مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
چک امانی : چگونه یک چک امانت بنویسیم؟
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
برای نوشتن چک امانت باید قوانین آن را بلد باشید در غیر این صورت ممکن است از چک شما سوء استفاده شود. در این بخش شما را با این مورد بیشتر آشنا می کنیم.

به گزارش دلگرم به نقل از آرگا : نوشتن چک امانت مانند هر مساله دیگری امروزه بیش از حد در جامعه رواج یافته است. این مورد، ظاهری موجه دارد ولی از درون دارای سوالات بسیار زیادی می باشد. در ادامه این معقوله را برای شما عزیزان بررسی می کنیم و آگاهی های بسیاری در این زمینه به شما خواهیم داد.

اطلاعاتی در مورد نوشتن چک امانت

این چک معمولا در معامله ها به جای چک های تضمینی به کار گرفته می شود و این قانون در سال ۱۳۷۲ تغییراتی داشته و از آن به بعد مردم می توانند بدون هیچ مشکلی از این مورد چک ها استفاده نمایند. باید بدانید که این مورد از چک ها با چک های بلا محل بسیار متفاوت می باشند و نمی توان آن ها را با یکدیگر در یک رده قرار داد.

چک امانی

دیدگاه های افراد در مورد این چک

در یک رابطه قراردادی امکان این که افراد چکی را امضا کرده و در نزد دیگری به امانت بگذارند وجود دارد. در واقع این چک برای تضمین و اطمینان بیشتر در میان دو فرد که معامله ای را با یک دیگر دارند گذاشته می شود. دهنده چک قصد تحکیم بخشیدن به اعتماد فرد مقابل این چک را می دهد و استرداد این چک نیز قابل درخواست می باشد.

این موضوع را نیز باید در این رابطه بدانید که چک های گذاشته شده در میان را نمی توانید در هر زمانی که دوست دارید استرداد نمایید و تنها در زمانی می توانید چنین ادعایی داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده در قرار داد را به درستی انجام داده و به وعده های خود عمل کرده باشید.

در واقع افرادی که این چک ها را دریافت می کنند به هیچ عنوان نگاهی به عنوان امانت به ان ندارند البته که این افراد می دانند که این چک می تواند اهرمی قانونی برای فشار به طرف مقابل باشد تا بتواند کارها و اعمال خواسته شده را به درستی انجام دهند. در واقع هر گاه فردی که این چک را داده است به وعده های خود عمل نکند این افراد می توانند این چک را استفاده کرده و او را تحت فشار قرار دهند.

چک امانتی به چه معناست

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در این رابطه وجود دارد امضا کردن چک می باشد. اگر می خواهید از چک شما سوء استفاده نشود بهتر است ان را امضا نکنید در غیر این صورت امضا کردن چک ها می تواند مشکلات بسیاری برای شما ایجاد کند.

خیانت در امانت

در دو شرایط می توان گفت که فرد گیرنده چک امانت دچار خیانت شده است و این شرایط عبارت است از :

  1. ظهر نویسی کردن چک و منتفع شدن از آن
  2. ارائه چک به بانک و وصول آن

البته که افراد در این صورت می توانند شکایت کنند و مبلغ برداشته شده از حساب را باز گردانند با این حال نیاز است تا در این زمینه از یک وکیل حاذق کمک بگیرند زیرا پیچ و خم های دادگاهی بسیار زیادی پیش روی آن ها می باشد و اگر در این راه وارد نباشند ممکن است بازنده میدان شده و بخشی از مال خود را از دست بدهند.
این موضوع را نیز به خاطر بسپارید که اگر چک در وجه حامل باشد تفاوت بسیار زیادی با چک امانتی دارد و این مدل از چک ها دارای تفاوت های فراوانی با یکدیگر می باشند.

حتماً بخوانید:
چک ضمانت بدون تاریخ چه مشکل هایی دارد ؟

چک ضمانت بدون تاریخ چه مشکل هایی دارد ؟

چک ضمانت بدون تاریخ بدین معناست که اگر چکی از طرف صادر کننده آن بدون تاریخ نوشته شود آیا از اعتبار قانونی در نظر گرفته شده برای سند چک برخوردار است…

برای این که چکی را به عنوان امانت در نزد دیگری بگذارید نیاز است تا از یک فرد خبره در این مورد مشورت بگیرید در غیر این صورت امکان سوء استفاده از شما وجود دارد و ممکن است کلاهبرداری های بسیار زیادی صورت بگیرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است