دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
چرا در برخی از روزها می‌توان ماه را در آسمان دید؟
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حتما برای شما هم پیش آمده است که در طول صبح شاهد ماه در آسمان باشید، در حالی که خورشید هم در آسمان در حال خودنمایی است!

آیا می‌توان ماه را هر روز دید؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که در طول صبح شاهد ماه در آسمان باشید، در حالی که خورشید هم در آسمان در حال خودنمایی است! به طور کلی همه می‌دانند که در طول روز نمی‌توانیم ستاره‌ها را ببینیم. متداول ترین توضیح برای این امر این است که طبیعتا با وجود تابش بسیار شدید خورشید در آسمان درخشش نور ستاره‌ها محو می‌کند. به همین دلیل هم همچون ستاره‌ها، طبیعتا ما نباید بتوانیم ماه را در روز ببینیم. با این حال، روزهایی وجود دارد که می توانید ماه را در طول روز به وضوح مشاهده کنید.

چرا در برخی از روزها می‌توان ماه را در آسمان دید؟

دلیل دیدن ماه در روز چیست؟

تقریبا همه می‌دانیم که ماه نوری از خودش منتشر نمی‌کند، بلکه در عوض نور خورشید را منعکس می‌کند تا آسمان شب را روشن کند. ماه در واقع کاملاً تاریک است و تنها حدود 3 درصد از نور خورشید که به سطح ماه برخورد می‌کند، منعکس می شود. با این وجود، همین مقدار از نور منعکس شده برای روشنایی آسمان شب در زمین کافی است. از طرفی امکان دیدن ماه از زمین کاملاً به موقعیت اول آن در مدار بستگی دارد. ماه در کم تر از 30 روز یک دور چرخش در اطراف زمین را به اتمام می رساند و در طول آن مدت به صورت اشکال مختلف در آسمان ظاهر می شود. در عین حال در بخش معینی از دوره‌ی چرخش (حدودا در زمان ماه کامل)، ماه هنگام غروب خورشید طلوع می‌کند زیرا ماه در جهت مخالف خوشید در آسمان قرار دارد. بنابراین در هر ماه کامل، خورشید، ماه و زمین به گونه ای در یک صف قرار می‌گیرند که تقریباً همزمان می‌توانیم غروب خورشید و طلوع ماه (در جهت مخالف افق) را مشاهده کنیم.

چرا در برخی از روزها می‌توان ماه را در آسمان دید؟

جالب است بدانید که ماه تقریباً در طول روز و تقریباً در هر روز قابل مشاهده است. به استثنای روزهایی که به حالت ماه جدید نزدیک می‌شویم. اما برای تشخیص ماه باید بسیار دقیق به آسمان نگاه کرد. به همین دلیل است که بیشتر رصدگران آماتور نمی‌توانند هر روز ماه را در طول روز مشاهده کنند.

چرا در برخی از روزها می‌توان ماه را در آسمان دید؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits