دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
با کودک بی حوصله و دپرس چگونه درست برخورد کنیم ؟!
12
زمان مطالعه: 8 دقیقه
برخورد با کودک بی حوصله : گاهی اوقات ممکن است کودک شما رفتارهایی از خودش نشان دهد که ناشی از بی حوصلگی کودک باشد و مدام در اطراف شما بچرخد و تکرار کند که حوصله ام سر رفته ، ما چگونه باید با کودکان بی حوصله برخورد کنیم؟

در این مطلب قرار است شما را با درست ترین رفتار با کودک بی حوصله آشنا می کنیم تا بتوانید به راحتی با آن ها برخورد کرده و مشکلات خود را با آن ها برطرف کنید.
رفتار با کودک بی حوصله سخت نیست و اگر کودکی در خانه شما هست که این مشکل را دارد بهتر است رفتارهای درست را بشناسید تا بتوانید کودکان را از بی حوصلگی رهایی بخشید. در ادامه همه چیز را در مورد نحوه رفتار درست با این کودکان را برایتان بررسی می کنیم.

درست ترین رفتار با کودک بی حوصله

اگر شما هم پدر و مادری هستید که با واژه های حوصله ندارم و بی حوصله شده ام از سمت فرزند خود رو به رو شده اید باید سعی کنید یک سری فعالیت هایی را برای کودکان خود در نظر بگیرید تا بتوانید آن ها را سرحال آورده و از بروز افسردگی در آن ها جلوگیری کنید.
بی حوصله شدن یکی از مشکلات روانی می باشد که هر از چند گاهی ممکن است هر فردی را به خود درگیر کند با این حال فردی که بی حوصله می شود تمامی علایق خود را از دست می دهد و اعتماد به نفس به پایان رساندن کارهای خود را ندارد.

 کودک بی حوصله

کودکانی که بی حوصله می شوند معمولا دلیل های زیادی برای این کار دارند که از مهم ترین این دلیل ها عبارت اند از :

کمبود استراحت
فقدان تحریکات لازم و بازی های پر تحرک
غذای نا مناسب و چرب
نداشتن برنامه ریزی روزانه
حساس شدن به سیستم پاداش های والدین

باید بدانید که دو دلیل وجود دارد که ممکن است کودک شما با توجه به آن ها دچار بی حوصلگی شده باشد. در واقع اولین علل بیماری های جسمی می باشد و دومین علت بیماری های روحی است. در ادامه همه آن ها را برای شما بررسی می کنیم تا بتوانید آگاهی بیش تری نسبت به بی حوصله بودن کودک خود داشته باشید.

مشکلات فیزیکی

زمانی که کودکی دچار مشکلات فیزیکی و بیماری های خاص باشد ممکن است از بی حوصله شدن حرف بزند و تمام روز خود را بی حوصله و بی هدف طی کند.

کم خونی یا فقر آهن

یکی از مهم ترین علت هایی که می تواند منجر به بی حوصله شدن و پرخاشگر شدن کودک شما شود کم خونی می باشد. زمانی که کودک شما این مشکل را داشته باشد مواد غذایی و اکسیژن به اندازه نیاز به مغز نمی رسد و حالات متفاوتی را تجربه خواهد کرد. از مشکلات دیگری که به دنبال آن کم خونی رخ می دهد کمبود میزان ویتامین B12 و اسید فولیک در بدن می باشد بنابراین بهتر است کودک خود را برای آزمایش نزد یک متخصص ببرید.

کم کاری و یا پر کاری تیروئید

این غده در بدن دارای یک سری کارکردهای خاصی می باشد و در صورتی که کار آن کم و زیاد شود می تواند منجر به ایجاد یک سری مشکلات شدید در کودکان شود که بی حوصلگی یکی از آن ها است.

کم خونی و بی حوصلگی کودکان

غدد فوق کلیه انسولین تولید می کنند و بر خلق و خو افراد تاثیر بسیار زیادی دارند. در نظر داشته باشید که اگر کارکرد این غدد دچار مشکل شود ممکن است خلق و خو کودک شما تغییر کند و او اظهار بی میلی به انجام کارها به دلیل بی حوصلگی پیدا خواهد کرد.

درمان بی حوصلگی کودکان

تغذیه نا مناسب

یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین مشکلاتی که ممکن است کودکان را بی حوصله و پرخاشگر سازد نداشتن تغذیه مناسب می باشد. در واقع تغذیه بر سیستم عصبی آن ها تاثیر می گذارد و زمانی که شما نتوانید مواد غذایی مورد نیاز بدن آن ها را تامین کنید چنین مشکلاتی برایشان ایجاد خواهد شد. بهتر است در حین غذا خوردن کودک او را مجبور نکنید که این کار را با سرعت بالایی انجام دهد و سعی کنید محیط شاد و خوبی را برای او فراهم کنید تا از غذا خوردن لذت ببرد.

مشکلات روحی در کودک

علاوه بر این که مشکلات فیزیکی می تواند منجر به ایجاد بی حوصلگی در کودک شود مشکلات روحی نیز جزئی از مهم ترین عوامل هستند. در ادامه مشکلات روانی و زیستی که منجر به ایجاد بی حوصلگی کودکان می شود را برای شما عزیزان بررسی می کنیم.

