دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
تکثیر ماهونیا و نحوه پرورش این گیاه دارویی با ارزش
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پرورش گل ماهونیا را در این مقاله برایتان بررسی می کنیم و اطلاعاتی را در مورد این گل بسیار زیبا در اختیار شما قرار می دهیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر بهتر است تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

این گل ها بومی آسیا و آمریکای مرکزی می باشد و دارای ارتفاعی برابر ۳۰ الی ۲۰۰ سانتی متر می باشد و دارای برگ های بیضی شکل دندانه دار و به رنگ آبی می باشد. این برگ ها در فصل پاییز به رنگ برنز تغییر رنگ می دهند و زیبایی خاصی به این گل خواهند داد. پرورش گل ماهونیا را در ادامه برایتان بررسی می کنیم و اطلاعاتی در مورد نحوه نگهداری از این گیاه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شرایط نگهداری از گل ماهونیا

ماهونیا نوعی زرشک می باشد بنابراین ممکن است به جای این نام اسم دیگر آن را زیاد شنیده باشید. این گیاه به نام زرشک فرنگی نیز معروف می باشد و نسبت به کم آبی بسیار حساس بوده و باید حواستان را به نگهداری از این گیاه به خوبی جمع نمایید.
از نظر رشدی این گیاه نسبت به یک سری از گیاهان دیگر بسیار رشد کمی دارد و این مورد نرمال می باشد و نیازی به نگرانی در این مورد وجود ندارد.
برای این که بتوانید به پرورش گل ماهونیا بپردازید نیاز است تا یک سری نکاتی را در مورد شرایط نگهداری این گیاه رعایت کنید.

شرایط پرورش ماهونیا

محل نگهداری گل ماهونیا

این گل ها در مناطقی که مرطوب و خنک باشد بیش تر رشد می کند بنابراین باید آن ها را در جایی قرار بدهید که نور خورشید بیش از حد به آن نخورده و گرمای زیادی برای این گل ایجاد نکند. هر چقدر شرایط لازم و خنکی را برای این گیاه فراهم نمایید بهتر و بیش تر رشد می کند و گل های زیبا تری می دهد.

دما و نور

دو عامل بسیار مهم در رشد گیاهان دما و نور می باشد. این گل ها سایه دوست می باشند و ترجیح می دهند برای این که رشد کنند بیش تر در سایه ها قرار بگیرند. این گیاه را می توانید در آفتاب صبح قرار دهید تا نور مورد نیاز خود را دریافت نماید ولی یادتان باشد که آفتاب ظهر می تواند این گیاه را خراب نماید.

خاک مورد نیاز برای رشد ماهونیا

این گیاه علاقه بسیار زیادی به یک سری از خاک های خاص مانند خاک های شنی، لومی و مرطوب با زهکشی مناسب دارد و اگر بتوانید این شرایط را برایش فراهم نمایید بسیار خوب رشد می کنند و جلوه زیبایی به خانه شما می دهد. یادتان باشد که در این خاک ها باید مواد معدنی مناسب را نیز اضافه کنید تا این گیاه بتواند به خوبی رشد نماید. در تابستان برای این که بتوانید ریشه های این گیاه را خنگ نگه دارید می توانید از مالچ پاشی استفاده نمایید.

معرفی ماهونیا

تکثیر ماهونیا

برای این که بتوانید این گیاه را تکثیر نمایید باید از بذر های رسیده آن استفاده کنید. البته یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه قلمه زنی می باشد و این کار نیاز به یک سری تدابیر خاص دارد و تنها در صورتی موفق به این کار می شوید که در این کار ماهر باشید در غیر این صورت این روش جواب دهی مناسبی در پی نخواهد داشت.

آبیاری این گیاه

آبیاری این گیاه در ماه های گرم و سرد متفاوت است و در ماه های گرم باید به صورت منظم آبیاری شود و اگر ریشه های این گیاه با درختان بزرگ تر در رقابت می باشد باید حواستان باشد تا ریشه این گیاه خشک نشود در غیر این صورت ممکن است این گیاه بمیرد.

کاشت ماهونیا با بذر

برای این که بتوانید این کار را به درستی انجام دهید نیاز است تا یک سری نکاتی را در این مورد بدانید. در ادامه نحوه تکثیر پرورش گل ماهونیا را از طریق بذر برایتان بررسی می کنیم.

ابتدا باید بذرها را به مدت یک روز در آب نم کنید و در این میان دو بار آب را تعویض کنید.
بعد از یک روز می توانید بذرها را در خاک گلدانی مناسب قرار داده و آن ها را در عمق یک متری بکارید.
این گلدان را باید در محیطی که نیم سایه دارد در خارج از خانه قرار دهید.
در نظر داشته باشید که این گیاه را بهتر است در بیرون از خانه نگهداری کنید زیرا جزئی از گل های بیرونی می باشد و نمی توان به مدت طولانی از این گیاه در خانه نگهداری نمود.
بین ۱۵ الی ۶۰ روز طول می کشد تا بتوانید جوانه های این گیاه را مشاهده نمایید. در این میان باید حواستان باشد که خاک باغچه را برای آن ها آماده کنید و بعد از این که این گیاه جوانه زد آن را در باغچه بکارید.

گل ماهونیا

برای این که این گل رشد خوبی داشته باشد باید از یک سری از خاک ها با ترکیب های خاصی استفاده کنید. به صورت کلی این گیاه در سه ترکیب خاک متفاوت می تواند رشد بسیار خوبی داشته باشد و این ترکیبات را در ادامه برایتان بیان خواهیم کرد.

ترکیب ۶۰ به ۴۰ کوکوپیت و پیت ماس
ترکیب ۷۰ به ۳۰ کوکوپیت و کود دامی
ترکیب ۳۰.۳۰.۲۰.۲۰ خاک باغچه، ماسه، برگ و کود دامی

خواص دارویی ماهونیا

این گل دارای یک سری فواید درمانی می باشد. بهتر است برای بیشتر شدن اطلاعات خود در این زمینه بیش تر با اطلاعات دارویی این گیاه آشنا گردید. فواید دارویی این گل شامل تقویت کننده خون و سیستم ایمنی، ضد عفونی کردن بدن، مسهل صفرا، ادرار آوری بسیار قوی، ضد یبوست و ملین قوی، درمان التهاب معده، ضعف های شدید گوارشی، تحریک شدن کلیه، تحریک کیسه صفرا، اشتها آور، بالا برنده میل جنسی، پیشگیری از خونریزی شدید، درمان کننده تومور ها، بادشکن های قوی، ضد مالاریا، درمان زخم های بدون درد، پایین آورنده فشار خون، ضد تشنج، تقویت کننده رحم، باکتری کش، خلط آور، تب بر و ضد سرفه می باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits