مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۴ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ مارس ۲۰۲۳ میلادی
نحوه تشخیص و انتخاب پلت مرغی مناسب برای گیاه مورد نظرتان
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هیچ گاه بسته بندی شکیل و زیبا نمی تواند معیار مناسبی برای انتخاب یک کود پلت باشد. چه بسیار کارخانجاتی هستند که کیسه های بسیار شکیلی دارند و از نظر کیفی در حد پایین و هستند.

راههای تشخیص پلت مرغی مرغوب !

در مورد پلت مرغی مرغوب نمی توان نظر قطعی داد. نظر قطعی فقط در آزمایشگاه مشخص می شود، اما یک سری آزمایش در خانه می توانید انجام دهید.

حدود ۵۰ گرم از کود خریداری شده را در آب حل کنید تا ببینید آیا ناخالصی هایی چون شن،سنگ،خاک در آن یافت می شود یا خیر.
اگر تولید کننده مدعی است در پلیت خود از هیومیک اسید استفاده کرده است بایستی رنگ آب را قهوه ای متمایل به سیاه کند و اگر این گونه نبود، تولید کننده ادعای کذبی کرده است.

پلت مرغی

نکته: گاهی تولید کننده از لئوردانیت استفاده می کند که در آب حل نمی شود و ماده اولیه تولید هیومیک به حساب می آید. در این حالت هم ادعای هیومیک کردن خلاف است یا برخی ممکن است از خاک زغال استفاده کنند. هیومیک اسید وقتی در آب حل شود دیگر رسوب نمی دهد پس اگر رنگ سیاهی که در آب ایجاد شده بعد از مدتی ته نشین شد بدانید هیومیک نیست.

کود خوب عاری از علف هرز است. یک گلدان تهیه کنید و خاکی که مطمئن هستید در آن هیچ علف هرزی وجود ندارد در آن بریزید سپس مقداری از پلیت مرغی را در آب حل کرده و آب آن را بیرون ریخته و تفاله اش را صاف کنید و در عمق نیم تا یک سانتی متری گلدان مثل بذر بکارید و آبیاری کنید اگر بعد از گذشت ۲ هفته بذری سبز شد نشان می دهد که تولید کننده تقلب کرده است و کود را فرآوری نکرده است.

فواید و کاربرد پلت مرغی

نکته: گاهی در هنگام حل کردن هم می توانید بذر علف های هرز را تشخیص دهید. نکته بسیار مهم تر این است که عموماً در کود مرغی خام هم بذر علف هرز به ندرت یافت می شود و اگر شما در پلیت مرغی بذر علف هرز مشاهده کردید، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که این کود پلیت دامی (گاو یا گوسفندی) باشد و به اسم مرغی فروخته شده باشد!


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است