مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۳۰ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۳ مارس ۲۰۲۳ میلادی
از سوته‌دلان تا هزاردستان، او فیلم‌هایش را می‌سرود!
1
عباس‌علی حاتمی (۲۳ مرداد ۱۳۲۳ – ۱۴ آذر ۱۳۷۵) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کنندهٔ ایرانی بود. او فعالیت خود را در سال ۱۳۴۴ با نوشتن نمایش‌نامهٔ دیب آغاز کرد و سپس کارگردانی را با ساخت فیلم حسن کچل (۱۳۴۸) تجربه کرد.

عباس علی حاتمی کارگردان و فیلم نامه نویس سرشناس ۲۳مرداد سال ۱۳۲۳ ه.ش در تهران به دنیا آمد. در کودکی اولین آشنایی اش با جادوی فیلم و سینما از طریق پرژکتور ۸ میلی متری عمویش بود.

چهره معروف / علی حاتمی

بعدها علاقه اش به تئاتر او را به تحصیل رشته نمایش نامه نویسی در دانشکده هنرهای دراماتیک کشاند و ۱۳۴۴ اولین نمایش نامه اش را با نام دیو یا همان دیو نوشت و روی صحنه برد. حاتمی بعد از چند کار سینمایی مانند ستارخان و سوته دلان با سریال هزاردستان در تلویزیون ایران درخشید. او همچنین برای فیلم برداری این سریال شهرک سینمایی غزالی را ساخت. خودش در این باره می‌گوید زمانی که کار شهرک سینمایی را شروع کردم جوان بودم و هنگامی که از شهرک بیرون آمدم پیرمردی شده بودم. حاتمی برای نوشتن دیالوگ فیلم هایش حساسیتی خاص داشت.

چهره معروف / علی حاتمی

تا جایی که می‌گویند در صحنه ی مرگ امیرکبیر فیلم سلطان صاحب غران را یک ماه تعطیل کرد تا دیالوگ مناسب پیدا کند. کمال الملک مادر و دلشدگان از معروف ترین آثار سینمایی اوست که از بین آنها کمال الملک برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی شد. سعدی سینمای ایران ۱۴ آذر ۱۳۷۵ در حالی که مشغول ساخت فیلم جهان پهلوان تختی بود درگذشت. بر سنگ مزارش یکی از ماندگارترین دیالوگ های فیلم حاجی واشنگتن نقش بسته است. آیین چراغ خاموشی نیست.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است