مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
فوت و فن نگهداری از گل لدبوریا و روش تکثیر آن
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گیاه لدبوریا که از دسته گیاهان زینتی و بومی آفریقا محسوب می شود که در این مقاله سعی داریم شما را با نحوه پرورش گل لدبوریا آشنا نماییم. امیدواریم این مطلب در مورد پرورش و نگهداری گل لدبوریا مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

نگهداری و پرورش گل لدبوریا و آموزش تکثیر این گیاه

گل لدبوریا در واقع از دسته گل های همیشه سبز و بومی مناطق آفریقایی است که نیاز به مراقبت کمی دارد و افرادی که هیچ مهارت خاصی ندارند نیز می توانند به کاشت و پرورش گل لدبوریا اقدام نمایند. بهتر است بدانید که این گیاه آپارتمانی به دلیل شکوفه هایی که دارد اغلب در فصول بهار و تابستان رشد می کند.

همانطور که متوجه شدید گیاه لدبوریا یک گیاه همیشه سبز است و شگفتی آن این است که پیازی به رنگ بنفش درون برگ های سبز رنگ همچون مرواریدی می درخشد و به همین منظور پرورش آن مورد توجه اغلب افراد قرار گرفته است. بهتر است بدانید که این گیاه نیاز به مراقبت خیلی کمی دارد و برگ های آن از دو طرف به صورت مجزا در انتها پهن و در نوک به صورت باریک خودنمایی می کنند.

شکوفه های این گیاه اغلب در فصول بهار و تابستان رشد می کنند و جذابیت خاصی را به محیط اطراف می بخشد. گل لدبوریا دارای برگ هایی ۵ الی ۱۰ سانتی متر می باشد که سطوح بالای برگ ها با رنگ خاکستری و سبز زیتونی پوشانده شده است و قسمت زیرین آن نیز به رنگ بنفش تیره می باشد.

هرآنچه برای نگهداری لدبوریا باید بدانید

شرایط مورد نیاز برای پرورش گیاه لدبوریا

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی دارند که شما بایستی آن را فراهم نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان برخی از اصول و شرایط محیطی لازم برای پرورش گل لدبوریا پرداخته ایم که می توانید در این روند از آن استفاده نمایید:

آبیاری:

بهتر است بدانید که گل لدبوریا برای رشد نیاز به آبیاری فراوانی ندارد و برای آبیاری مجدد اجازه دهید تا در فاصله دو آبیاری سطح خاک بستر تا عمق ۳ سانتی متری خشک شود و سپس اقدام نمایید. به طور کلی توجه داشته باشید که آبیاری منظم و با دقت باعث رشد گیاه خواهد شد.

نور:

توجه داشته باشید که گیاه لدبوریا نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم دارد و به همین دلیل توصیه می شود که گلدان حاوی گیاه را در پشت پنجره جنوبی و در معرض نور فیلتر شده قرار دهید و توصیه می شود که در هنگام نور ظهر آن را در سایه قرار دهید.

خاک:

توجه داشته باشید که استفاده از خاکی با زهکشی مناسب برای پرورش گل لدبوریا بسیار مناسب است و همچنین می توانید از ترکیب خاک های شن، پیت ماس و خاک باغچه نیز برای بستر کشت استفاده نمایید و همچنین امکان استفاده از خاک مورد استفاده برای نگهداری کاکتوس نیز وجود دارد.

نگهداری و پرورش گل لدبوریا و آموزش تکثیر این گیاه

آشنایی با چگونگی پرورش گل لدبوریا

رطوبت:

بهتر است بدانید که گیاه لدبوریا بدون رطوبت هم می تواند روند رشد خود را به خوبی طی نماید البته که برای داشتن برگ هایی شاداب و خوش رنگ سعی کنید هفته ای ۳ مرتبه گیاه را غبارپاشی نمایید و توصیه می شود این عمل را در هنگام ظهر انجام ندهید.

کوددهی:

توصیه می شود که هر ماه یک مرتبه گیاه را با استفاده از کوهای سه بیست به صورت آبیاری تغذیه نمایید تا به تدریج رشد خوبی را در پیش بگیرد.

نحوه تکثیر گیاه لدبوریا:

بهتر است بدانید که می توان گیاه لدبوریا را با روش های مختلف مانند کاشت بذر و تقسیم پیاز تکثیر نمود که البته روش کاشت بذر راحت تر و کاربردی تر می باشد و برای انجام آن تنها کافی است که بذر های این گیاه را تهیه نمایید و سپس درون خاکی با زهکشی بالا بکارید. همچنین توجه داشته باشید که اگر گیاه شما تمام فضای گلدان را پوشانده می توانید در اوایل فصل بهار گیاه بچه را از مادر جدا نمایید و سپس در گلدانی جدید بکارید.

دلایل زرد شدن برگ های گیاه لدبوریا

سن گیاه : زرد شدن برگ ها می تواند به علت های مختلفی باشد، اگر برگ های پایینی گیاه و یا برگ های پیر زرد شده می ریزند، این اتفاق کاملا طبیعی بوده و مشکل جدی برای گیاه رخ نداده است، زیرا در هنگام رشد گیاه، اگر مواد غذایی به طور مرتب دریافت نشود، مواد مورد نیاز از برگ های پیر به برگ های جوان منتقل شده و برگ های پیر به مرور زرد شده و می ریزند.

نگهداری از گل لدبوریا

حال برای اینکه فرآیند ریزش برگ های کهنه را به تاخیر بیاندازید، ، باید مطمئن شوید که گیاه از تغذیه کاملی برخوردار است، سپس عوامل و نشانه های دیگری را مورد بررسی قرار دهید.

آبیاری زیاد : از دلایل اصلی ریزش برگ های جوان و چندین ساله آبیاری زیاد گیاه است، بنابراین در صورتی که برگ های جوان و نیز چندین برگ به طور همزمان دچار چنین مشکلی شده باشند، این اتفاق می تواند به دلیل آبیاری زیاد گیاه و نبود زهکشی مناسب در گلدان رخ داده باشد.

حتماً بخوانید:
علت نوک سوزی برگ گیاه پتوس چیست؟

علت نوک سوزی برگ گیاه پتوس چیست؟

علت سوختگی نوک برگ پتوس + راه حل و درمان : پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی هست که نگهداری از آن به مراتب ساده‌تر از گیاهان دیگر است.

در واقع آب دادن زیاد به گیاه موجب ایجاد محیط باتلاقی و در نتیجه خفگی ریشه و از بین رفتن ریشه گیاه می شود که این اتفاق در نهایت موجب زرد شدن و ریزش برگ ها خواهد شد، حال به منظور پیشگیری از بروز چنین مشکلی لازم است آبیاری گیاه مناسب بوده و سطح خاک باید بین دو آبیاری تا عمق ۳ سانتیمتری خشک باشد، ضمن اینکه زهکشی گلدان مرتبا چک شود.

آشنایی با چگونگی پرورش گل لدبوریا

پرورش گیاه لدبوریا

عدم مواد غذایی در خاک : از علل دیگر ریزش برگ های گیاه لدبوریا، عدم مواد غذایی در خاک می باشد و به منظور جلوگیری از بروز این مشکل نیز می توانید هر ۲ سال یکبار، خاک گلدان را تعویض کنید و سپس کوددهی را ماهی یکبار انجام دهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (3 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است