات رایجی است که برای همه برندهای هود رخ می دهد و این مشکل مربوط به یک برند خاص نیست.
بنابراین به جای اینکه نگران باشید و دست روی دست بگذارید، بهتر است با ارائه راهکارهای زیر دوباره مکش و قدرت هود خود را افزایش دهید.در برخی موارد ممکن است دلایلی جزئی سبب ضعیف شدن مکش هود شوند.در این مواقع می توانید مکش هود آشپزخانه را با انجام چند راهکار ساده بهبود دهید.اما در برخی موارد علت کم شدن مکش هود ممکن است به دلیل خرابی یکی از اجزای هود رخ بدهد.در صورتی که مشکل ضعیف شدن مکش هود به دلیل آسیب یا خراب شدن یکی از قطعات هود آشپزخانه است. بهتر است به رفع آن بپردازید.اگر از دانش فنی و تجهیزات لازم برای تعمیر برخوردار هستید، به رفع مشکل بپردازید.در غیر این صورت از تعمیرکار مجرب و حرفه ای برای تعمیر مشکل ضعیف شدن مکش هود کمک بخواهید.

1. کثیف بودن فیلتر هود

فیلتر هود آشپزخانه در صورتی که از چربی های انباشته شود دیگر کارایی خود را ندارد.بنابراین رسوبات چربی و ذرات گرد و غبار در فیلتر مانع از کارکرد درست دستگاه می شود.

زمانی که تمام قسمت های فیلتر از رسوبات چربی و آلودگی ها پر شده باشد، موتور باید بیشتر کار کند تا بتواند هوا را از بین فضای های خالی فیلتر عبور دهد.بنابراین هود مکش اولیه خود را ندارد. زیرا مانعی بر سر راه او قرار گرفته است.

حتماً بخوانید:
تمیز کردن هود آشپزخانه با چند ترفند اساسی

تمیز کردن هود آشپزخانه با چند ترفند اساسی

راهنمای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه : در این مطلب شما نحوه تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه را آموزش خواهید دید و می توانید با نحوه آسان شستن این…

راهکار: تعویض فیلتر هود آشپزخانه در بازه زمانی مشخص برای رفع مشکل علت کم شدن مکش هود آشپزخانه.با تعویض فیلتر هود در بازه زمانی که در دفترچه راهنما مشخص شده است.یا زمانی که فیلتر هود به شدت کثیف شده است.می توانید مشکل ضعیف شدن مکش هود آشپزخانه را حل کنید.

بنابراین با یک راه ساده توانستید، عملکرد مکش هود را افزایش دهید و سبب کاهش بار کاری زیاد موتور هود، برای انجام عمل مکش هوا شدید.

علت و رفع کم شدن مکش هود آشپزخانه
تعمیر کم شدن مکش هود آشپزخانه

2. مسدود شدن خروجی هوا

هر گونه انسدادی که در مسیر تهویه هوای هود آشپزخانه باشد.سبب می شود تا بار اضافی روی هود بیاید.ز مانی که مسیر خروجی هوا، دچار گرفتگی شده باشد، هوا درون لوله گیر کرده و تلاش هود برای مکش بی فایده خواهد بود.

راهکار: تمیز کردن و رفع گرفتگی مسیر خروجی هوا برای رفع مشکل علت کم شدن مکش هود.با بررسی مسیر هوای خروجی هود آشپزخانه، هر گونه انسداد یا گرفتگی را رفع کنید در صورتی که لوله تهویه دچار پیچ خوردگی یا گرفتگی باشد، باید اقدام به رفع آن کنید از باز بودن مسیر تهویه و بسته نبودن دودکش مسیر خروجی هوای هود اطمینان داشته باشید. موارد فنی که سبب می شود تا مکش هود کم شود، در این بخش ذکر شده است.

3. هرز شدن یا شکستگی و بد فرم شدن پروانه هود

در صورتی که پروانه هود آشپزخانه، از شکل طبیعی و استاندارد خود خارج شده باشد یا اگر اتصالات پروانه هود، هرز شده باشد، آنگاه مکش هود نسبت به حالت اولیه، ضعیف تر می باشد. بنابراین هر گونه تغییر در شکل یا اتصالات یا شکستگی در پروانه با ضعیف شدن مکش هود در ارتباط است.

راهکار: تعویض و تعمیر پروانه هود راهی برای رفع مشکل علت کم شدن مکش هود آشپزخانه ، برای تعویض پروانه باید از قطعه مرغوب و اورجینال برای هود آشپزخانه خود استفاده کنید.

حتماً بخوانید:
لیست قیمت هود آشپزخانه

لیست قیمت هود آشپزخانه

در این بخش قیمت انواع هود آشپزخانه شامل : کن، میلان، ویوا، مرسا، سورنا، رامتین، آرتین، آرتا مورب، توکار، بیمکث، اخوان، استیل البرز، زیگما، درسا،…

4. کم بودن دور موتور و ایراد موتور

در صورتی که دور موتور هود کم باشد، به همان میزان نیز مکش هود تحت تاثیر قرار می گیرد.برای اینکه مکش هود آشپزخانه رضایت بخش باشد و قادر باشد، هوا را تهویه کند، باید دور موتور تنظیم باشد.در صورتی که به علت تنظیم نبودن دور موتور یا کاهش کارایی موتور، موتور قادر به چرخاندن پروانه نباشد، آنگاه شاهد ضعیف شدن مکش هود هستیم همچنین ممکن است در خود موتور ایرادی به وجود آمده باشد. ممکن است روی آن را گرد و غبار و چربی ها پر کرده باشند یا موتور با مشکلات دیگری روبرو باشد.

راهکار: تنظیم دور موتور یا تعمیر و تعویض موتور برای رفع مشکل ضعیف شدن مکش هود همچنین باید موتور را نیز عیب یابی نمایید در صورت نیاز به عیب یابی موتور می توانید از تعمیرکار هود در منزل کمک بگیرید.

چند نکته ی مهم
هود مناسب با اندازه ی آشپزخانه خود بخرید.
هنگام خرید هود برای نصب حتما از نمایندگی کمک بگیرید.
به کمک دفترچه راهنما با تنظیمات هود آشنا شده و به درستی از هود استفاده کنید.
تمیز کردن هود بسیار مهم است. هود را به طور مرتب از چربی‌ها و آلودگی‌ها پاک کنید.
فیلتر را به موقع بشویید یا تعویض کنید.
ازشستشوی فیلترهای الیافی جدا خودداری نمایید.
در صورت شنیدن صدای ناهنجار، کم شدن مکش هود یا تغییر عملکرد هود سریعا از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

نتیجه گیری از علت ضعیف شدن مکش هود به شرح زیر می باشد: در این مطلب در مورد دلایلی که باعث کاهش یا ضعیف شدن مکش هود می شود، مواردی را بیان کردیم.در صورتی که مشکل ضعیف شدن مکش هود، با راهکارهای بیان شده حل نشد، با نمایندگی تعمیرات هود آشپزخانه تماس بگیرید. ممکن است نیاز به تعمیر و یا تعویض موتور هود داشته باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits