مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ میلادی
غسل ماه رجب چگونه است ؟
15
زمان مطالعه: 2 دقیقه
غسلهاى مستحب در شرع مقدس اسلام بسيار است و از آن جمله غسل ماه رجب میباشد .

غسل کردن در ماه رجب

اعمال مخصوصه ماه رجب: شب اول، شب شریفی است و در آن چند عمل است: دوم غسل کند چنانکه بعضى از علما فرموده ‏اند از حضرت رسول صلى الله علیه و آله مروى است که هر که درک کند ماه رجب را و غسل کند در اول و وسط و آخر آن بیرون آید از گناهان خود مانند روزى که از مادر متولد شده.

غسل کردن و زیارت امام حسین (ع)

سیّد بن طاووس مى‌گوید در کتب «عبادات» روایتى از رسول خدا (ص) یافتم که آن حضرت فرمود: هر کس ماه رجب را درک کند و در اول، وسط و آخر آن، غسل کند همانند روزى که از مادر متولد شده، از گناهان خارج شود. همچنین زیارت امام حسین (ع) در این شب فضیلت بسیار دارد

نماز شب اول ماه رجب

بعد از نماز مغرب، ۲۰ رکعت نماز بخواند (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعت یک بار سوره «حمد» و یک بار سوره «توحید» بخواند، رسول خدا (ص) در پاداش این عمل فرمود: هر کس چنین کند، به خدا سوگند خودش، خانواده‌اش، مالش و فرزندانش محفوظ بمانند و از عذاب قبر پناه داده شود... و در قیامت به سرعت از صراط بگذرد.

بعد از نماز عشا، دو رکعت نماز به ‌جا آورد، در رکعت اول «حمد» و «الم نشرح» را یک مرتبه و سوره «توحید» را سه مرتبه بخواند و در رکعت دوم، سوره‌هاى «حمد»، «الم نشرح»، «توحید» و «معوّذتین» (سوره‌هاى ناس و فلق) را یک‌ بار بخواند و پس از سلام ۳۰ مرتبه بگوید: «لا اله الاّ الله» و ۳۰ مرتبه «صلوات» بفرستد، رسول اکرم(ص) فرمود: کسى که این عمل را انجام دهد، خداوند گناهانش را مى‌آمرزد و از گناه پاک مى‌شود.

غسل روز اول و پانزدهم و بیست و هفتم و آخر ماه رجب از غسل ها مستحب است .این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (15 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است