رفتار با کودک بی حوصله

داشتن برنامه یکنواخت

کودکی که همیشه یک برنامه یک نواخت دارد به سرعت خسته می شود و دیگر حوصله انجام کاری را ندارد. بهتر است برای کودکان خود برنامه های شاد و مفرح در نظر بگیرید تا از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

جلب توجه

بسیاری از کودکان برای این که توجه مادر و پدر خود را جلب کنند اظهار بی حوصلگی می کنند و سعی می کنند خود را افسرده نشان دهند. در برخی از موارد پدر و مادرها نمی توانند به اندازه لازم به فرزندان خود توجه کنند و این امر بیش تر به دلیل این است که کار های بیرون از خانه تمامی وقت آن ها را می گیرد. بهتر است هر طور شده روزانه وقتی برای کودک خود بگذارید تا با استفاده از این کارها مجبور به جلب کردن توجه شما نباشد.

جدا شدن از هم سالان

یکی از مهم ترین اشکالاتی که والدین در تربیت کودک به کار می گیرند این است که او را از همسالان خود دور می کنند تا یک وقت از دیگران تاثیر نگرفته و مودب بار بیایند. در واقع این ترس والدین از بی ادب شدن فرزندانشان می تواند منجر به ایجاد احساس افسردگی و بی حوصلگی در کودک شود و کودک در بیش تر موارد این مشکل خود را به زبانی ساده برای والدین بیان خواهد کرد که باید جدی گرفته شود.

همراه بودن های همیشگی

بسیاری از والدین بر اساس دلسوزی هایی که دارند سعی می کنند همیشه همراه کودک باشند. در این صورت کودک شما متوقع می شود و دوست دارد که همیشه کارها را برایش آسان کنید و زمانی که از او می خواهید کاری را بدون ما انجام دهد اظهار بی حوصلگی می کند.

رفتار با کودک بی حوصله

الگو قرار دادن دیگران

در بسیاری از موارد هم کودک تعریف درستی از بی حوصلگی ندارد و صرفا چون والدین و اطرافیانشان این لفظ را به کار می برند بنابراین به شما توصیه می کنیم که تا حدالامکان از رفتارهای درست در برابر کودک خود کمک بگیرید تا چنین مشکلاتی برایتان ایجاد نشود و با کودک این چنینی رو به رو نشوید.
برای این که بتوانید به درستی با کودکی که بی حوصله شده است برخورد کنید و رفتار مناسبی را نشان دهید نیاز است تا یک سری مسائل را بدانید و رفتارهای شما با آگاهی بیش تری باشد. در ادامه تمامی رفتار هایی که می توانید در برخورد با کودک بی حوصله از خود نشان دهید را برایتان شرح می دهیم.

کمک گرفتن از آن ها در کارهای خانه

اگر فرزند شما ابراز بی حوصله بودن می کند بهتر است برای آن ها فهرستی از ایده های خلاقانه تعیین نکنید و سعی کنید از آنها در کارهای خانه کمک بگیرید و به آن ها مسئولیتی بدهید تا بتوانند علاوه بر این که بر عهده گرفتن مسئولیت را درک کنند حواسشان از این موضوع بی حوصله شدن پرت شود و دیگر چنین چیزی را بیان نکنند. در نظر داشته باشید که گاهی آن ها دوست دارند به شما کمک کنند و این خواسته خود را این چنین بررسی می کنند.

کاهش استفاده از تلویزیون و بازی ها

در رفتار با کودک بی حوصله سعی کنید مدت زمان استفاده از بازی های کامپیوتری و استفاده از تلویزیون را به حداقل برسانید. در واقع هر چه میزان استفاده از این وسایل برای کودک آزاد تر باشد کودک بیش تر خلاقیت های خود را از دست می دهد و دیگر علاقه ای به انجام بازی های پر تحرک ندارد و مدام ابراز بی حوصلگی می کند.

کمک گرفتن از فعالیت های ورزشی

اگر کودک شما ابراز بی حوصلگی می کند بهتر است یک برنامه روتین ورزشی برای خود و او تهیه کنید. این برنامه به شما کمک می کند تا بتوانید خلق و خوی کودک خود را بهبود بخشیده و از بروز مشکلات روحی در او پیشگیری کنید.

حتماً بخوانید:
چرا زنان گاهی بی حوصله هستند؟

چرا زنان گاهی بی حوصله هستند؟

اگر از بی‌حوصلگی‌های همسرتان گله دارید و نگرانید که این بی‌حوصله بودن دلیل بر سرد شدن از رابطه و دوست نداشتن شما باشد، باید بگوییم دلایلی بسیاری…

توجه کم تر

زمانی که شما به حرف ها و نق و نوق های کودک خود توجه می کنید به او نشان می دهید که این کارهای او ارزشمند بوده و اگر توجهی نشان ندهید قطعا او متوجه خواهد شد که استفاده از این روش جواب گو نمی باشد و کاری را برای انجام پیدا خواهد کرد.

توجه بیش تر به فرزند بی حوصله

بهترین و ساده ترین رفتاری که می توانید با کودک بی حوصله داشته باشید این است که فهرستی از کارهای مهم را از نظر خودش تهیه کنید و زمانی که ابراز بی حوصلگی کرد از او بخواهید تا به فهرست کارهایش مراجعه کند.
در نظر داشته باشید که خلق و خو کودکان بسیار متفاوت می باشد و شما باید برای رفتار با هر کودکی روش ها و تکنیک هایی را بلد باشید در غیر این صورت ممکن است به اشتباه با آن ها برخورد کرده و در نتیجه مشکلات بسیاری از نظر تربیتی برای آن ها ایجاد خواهید کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.8 از 5 (12 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits